Karaciğer Yağlanması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Karaciğer yağlanması daha çok beslenme ile alakalı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Belli bir diyet ve beslenme şeklinin düzeltilmesi sonucunda bu durum tedavi edilebilir.

Neler Yenmeli?

Karaciğer yağlanması için pek çok kür geliştirilmiştir. Bu kürlerin bir çoğu limon ve benzeri ürünler içerir. Herhangi bir şeker maddesi katılmadan pek çok kür hazırlanabilir. Kürlerin neredeyse hepsi bitkilerden ve sebzelerden oluşmaktadır. Karaciğere iyi gelen besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Enginar,
 • Kereviz,
 • Maydanoz,
 • Limon,
 • Sarımsak,
 • Lifli besinler,
 • Yulaf ezmesi,
 • Doğal yağlar,
 • Brokoli,
 • Kahve,
 • Ispanak,
 • Yaban mersini,
 • Su

Bu besinlerin her birinin karaciğere farklı faydaları vardır. Doğru kullanımda oldukça etkili oldukları kanıtlanmıştır. Karaciğer yağlanmasında beslenmenin son derece önemli olduğunu tekrar vurgulamak gerekir.

Enginar: Enginar, yüksek oranda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Tüm bunlara ek olarak aynı zamanda yüksek oranda A, B1 ve C vitaminleri de içermektedir. Enginar, karaciğer dostu bir besin olarak bilinir. En önemli özelliği karaciğeri temizlemek ve kolay safra akışını sağlamaktır. İçerdiği tüm faydalı maddelere ek olarak ”Ciarin” isimli bir maddeye sahiptir. Ciarin, karaciğer başta olmak üzere vücudumuzdaki pek çok organın doğru ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır. 

Sarımsak: Sarımsağın içerisinde allisin ve selenyum bulunmaktadır. Bu maddeler karaciğer için son derece faydalıdır. Selenyum, kendi başına doğal detoksa yardımcı olan bir mineraldir ve antioksidan özelliği vardır. Allisin ise bağışıklık sistemini destekleyerek karaciğerin üzerindeki yükün hafiflemesine yardımcı olur. Bu besini dilerseniz yemeklerin içerisinde dilerseniz de yoğurt gibi karışımların içerisinde tüketebilirsiniz. Çiğ bir şekilde yutulması çok daha yüksek oranda fayda sağlamaktadır. 

Yaban Mersini: Yaban mersininin içerisinde polifenol adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde karaciğer yağlanması ile birebir savaşmaktadır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde yaban mersini tüketmenin kolesterol ve obezite için de bir çeşit tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. 

Ispanak: Ispanağın içerisinde pek çok antioksidan madde yer almaktadır. Bu durum sadece ıspanak için değil aynı zamanda pek çok yeşil yapraklı bitki için de geçerlidir. İçerdiği zengin besinler sayesinde karaciğer yağlanması ve kanser dahil pek çok hastalık için tüketilebilir. 

Kahve: Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kahvenin karaciğerdeki alkol ve çeşitli zararlı besinlerin etkisine karşı adeta bir savaşçı olduğu ortaya çıkmıştır. Günde yaklaşık olarak iki fincan kahve içmek alkolün ve zararlı besinlerin karaciğere vereceği hasardan organı korumaya yardımcı oluyor. 

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi yüksek oranda lif içermektedir. Lif içeren tüm besinler, karaciğerin en iyi ve en doğru şekilde çalışmasını sağlarlar. Yüksek lif içeriği ile hem kilo vermenize yardımcı olan yulaf ezmesi bir yandan da karaciğeri korur. Karaciğer yağlanması olan bireyler kilo vermek durumunda olduklarından dolayı bu besin onlar için oldukça idealdir. 

Sağlıklı Yağlar: Karaciğer yağlanması olan bireylerin işlenmiş yağları tüketmeleri doğru değildir. Ancak soğuk sıkım zeytinyağı veya ev yapımı tereyağı gibi ürünleri tüketebilirler. Bunların yanı sıra badem ve fındık yapı gibi yağlar da kullanılabilir. Fakat bu yağlar tüketilirken besinlerin kızartılarak pişirilmemesine özen gösterilmelidir. 

Bitkisel Kür

Birçok kür arasından en etkilisi enginar kürü olarak belirlenmiştir. Enginar kürünü uygulamak son derece kolaydır. Hasta, her gün düzenli olarak enginar tüketmelidir. Her öğünde az miktarda da olsa enginar bulundurmalıdır. Bu salata veya makarna ile yenebilir. Fakat asla kızarmış bir şekilde tüketilmemesi gerekir. Toplamda 40 gün boyunca bu kürü uygulayan bireylerde gözle görülür bir biçimde iyileşme tespit edilmiştir. 

Karaciğer için uygulanabilecek bir diğer kür ise maydanoz kürüdür. Yaklaşık olarak 15 dal maydanoz ve yarım limonun blenderda çekilmesi gerekir. Daha sonra karışımın üzerine bir bardak su eklenir ve karışım bir süre buz dolabında bekletilir. 15 gün boyunca her sabah kahvaltıdan önce içilmesi gerekir. Daha sonrasında bir hafta kadar ara verilerek tekrar yapılabilir. 

Bu tip bitkisel kürler karaciğerin temizlenmesine ve vücudun yağlardan arınmasına yardımcı olur. Dolayısı ile kişinin kürü uyguladığı dönemde düzenli egzersiz yapması ve alkol kullanmaması durumunda bir ay sonraki kan testlerinde büyük bir aşama kaydedildiği görülecektir. Zaman zaman keten tohumu ve yoğurt da tüketilebilir. Keten tohumu ile yoğurdun da bir araya geldiğinde karaciğeri temizleme etkisi olduğu bilinmektedir. 

Bitki Çayı

Karaciğer yağlanması durumunda çeşitli bitki çayları tüketilebilir. Yeşil çay karaciğer yağlanmasında son derece iyi bir bitkisel tedavi yöntemidir. Çeşitli meyvelerden oluşan çayların içerine ufak bir parça zencefil ve biraz da limon konulabilir. Zencefil ve limon karaciğer için son derece faydalı besinlerdir. 

Deve dikeni tohumu ile çay yapılıp bu çay günde iki defa içilebilir. Bu çay sadece karaciğer yağlanması için değil diğer pek çok hastalık için de son derece idealdir. 

Nasıl Geçer?

Karaciğer yağlanması olan bireylerin tedavi süreçlerinde düzenli olarak kan testlerini yaptırmaları ve diyetlerini uygulamaları gerekir. Karaciğer için iyi olan besinlerin tüketilmesi ve çeşitli egzersiz yapılması sonucunda karaciğerde iyileşmeler görülecektir. Aynı zamanda günlük 25 gram kadar meyve posası da tüketilebilir. Diyet süresince tüketilen tüm besinlerin organik olması gerekir. Karaciğer yağlanması düzenli diyet ve düzenli egzersiz ile geçecektir. Aynı zamanda alkol tüketilmemesi gerekir ve tuzlu besinlerden de kaçınılmalıdır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle