Karaciğer Yağlanmasına Neden Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler sandığımızdan daha fazla tüketiliyor. Hayatımızın her anında bu yiyeceklere dur dememiz gerekir.

Karaciğer yağlanmasını tetikleyen yiyecekler sanıldığı kadar masum değiller. Karaciğer fonksiyonunda bozulmaya sebep olabilecek kadar ciddi sorunlara yol açabiliyorlar.

Karaciğer Yağlanmasını Tetikleyen Yiyecekler

Bazı besinlerin karaciğer yağlanmasını tetiklediği için herkesin dikkat etmesi gereken bir beslenme formuna dahil olmalıdır. Üstelik gündelik hayatımızda bunların birçoğunu tükettiğimiz bilinen bir gerçektir. Doğal olarak beslenmeye özen göstermemiz ve bunları belirli sınırlar çerçevesinde tüketmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Aksi halde karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yenmemesi gereken yiyeceklerin başında ise basit karbonhidrat, tatlandırıcı ve şeker barındıran ürünler ilk sırada yer alıyor. Bunları iki ana gruba ayırmakta ve günlük tüketimimizi bu minvalde dengelemekte fayda görüyoruz.

  • Basit Karbonhidratlar

Hepimizin yediği beyaz veya esmer ekmek bunlar arasındadır. Aynı zamanda pirinç ve patates gibi öğünlerimizde aksamayan alternatifleri bu grupta inceleyebiliriz. Kurtarıcımız olarak gördüğümüz pratikliğiyle öne çıkan makarna ve pizza tüketiminin yağlanmayı arttırdığı biliniyor. Bilhassa karaciğer haricindeki organlara da zararlı olan hazır meyve suları, gazlı ve asitli içecekler, fruktoz içeriğine sahip ürünler risk faktörünü yükseltiyor. Cips ya da mısır gibi atıştırmalıklar ise daha da ciddi bir sorunla karşılaşmamızı sağlayan süreci hızlandırıyor.

  • Kompleks Karbonhidratlar

Burada temel besin öğemiz ekmeği tam buğday ekmeği olarak görüyoruz. Eğer zarar görmemek için beslenecekseniz yeşil sebze yemekleriniz için vazgeçilmez bir elemana dönüşecektir. Baklagiller ve tahıl ürünleri yine tamamlayıcı olarak kullanılarak alternatifleri arttırabilir. Meyve sularını ise taze sıkılmış olarak tüketmek içecek alternatifiniz olabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olan Yiyecekler Ne Kadar Tüketilmeli?

Karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekleri hiç tüketmemek veya çok az miktarda tüketmek en doğrusu olacaktır. Örneğin içeriğindeki şerbet ve şeker oranından ötürü baklava bunlar arasında örnek gösterilebilir. Bir adet baklava yemek sağlığınız içi çok önemli bir handikap yaratmaz. Fakat her gün düzenli olarak 250 gram baklava yiyen birisinin diyabet, tansiyon düzensizlikleri, karaciğer fonksiyon bozuklukları ile karşılaşması gayet normaldir.

Mayonez, gofret ve bisküvi türevleri, şeker içeren içecekler, hazır gıdalar ve hazır içeceklerin tümünden uzak durulması gerekir. Patates kızartması gibi tüm sağlığımıza olumsuz etkiler yaratacak besinleri soframıza sokmamamız gerekiyor. Aynı zamanda obezite oranını da arttıran bu besinler yenmemesi gereken gıdalar arasındadır. Tehlikeli olanlar bu şekilde sıralanmışken, karaciğer yağlanmasına sebep olmayan gıdalarında düzenli ve dengeli tüketilmesi önerilir.

Sürekli olarak taze meyve ve sebze yenmeli ve bu aşamada vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve proteinler doğal kaynaklardan elde edinmeli. Yasak olan ve karaciğer yağlanmasına neden olan yiyecekler kesinlikle önemsenmelidir. Uzmanlar tarafından dikkat etmeniz gerekenler size diyet listesi olarak verilmektedir. Haftada 0,5 kilo vererek sağlıklı bir biçimde yağlanma bağlarından kurtulmanın mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Verilen Kilonun Yağlanmayı Önleme Oranı  
Kilonuzun %3’ünü %30
Kilonuzun %5’ini Verdiğinizde %50
Kilonuzun %10’unu verdiğinizde %100

TABLO (Verilen kilonun yağlanmayı önleme oranı)

  • Kilonuzun %3’ünü Verdiğinizde: %30
  • Kilonuzun %5’ini Verdiğinizde: %50
  • Kilonuzun %10’unu verdiğinizde: %100

Yukarıdaki oranlar tamamıyla aşırı kilo ve obezite problemi olanlar içindir. 50-55 kilo ile karaciğer fonksiyon bozukluklarından neden olan yağlanmalar için bu tavsiye önerilmez. Diyetinizi kesinlikle kendinize özel olacak şekilde diyetisyen ve dahiliye uzmanınızdan isteyiniz. Kitle vücut endeksinizi ölçtürerek buna uygun hareket ediniz. Şok diyetler olması gereken sağlıklı kilo vermeyi sağlamaz. Aksine daha kötü sonuçlar doğurur.

Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin Doğru Beslenme Önerileri

Burada diyabet, hipertansiyon gibi sistemik hastalıklarınızı göz önüne getirerek daha verimli bir hayat için mücadele etmelisiniz. Şu sıralar karaciğer yağlanmasına neden olan yiyecekler kesinlikle yenmemesi gerekenler olarak nitelendirilmektedir. Toplumda %30-35 oranında görülen bu rahatsızlık için uygulanacak diyetler ise kişiye özel olmak zorundadır.

Herkesin kitle vücut endeksi farklılık gösterir. Yağlanma konumu, miktarı ve sebep olan faktör değişkendir. Muayene olduktan sonra diyetisyeninizin size verdiği beslenme programını uygulanmanız, belirttiği besinleri yememeli ve kilo verme gayreti göstermelisiniz.

Diğer sistemik hastalıklarınıza bağlı olarak diyet programınız değişebilir. Özellikle vücudunuzun endeksine bağlı olarak tüm protein ve vitamin ihtiyacını karşılayacak doğal bir beslenme formu yaratılacağını söylememiz gerekiyor. Kaliteli beslenme ve düzenli kilo vermek karaciğerde yağlanmayı önleyen faktörlerdir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle