Hepatit Testleri Öncesi Nelere Dikkat Etmeli? Test Nerelerde Yapılır?

Hepatit testleri laboratuvar, hastane, klinik gibi ortamlarda yapılır. Kolunuzdan alınan kan üzerindeki antikorlar detaylı bir biçimde incelenir.

Hepatit testleri birçok kişiyi endişelendirse de kan testi gibi basit adımlarla uygulanırlar. Gerek görüldüğü takdirde Hepatit testleri haricinde alternatif tetkiklere başvurulabilir.

Hepatit Testleri Nasıl Yapılır?

Hepatit testi yapılacak olan kişinin ilk aklına takılan soru kan ile mi yapıldığıdır. İlk olarak laboratuvar ya da hastanede ilgili bölüme gidilir. Sizden kan testi için ilgili bilgiler alınır ve sıranız verilir. Ardından kolunuzdan toplardamar üzerinden alınacak olan kan ile antikor testleri başlatılır. Uygulanan farklı testler, pozitif ve negatif sonuçlarının total değerlerine bakılarak yorumlanır. Tüm bu tetkiklerin sonuçlanması yoğunluğa bağlı olarak değişebilir.

Sonucunda ise Hepatit testleri net sonuçlar vererek otoimmün, hiv ve diğer patolojik değerler ışığında oluşabilecek risk faktörlerini ortaya koyar. Bölüm olarak bu tip tahlillerden önce dahiliye doktoruna çıkmanız önerilir. Karaciğer semptomlarının irdelenmesi ve olası bir karaciğer yağlanmasının tespiti için bu önemlidir.

Aç karnına olmanız gerekmediği için kendinizi zorlamanıza gerek yoktur. Aç karnına kan verme durumu diyabet gibi açlık kan şekerinin ölçümlenmesi gereken hastalıklar için geçerlidir. Normal şartlarda hastaneler tetkikleri karaciğer fonksiyon testi ile birlikte yapabilir. Böylece komplikasyon olur mu sorusunun karşılığı alınmış olur. Hemen aşağıda yapılan testleri tablo olarak görebilirsiniz.

   
Anti HCV Hepatit C için yapılır
Anti HAV Hepatit A için yapılır
HbsAg Hepatit B için yapılır

Testleri irdelediğimizde ise normal sonuçların nasıl olduğuna ilişkin bir tanım ortaya çıkıyor.

  • Anti HAV Testi Nasıl Yapılır?

Kolunuzdaki toplardamardan alınan kan örneğinin iki farklı antikorda incelenmesi sağlanır. Eğer Anti HAV test sonucu pozitif ise enfeksiyon olduğunu, negatif ise sorun olmadığını gösterir.

  • HbsAg Testi Nasıl Yapılır?

Kan kolunuzdan alınır. Toplardamardan çekilen örnekte antikorlar incelendiğinde pozitif sonuçlar bir bağışıklığın varlığını gösterir. Eğer HbsAg testi negatif çıktığında uygulanan Anti HbsAg testi de negatif çıkarsa aşı uygulaması yapılır.

  • Anti HCV Testi Nasıl Yapılır?

Bu test için yine koldaki toplardamardan kan örneği alınır. Pozitif çıkması Hepatit C enfeksiyonunu, negatif çıkması ise sonuçların temiz olduğunu gösterir.

  Mevcut sonuçlar pozitif çıksa dahi total test sonuçlarında enfeksiyon olmadığı kanısına varılabilir. Doktorunuzun tüm patolojik kan değerlerinizi bir noktada toplayarak değerlendireceğini unutmayınız. Hepatit testleri kaç para ve ne zaman sonuçlanır gibi sorular çok fazla soruluyor. Ancak bunlar hastaneye, klinik veya laboratuara göre farklılık gösteren etkenlerdir.

Hepatit Testlerinden Önce Hazırlık Süreci

Hepatit testi yaptıracağınız zaman öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu tip testler bazı kurumlar için uzun süreli sonuçlanma sürelerine sahip olabilir. Haliyle biraz daha fazla para ödeyerek hızlı sonuç alabileceğiniz ve aşılama için gereken ilk hafta veya ilk iki hafta periyodunu kaçırmamanız önerisini hatırlatalım.

Hepatit testi ile karaciğer hastalığı ne zaman belli olur sorusu tamamen test sonuçlarına bağlıdır. Bazı hastaneler karaciğer fonksiyon testlerini ayrıca yapar. Haliyle bu durumda karaciğer sağlığı hakkında fikir sahibi olunabilir. Genelde nerede yapılacağına kişi karar verdiğinden laboratuvar tercihlerinin yoğunlukta olduğunu söylemek mümkün.

Aynı zamanda böylece Elisa testleri ile beraber antikor tanıları daha hızlı ve radyasyona maruz kalmadan koyulabilmektedir. Tüm bunların ortak noktası ise hepatit testi merkezleri tarafından zorunlu kılınan test öncesi hazırlıklardır.

Yapılacak testler otoimmün oluşmuş bir hepatit virüsünün tespiti için ayrıca önem taşıyabilir. Bu sebeple doktorunuza Hepatit testi öncesinde kişisel anlamda tüm şikâyetlerinizi anlatmanız gerekir. Böylece karaciğer, pankreas, dalak gibi hepatit kaynaklı rahatsızlıkların yayılabileceği tüm organlarınızın tetkikleri sağlanabilir. Devlet hastaneleri ve birçok laboratuvar para yönünden SGK anlaşmalı olup cüzi miktarlarla çalışır.

Yalnızca özel klinik ve hastaneler bu aşamada ciddi meblağlar talep edebilirler. Ancak bu tip önemli testlerde maddiyattan ziyade yeterliliği olan bir kuruma başvurmanız tavsiye edilir.

Hepatit testleri öncesinde yapılması gereken en önemli şey endişe etmemenizdir. Türkiye’de toplam hepatit taşıyıcılarının sayısı 2-3 milyon aralığındadır. Bu sayı sürekli arttığı gibi hepatit ile yaşam sürmektedir. Ölümle sonuçlanacak bir test olmadığı için testin sonuçları pozitif çıksa bile endişelerinizin yersiz olduğunun farkına varmalısınız.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle