Hepatit C Tedavi için Hangi Yollar Kullanılır? Sonuçları Nasıl Nelerdir?

Hepatit C tedavisi için uygulanan metotlar son yıllarda oldukça gelişti. 2017 itibariyle kullanılan ilaçların yan etkileri neredeyse tamamıyla ortadan kalktı.

Hepatit C virüsünü taşıyan her bireyin iki farklı yolu olduğunu söyleyebiliriz. Akut ve kronik olmak üzere bu virüsten kendiliğinden kurtulabilir veya ömür boyu taşıyabilir.

Hepatit C Tedavi Yöntemleri

Hepatit C tedavisi 2014 yılı içerisinde hap ile yapılmaya başlanarak iğne tedavisini geride bıraktı. Aslında hap ile tedavi edilmesi çok uzun bir süreci kapsayan araştırmaları görmemizi sağlıyor. Son 25 yılı baz alan bu araştırmalar sonucunda enjeksiyondan ziyade özel tabletler yutularak tedavinin mümkün olabileceği anlaşıldı. Bileşenler etkileri ile öne çıktı ve HCV taşıyıcıları için umut oldu.

Şu an için halen daha Hepatit C tedavi yöntemleri arasında enjeksiyon uygulanabiliyor. Bu durumda hem yoğun bir enjekte ilaç hem de yaşamsal faaliyetleri sınırlayan bir tedavi metodu ile karşılaşılmış oluyor. Dolayısıyla çözümü Hepatit C tedavisi için oral medikal noktasında bulabiliyoruz.

   
Akut Hepatit C Oranı %30
Kronik Hepatit C Oranı %70
Kronik Hepatit C Tedavi Oranı %80’in üzerinde

Akut Hepatit C tedavisine gerek duyulmadan kendi kendine geçebiliyor. Farklı Genotip durumlarında ise bunu farklı yorumlamak gerekebilir. Her halükarda kronik Hepatit C kesin olarak tedavi edilmesi gereken bir semptom olarak düşünülüyor. Eskiden HCV var mı sorusu sık sık soruluyordu. Şu sıralar ise %80’i aşan bir başarı oranıyla bu süreç işliyor.

Hepatit C Tedavisi Nasıl Yapılır?

SGK ilaçların karşılanması ile beraber hastane ve doktor donanımını daha da üst seviyeye çıkarıp başarı oranından daha çok hastanın faydalanmasını sağladı. Kronik HCV tedavisinde dahi yeni ilaçlar son derece iyi sonuçlar alıyor. Kesin sonuç alabilmek için hastane seçimi önemli iken doktor tecrübesini es geçmemek gerekiyor. Zira Hepatit C teşhisi koyulduktan sonra gerek tetkikler gerekse izleme periyodu büyük bir önem arz ediyor.

Tedavi maliyeti bakımından ilaçların binlerce lira değerinde olduğunu ise unutmamak gerekiyor. Bu yüzden Hepatit C ilaçları SGK güvencesi var mıdır sorusu halen daha çokça merak ediliyor. Birçok kişinin bu ilaçlar için 40-50 bin TL gibi yüksek meblağlar ödeyecek gücü yok. Genotip teşhisi ile beraber tedavinin seyrinin belirleneceğini ve kullanılan ilaçla 2 yıla kadar tedavinin iyi sonuçlar verebileceğini söylemek mümkün.

Son gelişmeler siroz ile sonuçlanan HCV vakalarında ciddi bir düşüş olduğunu bize gösteriyor. Ölüm riskinin yüksek olduğu HCV vakalarında en etkili sebep siroz idi. Oysa şu sıralar en kötü ihtimalle ilaç tedavisinin genotip üzerinde başarılı olmaması durumunda karaciğer nakli uygulanabiliyor.

Dört kuşağa kadar akrabanız olan, kan grubu uyumuna sahip kişilerin size karaciğerinin bir parçasını verebileceğini biliyor muydunuz? Canlıdan karaciğer nakli olarak belirlenen bu tedavide verici kendi rızasıyla hareket etmeli. Aynı zamanda verici karaciğerinin sağlıklı ve fonksiyon bozukluklarından uzak olması şartı aranır. Maliyeti daha yüksek bir tedavi olmasına rağmen karaciğer fonksiyonlarının çökmesi durumunda ilaç tedavisi bırakılarak nakle yönelmek mümkündür.

Hepatit C Tedavisi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

2015 yılında başlayan ve son yıllarda devam eden tabletle Hepatit C tedavisi rahat ve konforlu bir iyileşme süresi sunmaktadır. Her gün tablet yutarak uygulanan tedavinin süreç bazında biraz uzun sürebileceğini söyleyebiliriz. Fakat yapılan gelişmeler neticesinde beslenme takviyesi ile beraber çok daha kesin ve kısa sürede sonuç almak mümkün görünüyor.

2016 yılı içerisinde 12 ile 24 ay aralığında iyileşme süreci tamamlanıyordu. Şu sıralar 2017 yılının sonlarına geldiğimizde ise 12 aylık sabit bir tedaviden bahsedebiliyoruz. Etkileri daha da artan ilaçlar sayesinde maliyet düşmüş oluyor. Daha kısa süre ilaç kullanıldığı için Hepatit C tedavisinin maliyeti ve yan etkileri düşürülüyor. Çok ilaç kullanmanın patolojik zararları olduğundan yan etkiler önemseniyor ve azaltılmaya çalışılıyor.

Yinede kronik Hepatit C siroz tedavisi kapsamında 4-5 yıl boyunca devam edebilecek bir durumla karşılaşılabilir. 2017 yılında ilaç tedavisinin bu süreçleri kapsamayacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat beslenme düzeni ve uygulanacak diyetler, tamamıyla kişiye özel beslenme menülerinin kullanılması karaciğer tedavisinde elzem noktalardan birisidir.

Siroz gibi tedavisi neredeyse imkânsız olup geri dönüşü olmayan hastalıklardan korunmak için süt ve benzeri besinler hayatımıza belirli oranda dengeli şekilde girmek zorundadır. Beslenme her zaman en önemli kriter ve tedavi unsuru olarak merkezimizde yer almalıdır. Genotip 1B dahil olmak üzere tüm Hepatit C türleri için tedavi mümkün görünmektedir. Yan etkileri azaltılmış olan tabletler daha etkili bir tedavi seçeneği sağlamaktadır.

Maliyeti karaciğer naklinden ve verici bulma sorunundan çok daha kolay olan medikal tedavi yöntemi son derece benimsenmiştir. Ortalama ise 12 ay içerisinde tamamıyla HCV hastalığı veya taşıyıcılığı sonlandırılabilmektedir.

Kaynaklar



Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle