Karaciğer Yağlanmasının Geçmesine Yardımcı Olan Uygulamalar Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ileri seviyelere ulaşmadığı sürece kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi döneminde hastanın bir takım alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir.

Ne Yapılmalı?

Karaciğer yağlanması kişinin beslenme alışkanlıklarına bağlı oluşan bir durumdur. Beslenme alışkanlıkları haricinde alkol tüketimi de karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasının geçmesi için hastanın, alkol tüketmemesi gerekir. Bunun yanı sıra her gün en az yarım saat olacak şekilde düzenli olarak egzersiz yapması ve sağlıklı beslenmesi de büyük bir önem taşımaktadır. 

Özellikle diyabet ve obezite hastalarında karaciğer yağlanması görülmektedir. Fakat bu durum zayıf bireylerde bu rahatsızlığın görülemeyeceği anlamına gelmez. Fizik ölçüleri olarak zayıf olan kişilerde de beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak yağlanma görülebilir. Karaciğer yağlanmasını geçmesi için kişinin zararlı yağlardan, işlenmiş ürünlerden, kızarmış yiyeceklerden ve bol yağ içeren tüm ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Doğal ürünleri tüketmeli ve doktorları tarafından verilen özel diyetleri de uygulamaları gerekmektedir. Şayet hasta, tedavi döneminde alkol kullanmaya ve zararlı yiyecekler tüketmeye devam eder ise rahatsızlık ilerleyebilir ve daha ciddi evrelere ulaşabilir. Tedavi dönemi süresince hastanın iki hafta bir veya ayda bir olacak şekilde doktor kontrolüne girmesi ve kan tahlilleri yaptırması gerekir. Böylece karaciğerdeki gelişme ve iyileşme daha net bir şekilde takip edilebilir. 

Ameliyat Gerekir Mi?

Karaciğer yağlanması 4 evreden oluşmaktadır. İlk 3 evre ameliyat gerekmez. Fakat 4. evreye ulaşılırsa ki bu siroz evresidir, bu evrede ameliyat gerekebilir. Siroz ilerler ve karaciğerde yetmezliğe sebep olursa hastaya karaciğer nakli yapılması gerekir. Bu durumda hatsa organ nakli listesine kayıt olur ve nakil sırasını beklemek durumunda kalır. Fakat yağlanma ilk evrelerde fark edilir ise hastalık sadece bir diyet uygulaması ile tedavi edilebilir. İlk evrelerde rahatsızlığı fark edilen hastaların, tedavi süreçlerine özen göstermeleri ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Aksi takdirde hastalık daha ileri evrelere ulaşabilir ve ameliyat gerekebilir. 

Ne Yemeli?

Karaciğerde yağlanmanın giderilmesi için hastanın düzenli beslenmesi ve özel bir diyet uygulaması gerekmektedir. İşenmiş ürünlerden uzak durulması ve besleyicilik oranı yüksek ürünler tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilebilecek ürünleri şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Yulaf lapası,
  • Karabuğday lapası,
  • Enginar ve kereviz gibi sebzeler,
  • Yeşil yapraklı sebzeler,
  • Doğal karbonhidratlar,
  • Sağlıklı yağlar (soğuk sıkım zeytinyağı, ev yapımı tereyağı vb.),
  • Serbest tavuk yumurtası,
  • Doğal süt ürünleri ( ev yapımı yoğurt vb.),
  • Doğal et ürünleri ( ev yapımı sucuk vb.)

Karaciğer hastalarına verilen diyetlerde bu besinler yer alır. Hastanın bu besinleri yağsız ve tuz kullanmadan tüketmesi halinde diyet daha etkili olacaktır. Aynı zamanda su tüketiminin de arttırılması gerekir. Dışarıdan yemek yenilmemeli ve herhangi bir katkı maddesi içeren besin tüketilmemelidir. Hasta, beslenmesine son derece dikkat etmelidir. Bu dönemde hasta hem kilo verecek hem de karaciğeri temizlenecektir. Aynı zamanda porsiyonları azaltmak hastanın kesin olarak daha hızlı zayıflamasını sağlayacaktır. 

En Etkili Çözüm

Yağlanmanın giderilmesi için en etkili çözüm hastanın düzenli beslenmesi ve çeşitli kürler uygulamasıdır. özellikle enginar kürü karaciğerin temizlenmesinde son derece etkilidir. Yapımı son derece kolay olan enginar kürü tam olarak 40 gün sürmektedir. Kürü, sadece karaciğerinde yağlanma olan bireyler değil aynı zamanda sağlıklı bireyler de uygulayabilir. Bunun yanı sıra maydanoz ve limon suyu kürü de yapılabilir. Bu tip kürler tamamen hastanın karaciğerini temizlemek ve organı daha güçlü hale getirmek amacı ile yapılmaktadır ve tamamen karaciğere faydalı besinlerden oluşmaktadır.  

Enginar Kürü

Enginar kürü, toplamda 40 gün süren ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan etkili bir kürdür. Kür süresince hastanın, her gün her öğünde enginar tüketmesi gerekir. Tüketim şekli önemli değildir. Salatada veya zeytinyağlı olacak şekilde tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek durum enginarın kızartılmaması ve bol yağ ile tüketilmemesidir. 

Limon Suyu

Bu kür her gün düzenli olarak uygulanabilir. Detox yerine geçen bu kürü yaparken 15 dal maydanoz ve bir yarım limon gerekmektedir. Yarım limon suyunu ve iyice yıkanmış olan maydanozları dalları ile birlikte bir blendera koyup çekmeniz gerekiyor. Sonrasında bir bardak su ekleyerek iyice karıştırmalısınız. Karışım tamamen pürüzsüz bir hal aldıktan sonra buz dolabında bir saat kadar beklemeli. Daha sonrasında her sabah kahvaltıdan önce bir bardak olacak şekilde tüketilebilir. 

Egzersizler

Karaciğer yağlanmasının giderilmesi için yürüyüş ve yüzme gibi egzersizler son derece etkilidir. Özellikle her gün yüzmeye fırsatı olan bireylerin yüzmeyi tercih etmeleri önerilir. Bunun sebebi ise yüzme esnasında vücuttaki tüm kasların çalışıyor olmasıdır. Yüzme haricinde yürüyüş, koşu gibi egzersizler de yapılabilir. Spor salonlarında çeşitli aletler ile de çalışmak mümkündür. Burada önemli olan vücuda hareketlilik kazandırmak ve bir yandan da kalori yakmaktır. Vücudun güçlenmesi ve daha dinç olması için de spor şarttır. Hastanın günde minimum yarım saat egzersiz yapması gerekir. Düzenli bir diyet ile yapıldığında bu egzersizler kesin yanıt vermektedirler. Kesin çözüme ulaşmak için bu listelerin dışarısına çıkılmaması gerekir. 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle