Hepatit A Testi Hangi Merkezde Nasıl Yapılır? Örnek Test Sonuçları Nasıldır?

Hepatit A testi yapılarak akut olarak gelişen bu semptomların kaynağı tespit edilebilir. Böylece gerek aşamaları gerekse şiddeti saptanabilir.  

Hepatit A testi yapılmasının birçok farklı amacı olabilir. Karaciğer rahatsızlıklarınızın kaynağı olabilecek farklı sebeplerden söz edebiliriz. Bunların başında da Hepatit A gelir.

Hepatit A Testi Nasıl Yapılır?

Hepatit A testi yapılabilmesi için kan vermeniz gerekir. Kan testi için başvurulan merkezin ise yeterli donanıma sahip olması önemlidir. Birçok insan HAV testi nerede yaptırılmalı sorusunu yöneltebiliyor. Genellikle hastaneler tercih edilse de klinikler ve laboratuarlardan kan vererek sonuçlarını talep edebileceğinizi belirtebiliriz.

Hepatit A testi yapılan insanların aç olarak gelmesine gerek yoktur. Bu toplum arasında oluşmuş bir yanılgıdır. Çoğu zaman aç karnına sabah saatlerine kan alınması ön görüldüğü için HAV testi için benzer bir durumdan söz edilir. Burada diyabet gibi açlık veya tokluk gibi unsurlara dikkat edilmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Hepatit A testi yalnızca karaciğeri tahrip eden antikorlar üzerine teşhisler koyar. Bunu geçmiş ve o an mevcut olan durumlar için yapabilir.

Hepatit testleri için kan vereceğiniz için nerede yaptıracağınız tamamıyla size kalmıştır. İster laboratuvar ister hastane tercih edilebilir. Bir diğer merak edilen nokta ise Hepatit A testi için numune nasıl alınır şeklinde geliyor. Burada standart bir kan örneği alımıyla aynı format uygulanır. Kolunuzda toplardamardan alınacak bir kan örneği antikorların incelenmesi için yeterli olacaktır.

Hepatit A Testinin Nerede Yapılır?

Hepatit A testi nerede yapılır konusunda tüm tercih size aittir. Devlet hastaneleri standart kan testleri yaptıklarında dahi olası bir HAV virüsünü tespit edebilirler. Farklı değerler ve patolojik bulgular sebebiyle özel bir hepatit testinin uygulanmasını talep edebilirler.

Aynı durum özel hastane, klinik veya laboratuvar gibi kurumlarda da kısa vadeli olarak gerçekleştirilebilir. Tercih ettiğiniz merkezde uygulanacak test işleminin aynı kriterlerde olacağından emin olabilirsiniz. Süreç olarak bazı özel laboratuarlar çok daha kısa süreli bir sonuç temini sağlayabilir.

HAV testi sonucu pozitif ve negatif olarak iki farklı türde değerlendirilir. Ancak standart bir değerlendirme ile eşleştirilemez. Yani iki farklı teknik ile ölçümlenen antikorların pozitif ve negatif olması, total değerin farklılığına neden olabilir.

HAV IgM ve HAV IgG olarak geçen iki antikor incelenerek total sonuç ortaya çıkarılır.

  1. HAV IgM

Enfeksiyonun erken teşhisi için kullanılabilecek akut antikorlardır.

  1. HAV IgG

Neredeyse ömür boyu kalan antikorlardır ve geçmişte yaşanan korunma aşılarına, serumlarına ve geçirilen enfeksiyonlara dair bilgi verebilirler. Fakat özel olarak ölçümlenemezler. Total HAV testi ile hem IgM hem IgG antikorları incelenir.

Hepatit A Testi Sonuç Örnekleri

Elinizde Hepatit A test sonuçları varsa ve bunları yorumlamak istiyorsanız işiniz oldukça zordur. Zira burada mevcut enfeksiyonun yorumlanması son derece zordur.

Pozitif ve Negatif  
Hepatit A Olması Total testin pozitif çıkması şarttır. Fakat HAV IgM negatif veya pozitif çıkabilir.
Hepatit A Olmaması Total testin negatif çıkması şarttır. Bu durumda HAV IgM antikoru negatif olur.

Antikorlar incelendiğinde pozitif ve negatif değerlendirilmesi ya da tümünün total sonuç olarak bizlere yansıtılması doktorunuzun kontrolüne bırakılmalıdır. Yapılacak olan HAV testi başlı başına önem arz eder.

Keza sonuçlara bakarak antikorların değerlendirilmesi için diğer kan değerleri önemli bir yer edinebilir. Doktorunuz olduğunuz aşılar ve koruyucu serumlarla bağışıklık oluşup oluşmadığını saptayabilir. Hatta en önemli bulgulardan birisi daha önceden yaşanmış ve geçirilmiş olan Hepatit A virüsüdür. Kanda varlığını devam ettiren antikorlar sayesinde geçmişte enfeksiyonu yaşamış bireyler tespit edilebilir.

Hepatit A testi yaptırmak için hiçbir şekilde yönlendirmeye gerek yoktur. Nerede yaptıracağınız tamamıyla sizin tercihinize bağlı olup dilediğiniz zaman talep edebilirsiniz. Belirli aralıklarla kan testi yaptırmanız her anlamda sizi koruyacaktır. Hem olası karaciğer rahatsızlıklarından hem de diğer hastalıklar bakımından büyük bir yarar sağlayacaktır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle