Karaciğer Yağlanması Baş ve Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması pek çok belirti ile birlikte kendisini gösterebilir. Genellikle aşırı alkol tüketen bireylerde daha hızlı ilerler ve daha ciddi sonuçlar doğurur. Kişiyi ölüm riski ile karşı karşıya getirebilir.

Karaciğer yağlanması, karaciğerin yapısında yağ birikimi oluşumu sonucunda ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Karaciğerde minimum %5 ve maksimum %10 oranında yağ bulunması normal olarak kabul edilir. Bu oranların daha üzerinde yağ görülürse karaciğerde yağlanma başlamış demektir ve durum tedavi gerektirir. Genellikle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. 

Karaciğer yağlanması çoğunlukla kişinin beslenme ve yaşam tarzına göre gelişmektedir. Sağlıksız ve yağlı besinler tüketen bireylerde karaciğer yağlanması neredeyse kaçınılmazdır. Aynı zamanda aşırı alkol tüketimi olan bireyler de karaciğer yağlanması riski altındadırlar. 

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması pek çok belirti gösterebilir. Bu belirtiler rahatsızlığın ne denli ilerlediğine bağlı olarak farklılık gösterirler. Genellikle rahatsızlık karaciğer yapısında kalıcı büyük bir hasara sebebiyet vermez. Fakat tedavi edilmez ve önlenmez ise ilerleyen dönemlerde siroza çevirebilir. Siroz sonucu hastanın karaciğeri işlevlerini yitirebilir ve hasta ölebilir. 

Bu tip rahatsızlıklarda en zor aşama kişinin alışkanlıklarından vazgeçme aşamasıdır. Beslenme şeklini ve yaşam şeklini değiştirmek zorunda kalan hasta kendisine bu motivasyonu bulamayabilir ve bu aşamada başarılı olamayabilir. Hastanın alışkanlıklarından vazgeçmemesi, durumu daha da ilerletecek ve kötüye götürecektir. Hastalığın çok belirgin işaretleri olmaz. Dolayısı ile zaman zaman ilk aşamalarında fark edilmeyebilir. Genellikle 40 ile 50 yaş aralığındaki bireylerde ortaya çıkar ve vücutta hafif ağrılara sebep olabilir. 

Karaciğer Yağlanması Karın Ağrısı Yapar Mı?

Organın yağlanması, hastanın vücudunun farklı bölgelerinde ağrı hissetmesine sebep olabilir. Bu ağrılar genelikle eklemlerde ve karın bölgesinde ortaya çıkar. Bu tip durumlarda kişinin vücudunda ödem oluşabilir ve bu ödem de ağrılara sebep olabilir. Genellikle kişi karaciğerinin olduğu bölgede bir ağırlık veya ağrı hissedebilir. Bu durum normaldir. Bu tip durumlarda en kötü etki ise hastanın ağrıları ciddiye almamasıdır. Genellikle karın ağrısı veya eklem ağrıları günlük yaşamda başımıza gelen farklı aktivitelere yorulabilir ve çok ciddiye alınmayabilir. Bu durumda hastalık belirti gösteriyor olsa dahi hasta bunu fark etmeden yaşamına devam edebilir. 

Karaciğer Yağlanması Baş Ağrısı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması, kişide herhangi bir baş ağrısına sebep olmaz. Fakat hastalık vücutta şişkinlik ve ödeme sebep olacağından dolayı bu durum hastanın ağrı hissetmesine sebep olabilir. Bu ağrılar genellikle baş bölgesinde görülmez. Sadece hastalığın kişinin üzerinde yaratacağı halsizlik ve yorgunluk hissi sebebi ile hasta baş ağrısı ile karşı karşıya gelebilir fakat bu çok sık rastlanan bir durum değildir. 

Karaciğer Yağlanması Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Karaciğerde sinir uçları bulunmadığından dolayı çok ciddi ağrı oluşumları söz konusu olamaz. Fakat, hastaların vücudunda oluşan ödem sebebi ile zaman zaman bel ağrıları çektikleri bilinmektedir. Bu ağrılar hastalığın kesin belirtileri olarak tanımlanamaz. Kesin teşhis için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Karaciğer yağlanmasında kişide oluşabilecek şişkinlik durumu da belde ağrılara sebep olabilir. Kişinin vücudu güçsüz düşeceği için yağlanma çeşitli ağrılara sebep olabilir. Şayet bu süreç içerisinde kullanılan ilaçlar var ise ağrıların sebepleri bu ilaçlarda olabilir ve bu durumda hastanın doktoru ile konuşması gerekir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle