Hepatit Marker Nasıl Kullanılır? Değerler Nasıl Olmalıdır?

Hepatit Marker testi ile ortaya çıkan sonuçlar bize mevcut enfeksiyonun durumu hakkında bilgi verebilir. Kronik, akut, bağışıklık gibi faktörler ortaya çıkar.

Hepatit Marker tabiri yabancı dilde taşıdığı anlam ile işaretleri saptamak için uygulanan bir testtir. Artık hastaneler, tıp merkezleri, laboratuarlar ve klinikler bu markerları rahatlıkla kullanabilmektedir.

Hepatit Marker Nedir?

Hepatit marker nedir sorgusunun çok sık yapılmasında sonuçları yorumlamak isteyenlerin payı büyük. Ancak bunu yapmak o kadar kolay değil. Genellikle Hepatit marker sonuçları uzman bir klinist tarafından yorumlanmalıdır. Laboratuarlarda edinilen sonuçlar çok farklı parametreler ile beraber işlenir. Öyle ki sahip olduğunuz ve taşıyıcı sıfatıyla bünyenizde saptanan viral enfeksiyon için birden fazla alternatif bulgu olabilir.

Tablo normal sonuçları verebileceği gibi farklı dönemlerde değişken sonuçlar verebilir. İlk etapta gerçekleşen sarılık belirtileri ile beraber en yüksek oranlar saptanabilir. Oysa birkaç hafta içerisinde bu sonuçların yarısını içermeyen bir tablo ile karşılaşmanız mümkündür. Tüm markerlar boyunca HBsAg, HBcAg, HB ve anti olarak beyan edilen ters enzimlere bakılarak incelemelerde bulunulur.

Bu incelemelerde elde edilecek olan sonuçların düzenli olarak değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bilinçsizce yapılan bir ölçümün doğru sonuçları vermeyeceğini, verse dahi bunların doğru yorumlanamayacağını ortaya koymaktadır.

Hepatit Marker Nasıl Kullanılır?

Hepatit Marker testi nerede yaptırılır konusunda önerilerde bulunmayacağız. Zira bütçeye göre tıp merkezleri veya klinikler yapabilmektedir. Ancak laboratuarlarda yaptırabilmek yine mümkündür.

Tablo nasıl çıkarsa çıksın mutlak suretle doktorunuza göstermeniz ve bir dahiliye uzmanının görmesini sağlamanızı öneririz. Hepatit Marker testi sonuçları bakımından güncel ve geçmişe dönük bilgiler alabiliyoruz. Hepatit Marker testi nasıl yapılır sorusuna bakılan enzimlerden söz ederek teorik bir yapıyı savunmayacağız. Fakat testte yer alan sonuçlarda neyin ne anlama geldiğini belirterek bu aşamaya ışık tutacağız.

Teşhis – Sonuçlarda HBsAg / Anti HBs / Anti Hbc Değerleri  
Erken Akut İnfeksiyon + (HBsAg) /  – (Anti HBs)  /  – (Anti HBc)
Akut veya Kronik İnfeksiyon +   /   + veya –   /   +
HBV enfeksiyonu sonrası oluşmuş bağışıklık –  /  +  /   +
Geçirilmiş Olan HBV enfeksiyonu –   /  –   /  +
Alternatif Hepatit Türleri –  / –   /  – 
Aşı Kaynaklı Bağışıklık –  /  +  /   –

Burada Hepatit marker testi yapıldıktan sonra çıkan tablo ile beraber + ve – sonuçları okumanızı sağlayacak detaylardan söz ettik. Bunun yanı sıra bazı kalıpların bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Hepatit Marker Değerleri Kaç Olmalıdır?

Hepatit markerleri arasında net olarak karşılaşılan terimler ve anlamları ise şu şekilde açıklanabilir.

  • Anti HAV IGM:

Doğrudan akut enfeksiyon görüldüğünde bu terime rastlarız.

  • Anti HBe:

Mevcut enfeksiyonun varlığı saptanmıştır. Fakat çok düşük seviyede belirti ve reaksiyonlar vardır. Emin olmak için yatıştığı dönem olup olmadığı incelenir.

  • Anti HBc:

Klinik bir hastalık belirtisi olduğunu kanıtlar.

  • HBsAg:

Akut olarak gelişmiş bir Hepatit B teşhisidir.

  • Anti HAV IGG:

Bu terimin geçirilmiş olan Hepatit A enfeksiyonu ile mümkün olan bağışıklığı sembolize ettiğini söyleyebiliriz.

  • Anti HBc & Anti HBs:

Hepatit B için olumlu sonuç.

  • Anti HBc IGG:

Kronikleşmiş Hepatit B.

  • Anti HBs:

Bağışıklık açısından ileriye dönük bir içerisinde olduğunuzu belirtir.

  • HBeAg

Mevcut enfeksiyonun zamanla kronik olabileceğini gösterir.

Tabi ki hiçbir sonuç veya terim bize gerçek sonuçları yansıtamaz. Bunu yalnızca doktorunuzun kontrolleri, tecrübesi ve bize sunduğu bilgiler belirleyecektir. Hiçbir referans değerini baz alarak sonuçlarınızı kendiniz yorumlamayınız. İç Hastalıkları uzmanına danışarak elde edilen Hepatit Marker testi sonuçlarını göstermenizi öneririz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle