Hepatit B Pozitif Ne Anlama Gelir? Sonuçları Nasıl Olmalıdır?

Hepatit B testinde pozitif gördüğünüz her detayın sizin hastalığın ile ilgili olmadığını söylememiz gerek. Hatta bağışıklığı beyan eden testler dahi bulunuyor.

Hepatit B pozitif denildiğinde herkesin aklına HBV virüsünün enfekte olduğu anlamı gelir. Ancak HBV için birçok Hepatit marker kullanılır. Dolayısıyla tek birinin pozitif olması net bir yorumlama için yeterli değildir.

Hepatit B Pozitif Çıktığında Ne Anlama Geliyor?

Hepatit B testi için farklı antikor ve antijen araştırmaları yapılmaktadır. Bu aşamada tamamını ayrı ayrı tanımlamak ise en doğrusu olacaktır. Sonrasında da testlerin pozitif ve negatif okunuşlarının nasıl stabilize hale geldiğini kavrayabiliriz. HBV DNA olarak geçen ve doğrudan enfeksiyona sebep olan virüsün kendisini ifade eden tanımın ardından farklı antikorları tanımlayacağız.

  • Antikor

Antijen ile savaşan ve vücudun kendini savunma mekanizması olarak gördüğü silahtır.

  • Antijen

Vücudumuza ait olmadığı tespit edilen ve bağışıklık sistemimiz tarafından kabullenilmeyen mikroplardır.

  • Seroloji

Seroloji genellikle serolojik inceleme şeklinde lanse edilir. Hepatit enfeksiyonlar için kullanılan bir teşhis ifadesidir.

  • Marker

Hepatit Marker şeklinde son derece sık duyulabilir. Serolojik inceleme yapılırken her incelenen mikrop kısmına farklı bir marker tanımı yapılabilir.

Bu bağlamda Hepatit B testleri yapılmaya başlanacak ve pozitif veya negatif olmalarıyla total değerlendirmeyi oluşturacak. Haliyle yapılan tek bir test olmamasından ötürü pozitif ise diğerlerine bakarak karar vermek gerekecektir. Sahip olunan antikoru pozitif şekilde sonuçlandırmak mümkün olmasına karşın diğer test diğer antijenler için bir ölçüm sağlayabilir. Hepatit DNA için yapılan ölçümlerde 1.000 ve üzeri sonuçlar alınabildiği gibi çok düşük miktarda gen sayısıyla kana çökelti olmuş mikroplara rastlanabilir.

Hepatit B Kan Testleri

Hepatit B testleri pozitif ise doğrudan virüsün varlığını ortaya koymamaktadır. Tamamı incelenip total sonuca bakılması gerekir. Uygulanan testleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Testler ne amaçla yapılır  
HBsAg Enfeksiyon olup olmadığını
HBeAg Bulaşıcı olup olmadığını
Anti HBs Aşılama sonrası iyileşme veya bağışıklık olup olmadığını
Anti HBc Kronik veya taşıyıcı olup olmadığını
HBV DNA Virüsün çekirdek gen olarak diğer insanlara bulaşıp bulaşmayacağını gösterir

Tabi ki bu testlerin pozitif ve negatif değerleri farklı anlamlara gelebilir. Çünkü yorumlamaları için uzman bir doktorun görmesi şarttır. Farklı kombinasyonlara göre şu şekilde yorumlamak mümkündür.

  • Hepatit B Yok, Bağışıklık Yok

HBsAg Negatif, Anti-HBc Negatif, Anti-HBs Negatif

  • Hepatit B Geçirilmiş, Doğal Bağışıklık Oluşmuş

HBsAg Negatif, Anti-HBc Pozitif, Anti-HBs Pozitif

HBsAg Negatif, Anti-HBc Negatif, Anti-HBs Pozitif

  • Akut Hepatit B

HBsAg Pozitif, Anti-HBc Pozitif, Anti-HBc IgM Pozitif, Anti-HBs Pozitif

HBsAg Pozitif, Anti-HBc Pozitif, Anti-HBc IgM Negatif, Anti-HBs Negatif

Hepatit B Test Sonuçları

Görüldüğü üzere akut Hepatit B testinde antikoru değerlendirmek daha da basittir. Yani HBsAg pozitif çıktı Hepatit B enfeksiyonu var mı sorusuna evet cevabını verebiliriz. Diğer parametreleri görmek içinse testlerin ve tetkiklerin sürmesi gerekmektedir. Bazen pozitif veya negatif ise direkt değerlendirilmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bilhassa testlerin yeniden yapılmasını bekleyen çok sayıda doktor vardır.

Hepatit B test sonuçları pozitif ise özellikle HBV DNA için emin olunması gereken bir test süreci başlar. Aynı şekilde kronikleşme evresi hakkında daha fazla detay öğrenilmelidir. Hepatit B eğer kronik bir hal alırsa en az 20-30 yıl kadar bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Yapılan testlerde antikoru tüm yönleriyle inceleyen doktorunuz sarılık gibi diğer belirtileri göz önüne almalıdır. Genellikle kronik Hepatit B vakalarında sarılık yok ise testlerin pozitif çıkma olasılığı devam eder. Hatta hastaların %80’inde sarılık belirtileri gözlenmez.

Hepatit B test sonuçları örnek olarak yukarıda da görüldüğü gibi farklı kombinasyonlarla anlamlar çıkarılabilecek bir yapıya sahiptir. Bir testin sonucunun pozitif olması net bir sonuç vermez. Aksine diğerleri ile beraber değerlendirilir ve total sonuca bakılır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle