Sivilceler Karaciğer Rahatsızlığından Kaynaklanır mı?

Sivilceler karaciğer yağlanmasından veya farklı bir karaciğer hastalığından çıkabilir. Daha kırmızı ve kahverengi olan büyük sivilcelerde risk daha da yüksektir.

Sivilceler farklı vücut anomalileri ve dermatolojik rahatsızlıklardan kaynaklanarak çıkabilirler. Bu noktada sivilce oluşumunu tetikleyen önemli unsurlardan birisi karaciğer olarak yorumlanabilir.

Sivilceler Karaciğer Yağlanmasından Mı Çıkar?

Sivilcelerin nedeni karaciğer yağlanmasıdır demek kati suretle doğru değildir. Sebepleri arasında bulunmasına rağmen tek faktör olmadığından böyle bir ifade kullanılamaz. Ancak karaciğer hastalıklarından kaynaklanan akne problemleri ciddi boyutlara ulaşmıştır. İnsanlar farkında olmasa da vücudunun farklı bölgelerinde çıkan koyu renkli sivilcelerin sebebi buna yoğrulabilir.

Neden olan sorunu bularak müdahale edilmediği takdirde içlerinde iltihap olan kahverengi sivilcelerin devamlılığı sağlanmış olur. Tam manasıyla deri üzerinde kanla karışık iltihaplardan oluşmuş akneler kalıcılık kazanır. Her zaman çıkanlardan farklı olarak karaciğer anomalisinden kaynaklandığı için geçme süresi standardın üzerindedir. Reaksiyonlar ise iltihabı akıttığınızda daha farklı olabilir.

Sivilcelerden ötürü doktora gelen hastaların büyük çoğunluğu ise herhangi bir karaciğer şikâyeti ile gelmemektedir. Farkında olmadan karaciğer yağlanması teşhisi yapılır ve zarar görmeden tedavisi başlar. Vücuda zarar veren bazı enzimler olduğu gibi karaciğerin üretimini yaptığı yaralı enzimler vardır. En açık şekilde yağ sindirimini yapamaz hale gelerek yağlanması risk faktörü olur mu derseniz olabileceğini vurgulamak gerekir.

Karaciğer hastalıkları sivilce sorunu ile başvuran hastalarda dermatolojik bulgulara rastlanmadığında şüphelenilen bir olgudur. Bazen nedenleri karaciğer ile bağıntılı değildir. Yani her kahverengi ve kırmızı başlı büyük sivilcenin karaciğerle alakası var demek yanlış olacaktır.

Karaciğer Hastalıklarından Çıkan Sivilce Ne Zaman Geçer?

Burada büyük ihtimalle yüz bölgesinde çıkan sivilcelerin neden olduğu bir estetik sorun var. Normalinden daha büyük ve iri başlı bir sivilce olmasından ötürü görüntüyü doğrudan etkilemektedir. Yüz haricinde ise omuz, sırt, boyun ve gövde de sıklıkla gözlemlenir. İlaçların etkisi ile medikal tedaviye başlansa da öncelikli olarak bazı yaşam şartlarınızı düzene sokmanız gerekmektedir.

Dermatolojik bir bulguya bağlı sivilce sorunu çözüm aşamasında ilaç kullanımıyla kısa sürede ortadan kalkar. Burada ise temel faktör karaciğer olduğundan bazı enzimlerin dengelenmesi ve alacağınız ilaçlarla iyi gelen etkisi gözlemlenmelidir. İlaç kullanımını tek başına yapsanız dahi herhangi bir sonuç almanız mümkün değildir. Beslenme, spor, sıvı tüketimi, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduklarını vermek zorundayız.

Karaciğer yağlanmasına bağlı sivilceyi önleyen faktörler  
Düzenli ve Doğru Beslenme %40
Spor ve Egzersiz Yapmak %25
Her Gün Yeterli Miktarda Su İçmek %40

Bunlara dikkat ettikten sonra başlayacak olan ilaç tedavisi birçok enzimi harekete geçirecektir. Karaciğerin daha stabil çalışmasını ve ilacın etkisi ile zarar veren yağlanmanın vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Yağ oranının düşmesiyle birlikte sivilcelerde bariz bir azalma görülür. Net olarak geçmesini beklediğinizde yaklaşık 1-2 haftalık süreçten söz etmek mümkündür. Cilt tipi, yaşanılan ortamın hijyenik olup olmadığı ve beslenme kriterlerine ne denli uyduğunuz burada önemli bir rol oynar. Haliyle tüm nedenleri bir araya getirdiğimizde tedavisi için gerekli iyileşme süresini uzatmak veya kısaltmak mümkün diyebiliriz.

Karaciğer Yağlanmasıyla Çıkan Sivilceler Tehlikeli Midir?

Aslında yağlanma haricinde diğer karaciğer hastalıkları da sivilcelere neden olur. Buna iyi gelen bitkisel ve doğal metotlar olduğu gibi yağlanmanın ölçümlenebilmesi, ihtiyaç duyduğumuz medikal tedavi daha etkin sonuçlar verecektir. Ek olarak yağlanma tedavisi haricinde hayat standartları düzene sokulmadığında hiçbir etki görülmeyebilir. Sivilcelerin vücudunuzda çıktığı andan itibaren patlatılmaması ve kendiliğinden kurumasını beklemek gerektiğini söylemeye gerek duymuyoruz.

İçerisinde iltihap ve kan karışımı irin benzeri bir sıvı bulunur. Patlattığınızda ise bu dağılarak dağıldığı bölgelerde de dermatolojik anlamda sivilceye uygun bir altyapı oluşturur. Karaciğer yağlanmasına neden olan sorunu bulduğunuzda çözüm aşamalarını sırasıyla uygulamak zorundasınız.

Zarar veren birçok enzimi önleyen hormonal dengeyi karaciğerimiz sağlar. Plazma, glikojen, alyuvar üretimi ve enzimlerin depolanabilmesi gibi faktörleri es geçmek gibi bir lüksümüz yok. Aynı zamanda sistemik hastalıklar için davetiye çıkaran karaciğer rahatsızlıkları erken teşhis ve tedavisi ile daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlayabilir. Ancak geç kalındığında sivilceler çok küçük bir probleme dönüşebilir. Önüne geçilemeyecek düzeyde bir yağlanma tanısı konulan hastalarda alkol ve sigara kullanımının uzun süreli olarak dengeli beslenmeyle yapıldığı istatistiksel olarak belirlenmiştir.

Dolayısıyla karaciğer yağlanmasından kaynaklanan sivilceler öncelikle hayatınızda dengeli beslenme, alkol kullanmama gibi faktörleri düzene sokmanızı gerektirecektir. Bu sivilcelerin daha büyük ve kalıcı hale gelmesi ile dermatolojik yıpranma, cilt döküntüleri, sivilcelerin yayılması gibi sonuçlar görülebilir. Tedavisi ile bunları aşabilmek mümkündür. Ancak doktora zamanında başvurarak erkenden ölçümlerin yapılması ve karaciğer hastalığınızın seviyesi hakkında bilgi edinilmesi önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle