Anti Hbs Normal Değerleri Ne Olmalıdır? Pozitif Negatif Ne Anlama Gelmektedir?

Anti HBs testi sonuçları incelendiğinde referans değerler ile çıkan sonuçlar genelde örtüşmemektedir. Bu durumda ise endişe edilecek bir durumun olmadığını söylemek gerek.

Anti HBS testi gibi birçok farklı viral enfeksiyon testinin sonuçları yorumlanamamaktadır. Daha doğrusu doktorlar tarafından sonuçlar bizle paylaşsa da sıradan insanlar için zor bir tablo olarak görülürler.

Anti HBS Değerleri Çok Yüksek Çıkıyor?

Öncelikle Anti HBS testinin değerleri yüksek çıktığı için endişelenen birçok insan vardır. Bu endişelerin tamamının yersiz olduğunu söylemeliyiz. Yapılan testlerin tümünün kanınızdaki antikor ve antijen ile ölçümlendiğini söylemeliyiz. İşte tam bu noktada da Anti HBS antijeniyle savaşması sonucunda bazı net bulgularla karşılaşılır. Yani aslında testin sonucu bu antikorun yaratılıp yaratılamadığını gösteriyor. Önemli olan husus ise bu değerlerin tedavi şartlarını yansıtacağı boyutta çıkmasıdır.

Anti HBs  
Normal Değerleri 9-11
Risk Değerleri 1-4
İdeal Değerleri 50 ve üstü

Anti HBs değeri birçok kişiyi yüksek çıktığı için korkutmaktadır. Aslında burada yaşanan endişenin yersiz olduğunu görmek için testin Anti şeklinde uygulandığını düşünmeniz yeterli olacaktır. Hepatit B taşıyıcısı olan herkesin ALT ve AST değerleri ile diğer karaciğer fonksiyonlarına bakılması önerilir.

Böylece genel bir koruma için mümkün olan altyapı oluşturulabilir. Normal değerleri ile kıyaslandığında ise 1000 gibi çok yüksek Anti HBs sonuçları ile karşılaşılmaktadır. Değerlerin bu kadar yükselmesi ile beraber Hepatit DNA tetkiklerinin dahil olduğu geniş çaplı ileri testlere geçilir. Böylece Hepatit DNA, ALT ve AST seviyeleri kaç olduğuna ilişkin veriler toplanır. Koruyuculuk oluşan hastalarda 1.000 sonucu çıktığında her ihtimale karşı diğer fonksiyonlar göz önünde bulundurulur. ALT, AST ve DNA sonuçlarına bağlı olarak görüş değişebilir. Fakat yüksek ihtimalle daha önceden çıkarılmış akut HBV sayesinde oluşan yüksek profilli koruyuculuk anlamına gelmektedir.

Anti HBS Değerleri Pozitif veya Negatif Olması Neyi Etkiliyor?

Anti HBS testinde referans değerlerin üstünde sonuçlar görmek gayet normaldir. Bazen bu değer 9-11 görünürken 40, bazen ise 178 gibi çok uçuk rakamlar çıkabiliyor. Burada pozitif veya negatif olması ise tamamıyla mevcut antikorun görevini yerine getirerek antijen ile savaşıp savaşamadığını gösterir.

Yani bir bağlamda pozitif ve negatif değerlerin tek amacı mevcut testin işlevsel olarak sonuçlarını gösterip göstermeyeceğidir. Genellikle total test sonuçlarının değerlendirilmesi ve anında tetkiklerin tekrar edilebilmesi bundan kaynaklanmaktadır.

Anti HBs değerleri yüksek enzim veya düşük sonuçlar ile karşımıza çıktığında doktorunuzun yorumuna bağlı olarak bağışıklığınızı öğrenirsiniz. Genellikle yapılan bu yorumlar aşı önerisi ile sonlanabilir. Bildiğiniz gibi HBV aşısı totalde 3 doz olarak vurulur. Aşılama sonrasında ise Anti HBs titre üzerine bir inceleme ve tetkik daha yapılır. Kan içerisinde enzim değerleri kaç çıkacak diye kontroller sıkılaştırılır.

Bu işlemin amacının tamamıyla aşının pozitif yönlerinden emin olmak olduğunu unutmamak gerekir. Genellikle Anti HBs değeri olarak çıkan sonucun normal olması için 50’nin üzerinde olması şart koşulur. Haliyle 50 üstü olan her oran sağlıklı bir bağışıklığı temsil eder. Genellikle ideal oran olarak 100 daha sık karşılaşılan bir seviyedir. İlaçlarla birlikte bu değerler yükselir ve daha da üst noktalara ulaşabilir.

Anti HBS Testinin Değerleri Bağışıklığı Gösterir Mi?

Anti HBs test sonuçları neden yüksek çıkıyorsa sorun bulunmalıdır. Enzim oranları normal çıkmasına karşın ALT ve AST değerlerin yüksek çıkması farklı karaciğer fonksiyonlarında soruna yol açabilir.

Fakat Anti HBs test sonuçları net bir biçimde bağışıklık oluştuğunu gösterebilir. Normal değerler olan 9-11 ile beraber antikor ile antijenin savaşında istenilen üstün gelme durumu gözlemlenemez. 50 civarında genelini oluşturan bir durumdan söz edebiliyoruz.

Testin sonuçlarında 50 ve üzerinde çıkan her bireyin Hepatit B bağışıklığı oluşmuş diyebiliriz. Hemen dikkatli bir biçimde Hepatitin yol açabileceği yüksek enzim değerleri kontrol altına alınmalıdır. Karaciğer fonksiyonlarında bozulma, mevcut sistemik hastalıkların durumu ve diğer organların sağlığı önemsenmelidir.

Aksi halde koruyuculuk neden olduğu bilinmese de ALT veya AST yüksek değerleri ile beraber oluşabilecek karaciğer rahatsızlıkları ile ortadan kaybolabilir. Bağışıklık çoğu zaman minimum 10 yıllık bir ömürle ortaya çıkar. Ancak ömür boyu HBV bağışıklığı olanlar görebilirsiniz. Tamamıyla antikor ve antijen arasındaki bu ilişkinin seviyesine bağlı bir faktördür. Bunu öğrenmenin tek yolu ise Anti HBs testi olarak değerlendirilebilir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle