Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının tedavisi için yapılacak faktörler bitkisel tedaviler ile bütünleştirebilir. Ancak önemli olan dengeli bir yaşama sahip olmaktır.

Karaciğer yağlanması doğal bir reaksiyon olarak düşünülebilir. En basit şekliyle karaciğerimizin çevresini saran hücre yapılarının tamamında yağ oranı belli bir miktar seviyesinde sabittir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer hücrelerinin yağlanması durumu ise ALT, AST ve GGT gibi değerlerin yükselmesi ile şüphelenilen bir durumdur. Bu şüphelerle beraber kişinin karaciğer yağ endeksinin yüksek çıkması durumunda ise en büyük endişenin yaşandığı süreç başlar. Hasta karaciğerinde yağlanma olduğunu öğrendiğinde aklına doğrudan tedavisi gelir. Ancak bu durumun teorik anlamda herhangi bir uygulanabilir tedavisi bulunmamaktadır.

Tabi ki bu durumu karaciğer yağlanmasının tedavisi yok şeklinde yorumlamak yanlış. Böyle teşhislerin sonucunda hastanın hayatında bazı köklü değişiklikler yapması tedavinin başlangıç adımıdır. Sürekli olarak düzenli bir yemek yeme alışkanlığı, dengeli besleneceği öğünler tüketmek, zararlı besinlerden kaçınmak gibi unsurları yerine getirdiği müddetçe sorun yaşamadan hayatına devam edebilir.

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir denildiğinde şu tabloyla karşılaşabiliriz.

Yağlanmaya ne iyi gelir  
Dengeli Beslenme %70
Düzenli Egzersiz %15
Bitkisel Takviyeler %15

Burada tabi ki dengeli beslenme ve düzenli egzersiz kalıbını biraz daha açmak gerekiyor.

 • Fast Food ve kızartma türü ağır yemeklerden kaçınmak
 • Hazır gıdalar tüketmeyi bırakmak
 • Tamamıyla doğal ve sodyum oranı düşük gıdalar tüketmek
 • Doymuş yağ barındıran yiyecekler tüketmemek
 • Alkolü bırakmak
 • Düzenli spor veya egzersiz yapmak
 • Hareket halinde olmak
 • Her gün belirli oranda su içmek (meyve suyu ve benzeri içecekler hariç 2,5 litre)

Karaciğer Yağlanması İçin Bitkisel Tarifler

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkisel tarifler ise birçok kişinin ilgisini çekiyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi beslenme fonksiyonlarını düzenlemedikçe tüm bitkisel formülleri kullansanız dahi işlevsel sonuçlarla karşılaşamazsınız.

Bazı bitkiler, meyveler ve doğal besinler direkt olarak karaciğer yağlanma oranını düşürebilir. Örneğin elma sirkesi ve limon bu aşamada herkesin bildiği genel alternatiflerdir. Ancak düzenli beslenme ve egzersiz uygulamalarını yapmadığınız takdirde normal seviyede ilerleyeceğini unutmayınız. Hayat standartlarınız karaciğerinizin yağlanmasına sebep oldu ve bu durumu değiştirmeden iyileşme belirtileri beklemek neredeyse imkânsız.

 • Elma Sirkesi

Sirke başlı başına faydalı bir antioksidan olarak bilinir. Salatalara ve çorbalara eklenerek bundan faydalanmak mümkündür. Bilhassa elma sirkesi ise keskin tadını bir kenara bırakarak tüketebileceğiniz bir alternatife dönüşmüştür. Bir bardak su için elma sirkesi ölçüsü 1 yemek kaşığı şeklindedir. Karıştırdıktan sonra içmeniz gereken bu tarif için günlük 2 doz tüketmek yeterli olacaktır.

 • Limon

Tıbbi literatürde Glutatyon ismi verilen bir enzim vardır. Karaciğerimizde üretilen bu enzimin toksinleri vücuttan atma konusunda son derece başarılı olduğunu söylemeliyiz. Haliyle C vitamini yönünden çok zengin olan limon taze sıkılmış olmak suretiyle kullanılabilir. Bir bardak suyun içerisine her seferinde yarım limonu çekirdeklerini ayırarak taze şekilde sıkmanız gerek. Günde 2 bardak içilmesi kâfi.

 • Zerdeçal

Yalnızca karaciğere değil tüm vücudumuza etki eden zerdeçal için sindirim yeteneğinden bahsedeceğiz. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler temel anlamda sindirilemeyerek biriken yağların atılması için tüketilir. Bu durumda da bir çay kaşığı zerdeçal ekleyeceğimiz bir bardak su ile müthiş bir antioksidan etki yakalayabiliriz. Dilerseniz su ile yaptığınız karışımı günde 2 kez tüketebilirsiniz. Uzmanlar ise bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek günde bir doz tüketmenizi öneriyor.

 • Meyan Kökü

Karaciğer enzimlerinde yarattığı yenileme gücü birçok bilimsel sağlık kuruluşunu harekete geçirdi. Haliyle bir çay kaşığı meyan kökü kaynatılarak demlemek suretiyle çay formuna getirilmelidir. Ardından ise günde 2 bardak tüketilmesi ideal olacaktır. Dilerseniz meyan kökünü aynı dozajda tutup bal ile karıştırarak yeme alternatifine sahipsiniz.

Karaciğer Yağlanmasını Doğal Yöntemlerle Önlemek

Karaciğer yağlanması için meyan otu doğrudan kullanılmaz. Ancak kökünün faydaları kanıtlanmıştır. Birçok ilaç için bileşen olarak kullanılması bunu gösteriyor. Bazı uzmanlara göre her gün 3-4 ceviz tüketmek hem karaciğere hem de beyin ve diğer organlara fayda sağlıyor. Limon başta olmak üzere birçok bitkisel ürünü evimizde barındırıyoruz.

Haliyle evdeki imkânlarla karaciğerde yağlanmayı önlemek mümkün hale gelebilir. Bunların hiçbirisini yapmadığımızı ve yalnızca sağlıklı beslenmeye özen gösterdiğimizi hesaba katarsak faydalı sonuçlar gecikmeyecektir. Bitkisel tarifler ancak bu süreci kısaltır.

Oysa karaciğer yağlanmasına iyi gelen önemli faktörler beslenme ve egzersiz olarak nitelendirilir. İnsanların yaptığı en büyük hata ise kendilerine ait olmayan, alelade paylaşılmış diyet programlarıyla dengeli beslendiklerini düşünmektir. Hiçbir diyet programı sizin bünyeniz için hazırlanmamıştır. Bir diyetisyene giderek kendi vücut enzimlerinize, farklı endekslere ve kilo oranınıza göre diyet listenizi almanız gerekmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle