Karaciğer Yağlanması Sivilceye Neden Olur mu?

Karaciğer yağlanması sivilce oluşumunu tetikleyen bir faktördür. Vücut enzimlerinin hormonal dengesizliği burada son derece etkilidir.

Karaciğer yağlanması gibi sorunlar vücudumuzda çeşitli enzimlerin yoksunluğuna veya fazlalığına sebep olabilir. Fonksiyonel çalışmasını önleyen yağlanmalar zamanla alternatif rahatsızlıklara sebep olabilir.

Karaciğer Yağlanması Sivilce Çıkmasına Neden Olur Mu?

Karaciğer yağlanması sivilce yapar mı konusunu araştırdığınızda net bir biçimde sonuçlarla karşılaşacaksınız. Öncelikle karaciğerimizin abdominal pelvik  bölgesinde yer alarak yağ sindirimini sağlayan işlevleri olduğunu söylemek gerekiyor. Yaşam standartlarımız ve beslenme kriterlerimiz belirli bir çizgide olmadığında ise bu yağ sindirimini gerçekleştiremeyecek seviyeye ulaşabilir. Sindirimin gerçekleşmemesi ise yağın vücuttan atılamamasına ve depolanmasına sebep olabilir. Risk faktörü burada meydana çıkar.

Sivilce çıkmasını etkileyen faktörler arasında da sıkça gördüğümüz karaciğer vakalarını eklemek gerekiyor. Tam olarak her sivilce için söylenemese de bu sorunun kaynağını araştırdığınızda karaciğer odaklı bir hastalık çıkma ihtimali vardır.

En Çok Görülen Kitle  
Aşırı Kilolu İnsanlarda %70
Düzenli Beslenmeyen İnsanlarda %50
Yaşlılık %60

Karaciğer sivilceye neden olur mu konusunda net bulgular olduğu için olumlu bir cevap verebiliriz. Sindirim yapamayarak yağı vücudunuzdan dışarıya atamamanız haricinde farklı enzimlerle de ilgili sorunlar yaşamaya başlarsınız. Glikojen depolanması, alyuvar üretimi, plazma sentezlenmesi ve çeşitli hormonların üretiminin durmasıyla beraber vücut anomalileri gözlemlenebilir.

Tüm bunların ışığında da karaciğer yağlanmasından sivilce belirtileri ortaya çıkar. Birçok işi bunun dermatolojik bir sorun olduğunu ve karaciğer gibi unsurların neden olmayacağını savunabilir. Ancak sivilcelerin yüz, omuz, karın bölgesi, sırt gibi ciddi bir alana yayılmasıyla birlikte olacağınız muayene her şeyi açığa çıkaracaktır. Tedavisi müdahale edildiği andan itibaren vardır ve karaciğer yağlanması kontrol altına alınırsa tehdit unsuru olur mu sorusuna hayır cevabını verebiliriz .

Sivilceler Karaciğer Sorunlarının Habercisi Midir?

Klasik bir sivilcenin karaciğer yağlanmasına neden olan faktörlerden ötürü çıkıp çıkmadığını anlamak güçtür. Çünkü vücudumuzda birçok farklı parametreden kaynaklanan sivilce oluşumları görülebiliyor. Yani her çıkan sivilceyi kesinlikle karaciğer yağlanması olur mu şeklinde yorumlamak yanlış.

Bilhassa kırmızı ve kahverengi bir renge bürünen, çoğunlukla standart bir sivilce boyutundan daha büyük oluşumlar gözünüze çarpabilir. Bu sivilce oluşumları içlerinde iltihap yapar ve iltihaplar aslında kan ile karışıktır. Kahverengi ve kırmızı belirgin renginin sebebi budur. Dermatolojik anlamda cildinizin ne kadar müsait olduğu da buna ayrı bir etken olarak dahil edilebilir.

Karaciğer yağlanması belirtileri arasında bulunan iltihaplı sivilceler çoğunlukla kanlı iltihap akıntısı yapabilir. Patlatıldığında iltihabın dışarı akmasıyla boşaltım yapar. Ancak çabuk geçmez ve yerine tekrardan yenisinin çıktığını görebilirsiniz. Neden derseniz karaciğer anomalileri sebebiyle tedavisi yapılmadığı müddetçe böyle reaksiyonlar görmeye devam edilir.

Sivilceler karaciğer yağlanması tedavisi ile azalarak yok olurlar. Tedaviyi incelediğimizde ise önceliğin düzenli beslenme ve bol su içmek üzerine kurgulandığını görmekteyiz. Bu aşamanın ardından ise mineral ve vitamin ihtiyaçlarının alınması, spor ve egzersiz programları yapılması önemli rol oynuyor. Ekstradan sivilceye neden olan karaciğer yağlanması için medikal tedaviye başlanır. İlaçların kullanılmasıyla hormonal dengesizlik çözüme kavuşturulur. Tabi ki sivilceler ne zaman geçer sorusunun cevabı doktorunuzun tavsiyelerinize ne kadar uyacağınızla alakalıdır. Verilen dermatolojik ilaçları ve karaciğer yağlanması için verilen ilaçları vakit kaybetmeden düzenli tüketime başlamalısınız.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle