Hepatit B Antikoru Tanımı, Pozitif ve Negatif Sonuçlarının Anlamları

Hepatit B antikoru testlerde ölçümlenen ve antijen ile beraber değerlendirmenin merkezinde yer alan sonuçtur. Antikor bağışıklığı ortaya koyan en önemli sonuç olarak nitelendirilebilir.

Hepatit B antikoru genellikle yapılan testlerde net bir biçimde belirtilmektedir. Antijen ve antikor gibi kavramlar çok sık geçtiği için bunun anlamını belirtmek gerek.

Hepatit B Antikoru

Hepatit B antikoru nedir diye soracak olursanız öncelikli olarak HBV testini algılamanız gerekecektir. Bu test viral enfeksiyonun vücudunuzda var olup olmadığını saptamak amacıyla yapılır. Yani alınan kan örneğiyle yüzey ve çekirdek araştırması ile beraber iki farklı oluşum incelenir.

  • Antijen

Mevcut virüsün varlığı ile oluşan ve vücutta son derece riskli bir yayılma hızına ulaşabilecek virüs parçacıklarıdır.

  • Antikor

Antikorlar ise varlığı korkutmaması gereken, antijenlere karşı vücudun üreterek bağışıklık kazanma çabasını temsil eder.

Yani daha basit bir dille anlatacak olursak Hepatit B antikoru var ise vücudunuzda bağışıklık oluşmuş anlamına gelir. Antijen ise mevcut HBV enfektesi için yeterli bir sonuçtur. Tabi ki burada negatif değerler veya pozitif değerler devreye giriyor. Tüm bunları üç farklı test ile anlayabildiğimiz gibi total testin sonucunu doktorunuzun yorumlaması gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Hepatit B Antikorunun Pozitif ve Negatif Anlamı

Hepatit B antikoru negatif olduğunda kanınızda bu oluşumun yer almadığını anlamanız gerekir. Pozitif olduğunda ise antikor oluşumu saptanmış oluyor. Yani birçok insan yapılan testte pozitif değeri gördüğünde Hepatit B olduğunu düşünebiliyor. Oysa antikor için görülen pozitif değer aksini gösteren bir sonuçtur.

Tabi ki bir Hepatit B test sonucu baz alındığında bilinçsizce yorumlamak mümkün olmayacaktır. Burada titresi, antijen ve antikorların deyim yerindeyse savaşı ve bunun sonucunda oluşan bağışıklık titizlikle yorumlanmalıdır. Doktorunuzun yapacağı yorum ise aşağıdaki tabloya göre şekillenecektir.

Test ad Antijen/Antikor Sonucu
HBsAg Yüzey Antijeni varlığını gösterir. Pozitif ise Hepatit B olduğunuzu gösterir.
HBeAg Antijenin bulaşıcı olup olmadığını gösterir. Pozitif ise bulaşabilir.
Anti-HBc Çekirdek antijeni inceler. HBV, Anti-HBc IgM gibi testlerin sonuçlarıyla komplike değerlendirilir.
Anti HBs Yüzey antikorunu inceler. Bağışıklık olup olmadığını gösterir.
HBV   Virüsün aktif ve bulaşıcı, deaktif ve bulaşıcı olmayan yapısını gösterir.

Testin sonuçları negatif olsa dahi birbiriyle ilişkili sonuçlarla karşılaşılabilir. Genellikle Anti-HBs testi ile antikor seviyesi bize bağışıklığı gösterir. Fakat Hepatit B testleri üç farklı türü kapsar ve gerek görüldüğünde bu testlerin sayısı artar. Hatta doktorunuzun şüphelenmesi durumunda biyopsi yapılarak karaciğer tahribatı bile gözlemlenir.

Test sonuçlarının pozitif veya negatif çıkması kadar değerler ile seviyeleri önemlidir. Tüm bunları değerlendirmek ise uzman bir doktorun işidir. Hiçbir şekilde Hepatit B antikoru veya antijeni için tek bir test sonucuna bakarak karar verilemez.

Hepatit B Antikorunun Önemi

Hepatit B Antikoru iki ana gruba ayrılmalıdır. Bu testlerde de açıkça ortaya çıkıyor olsa da halk arasında pek bilinmez. Genellikle insanlar pozitif ve negatif değerlere bakarak test sonuçlarını yorumlayacaklarını zannedebilir.

  • Yüzey Antikoru

HBsAb veya Anti HBsAb olarak karşımıza çıkar ve test sonuçlarında yer alır. Test yapıldığında karşımıza çıkan sonuçlarda Anti-HBsAb pozitif ise yapılan aşı dozlarından olumlu sonuç alındığı kanısına varılır. Aynı durum geçirilen akut hepatit B ve buradan alınmış bağışıklığı gösterebilir. HBsAb testi pozitif çıktığında ise HBV bulaşıcılığının aktif olmadığı anlaşılabilir.

  • Çekirdek Antikoru

HBcAb ya da Anti HBcAb şeklinde tanımlamak mümkündür. Antikor için bağışıklık sisteminin bir parçası olduğunu söylemiştik. Yani koruyucu ve vücudumuzdan yana olan bir oluşumdur. Fakat HBcAb bunun tam tersidir. HBcAb sonucu pozitif ise Hepatit B teşhisi konulabilir. Ancak daha önceden geçirdiğiniz bir HBV sendromunun izlerinden ötürü pozitif çıkabilir. Testlerin tümünü görerek komplike bir yorum yaptıkta sonra net bir algı oluşması mümkündür.

Yani HBV testi sonuçları için yorum yapmak diğer testlerdeki pozitif ve negatif değerleri yorumlamak kadar kolay değildir. Dolayısıyla antikoru ve antijeni bir noktada değerlendirmek, pozitif ve negatif değerleri kadar titresi gibi parametreleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle