Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Yağlanmasını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasını tetikleyen faktörler oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Alkol tüketen ve sağlıksız beslenen herkes risk grubundadır.

Karaciğer yağlanması nedenleri denildiğinde herkesin aklına alkol tüketimi gelir. Ancak NAFL olarak tanımlanan ve alkol kullanmayanlarda karaciğer yağlanması riskini temsil eden bir türü de vardır.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna birçok farklı faktörü dahil edebiliriz. Hayatımızın bir parçası haline gelen birçok etken burada karşımıza çıkabilir. Alkol kullanımı bunların başında gelse de bununla sınırlı olmadığı araştırmalar sonucu saptanmıştır. Yağlanmaya sebep olan besinler ve yiyecekler sağlıksız beslenme sonucunda bu riskle karşılaşmamızı sağlayabilir. Hatta vücut geliştiren insanların protein tozu karaciğer yağlanmasına sebep olur mu sorusu bunun en basit örneğidir.

Akıllara gelen bu tip rutin sorulara değinmeden önce Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna geri dönelim.

 • Alkol Tüketimi
 • Karaciğer İltihapları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Tip 2 Diyabet
 • Hipertansiyon
 • İnsülin direncinde değişiklik
 • Ürik Asit Yükselmesi
 • Kalp Hastalıkları
 • Damar Rahatsızlıkları
 • Hepatit C
 • Reye Sendromu
 • Wilson Hastalığı
 • Dengesiz Beslenme
 • İlaç Kullanımı

Tabi ki her karaciğer yağlanması için bu standart sebepler gözlemlenmez. Aksine yumurta, ceviz veya düzenli ve uzun süre sigara kullanımı sonucunda da vücutta yağlanma oranı artar. Sürekli bira içen insanlarda çok daha sık gözlemlenir.

Karaciğer Yağlanmasını Etkileyen Faktörler

Karaciğer yağlanması protein eksikliği gibi aşırı dozda protein alımında da ortaya çıkar. Yukarıda da bahsettiğimiz protein tozunun karaciğer yağlanmasına sebep olduğu gerçeğini ele alalım. Eğer düzenli ve vücudunuz için ideal egzersiz programını uygulamadan karbonhidrat içeren protein tozunu aşırı tüketiyorsanız bu riskle karşı karşıyasınız demektir.

Aynı zamanda yumurta, çekirdek, bira, ceviz gibi az miktarda tüketildiğinde faydalı olan besinlerin risk grubu içerisinde yer alabileceğini unutmamalıyız. Karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılan yöntemler nedenleri ile ilişkilidir. Sürekli olarak yüksek miktarda zeytinyağı kullanmak karaciğer yağlanması tetikleyen faktörlerden birisi olabilir. Normal şartlarda beslenmeye dikkat edilir ve bu tip rahatsızlıklardan korunmaya çalışılır. Ancak bunun getirisi olarak karaciğer büyümesi gibi etkiler yapar.

Nelere dikkat etmemiz gerektiği hususunda dozajında tüketimin önemine değinmek istiyoruz. Karaciğer yağlanması tedavisi için önerilen diyet listelerinde yukarıda bahsi geçen besinler tüketilebilir. Ancak bunların dozajı normalde kullandığınızdan çok daha düşük seviyede olacaktır. Doğru kullanım sonucunda hiçbir zarar görmeden belirtileri sıfır noktasına indirebilirsiniz.

Nedenlere Göre Görülme Oranı  
Genel Görülme Oranı %35
Vücut Kitle Endeksi 30 ve Üzeri Olduğunda %60
Alkol Kullananlarda %50
Düzensiz Beslenme Alışkanlığında %30

Tedavisi ise bu neden algoritması üzerinden belirlenir. Eğer obezite sebebiyle oluşmuş bir yağlanma söz konusuysa karaciğerin yağlanması için kilo verilmesi önerilir. Aksine alkol tüketimi ya da vücut yağ endeksi yüksekse bu aşamada bir önlem alınır.

Karaciğer Yağlanması Başka Hastalığın Habercisi Midir?

Karaciğer yağlanmasını tetikleyen faktörler, bilinçsiz kullanılan protein tozu ya da dışarıdan protein alımı olabileceği gibi sağlıklı besinlerin aşırı tüketilmesi de olabilir. Spor yapan insanların sürekli olarak et tüketmesi veya protein oranı yüksek gıdalar tüketmesi de aynı etkiyi ortaya koyar. Örneğin karaciğer yağlanması siroz hastalığına dönüşür mü sorusunun kaynağında iltihaplanma vardır. Eğer karaciğerde yağ oranının iltihaba dönüştüğü bir durum var ise siroz riski taşıdığınızı belirtebiliriz.

Belirtileri ilk fark edildiğinde doktora gitmek en doğru karar olacaktır. Çünkü uygulanacak tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar etki yapar. Sigara tüketiminin yanında diğer sebepler aktif olduğunda çok daha ciddi bir gelişim süreci gözlemlenebilir. Bu sebeple bira tüketimi kaynaklı bir karaciğerde yağlanma söz konusuysa bunun azaltılması gerekir. Fakat genel anlamda kilo kaybı yaşanarak yağlanma oranının hem kan değerlerinde hem de karaciğerde azaltıldığı bilinir.

En sık yapılan yanlış karaciğer yağlanmasında kilo kaybı ile tedavi unsurunun yanlış uygulanmasıdır. Uzmanlar burada verilen kilo ve zaman çizgisinin belirli bir standartta olması gerektiğini sürekli vurguluyorlar. Haftalık kilo kaybının 0,5 ile 1 kilogram aralığında olması gerekir. Yani bir ay içerisinde verebileceğiniz maksimum kilonun 4’ü geçmemesi sağlık açısından elzem.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle