Hepatit C Testi Aşamaları Nelerdir? Testi Nasıl Yapılmalıdır?

Hepatit C testi üç adımdan oluşur ve antikorların dışında HCV varlığını son test belirler. RNA viral durumunu gösteren son testin pozitif çıkması varlığını kanıtlar.

Hepatit C enfeksiyonu olup olmadığını belirleyen testler üç kademeli olarak yapılır. Burada antijen ve antikorlar arası ilişki ve kandaki değerler saptanabilir.

Hepatit C Testi Nasıl Yapılır?

Hepatit C testi uygulamak için öncelikle kan vermeniz gerekir. Tamamıyla toplardamarınızdan alınacak olan kan ile yapılabilecek olan üç aşamalı bir test bütünüdür. Fakat hepsinin öncesinde sıradan kan testi vardır. Zaten birçok HCV vakasında hasta viral enfeksiyon şikâyetiyle başvurmamıştır. Farklı bir hastalık veya reaksiyon sebebiyle yapılan kan testinden ötürü Hepatit virüsü saptanır. Sonrasında ise standart uygulama olarak Hepatit C test süreci başlatılır.

Aşağıdaki testlerin tümü Hepatit C varlığını saptayabilmek için uygulanır.

Hepatit C Testleri  
Anti HCV Hepatit C virüsünün varlığından ötürü oluşan antikorları saptayan testtir. Sonuç pozitif çıktığında daha önceden Hepatit C geçirildiği anlaşılır.
HCV RIBA Daha önceden Hepatit C enfeksiyonu yaşanıp yaşanmadığını ortaya koyar.
HCV – RNA PCR Bu test ise an itibariyle enfekte olup olmadığınızı saptar. Viral RNA varlığına ilişkin pozitif sonuç Hepatit C olarak lanse edilir.

Hepatit C Testi Aşamaları

Hepatit C test aşamasında belirli zaman aralıkları boyunca bekletilebilir. Keza yeni enfekte olan hastalarda bu duruma daha sık rastlarız. Kronikleşme oranı yüksek olan Hepatit C için yeni kapılan virüslerin test sonuçlarını net olarak yansıtmadığını belirtmek gerek. Bilhassa HCV RNA testi için doğru sonuçların gelmemesiyle kan değerleri yanlış değerlendirilebilir.

Geçen 6 aylık süreç sonrasında da kronikleşen bir HCV gözlemlenebilir.

  1. İlk olarak Anti HCV testi yapılır. Pozitif veya negatif olarak yorumlanan bu testin sonucu kesinlikle HCV varlığını göstermemektedir. Pozitif veya negatif haricinde bu test için hafif pozitif ibaresi yer alabilir.
  2. Hafif pozitif testler için testlerin ikinci adımı uygulanmalıdır.
  3. HCV RIBA testinin uygulanmasıyla antikor üretimiyle ilgili geçmişe dönük bir rapor edinmiş gibi oluruz. Böylelikle ilk etapta yaşanan bilinmezlik ortadan kalkmış olur.
  4. Yinede bu teste kadar çıkan sonuçlarla HCV varlığını saptamak mümkün değildir. Dolayısıyla HCV RNA testi ile pozitif çıkması durumunda Hepatit C varlığı kesinleşmiş olur.

Dilediğiniz zaman Hepatit C testi yaptırabileceğinizi unutmamalısınız. Uzmanlar her 6-12 aylık periyotların belirlenmesi ve bu süreçlerde Hepatit testleri yaptırılması gerektiği hususunda uyarılarda bulunuyorlar. Haliyle viral enfeksiyonlardan korunmak için bunu önemsemek gerektiğini söyleyebiliriz.

Hepatit C testi tıpkı diğerleri gibi aç karnına yaptırmanız gerekmeyen bir testtir. Yalnızca açlık ile ilgili vücut direncinizi kapsayan testlerde aç gelme zorunluluğu vardır. Haliyle viral enfeksiyonlar arasında bulunan Hepatit C testi için aç kalmanıza veya sabah saatlerinde aç olarak teste girmeniz gibi bir zorunluluk yoktur. Dilediğiniz zaman dilediğiniz şekilde test yaptırarak kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Hepatit C Testinin Sonuçları

Son yapılan HCV RNA PCR testinin temel anlamda en önemlisi olduğunu söylemeliyiz. Zira Hepatit C miyim sorusunun tek cevabını bu testin sonucu veriyor. Öncesinde yapılan Anti HCV ve HCV RIBA testlerinin tamamıyla antikorlar üzerine olduğunu unutmamak gerek.

Haliyle pozitif ve negatif değerler bünyeniz, karaciğer sağlığınız ve genel anlamda hepatit virüslerine karşı direncinizi gösterebilir. Fakat Hepatit C virüsünü kapmış mıyım diye merak ediyorsanız kesinlikle üç testi tamamlamanız gerekir.

Birçok kişinin merak ettiği sayısal değerler ve RNA viral değerlendirmesi için yorumlar dikkat çekiyor. Fakat bunların sadece doktorunuzun tarafından diğer kan değerleriniz ile ölçümlenerek yorumlanması gerekir. Zira herkesin değerleri farklı vücutlarda farklı anlamlar taşıyabilir. Bu sebeple başkalarının sonuç yorumlarına takılmayın ve ilaçlarını kullanmayın.

Yalnızca kendi doktorunuzun yazdığı ve size özel olarak sunulmuş ilaçları kullanabilirsiniz. Viral hepatit enfeksiyonlar kronikleşmesi halinde 20-30 yıl hatta ömür boyu taşınabiliyor. Doğal olarak Hepatit C testinin sonuç örneklerini doktorunuza yorumlatarak son durumunu hakkında bilgi sahibi olunuz. Hepatit C testi nerede yapılıyor diyenlere ise devlet hastaneleri, özel klinikler ve hastaneler veya dilediğiniz zaman gidebileceğiniz özel doktorlarda şeklinde bir ifadeyle cevap verebiliriz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle