Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Yağlanmanın Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Karaciğer yağlanması belirtileri olmayan ve gizlice ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Yağlanmanın hücrelerde yayılmasında farklı nedenler ve buna bağlı tedaviler uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması olarak bilinen Hepatosteatoz günümüzün yaygın vakaları arasındadır. Aynı zamanda iltihaplı yağlanmalar Steatohepatit olarak adlandırılır.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması küçük yaştan itibaren görülebilecek son derece riskli bir rahatsızlıktır. Temel anlamda dengesiz beslenme kaynaklı olarak oluşabilir. Yağ hücrelerinin kontrolsüz biçimde karaciğer üzerinde kütlesel olarak birikmesiyle meydana gelen fonksiyon bozukluklarına yol açar. Siroz ya da kanser gibi ciddi hastalıklar için zemin hazırlayabilecek kadar iltihap ile kaplanabilir. Üstelik karaciğerde büyüme gibi farklı etkiler gösterebildiği vakalar gözlemlenmiştir.

Karaciğer, vücudumuza giren besinlerde bulunan karbonhidrat gibi enzimlerin enerjiye çevrilmesinde, sindirim sisteminin nizami şekilde çalışmasında ve kanımızın temizlenmesinde önemli rol oynayan bir organımızdır. Yani oluşabilecek önemli bir aksaklık ciddi sorunlarla karşılaşmamıza yol açacaktır. Bu durumda sağlığımız için dikkat etmemiz gereken organların başında yer alır. Kan değerlerimiz ölçülürken ALT ve AST değerleri gibi birçok detay gözlenir.

Oluşabilecek yağlanma riskine karşı önlem alınması ise büyük ölçüde risk faktörünü düşürecektir. Alkol kaynaklı ve alkolden kaynaklanmayan olarak iki ana gruba ayrılarak teşhis edilir. Bunun için karaciğer ağırlığının yağ kitle endeksine bakılır. Maksimum sınır ise %10 dolaylarındadır.

Karaciğer Ağırlığına Oranla Yağ Miktarı  
%1-2 Normal
%5 Yağlanma Başlangıcı
%10 Karaciğer Yağlanması
%10 Risk Grubu

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasına neden olan faktörleri birçok farklı noktada inceleyebiliriz. Hamilelikte ve yeni doğum yapmış kişilerde bu riskin biraz daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Doktorunuzun önerileriyle nelere dikkat etmeniz gerektiğini zaten öğrenebilirsiniz. Ancak beslenme ve bebeklerde emzirme dönemi gelişim açısından son derece önemli kabul ediliyor.

 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Tümör
 • Alkol Tüketimi
 • Sigara Kullanımı
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Sıtma
 • Tüberküloz
 • Yanlış Beslenme
 • Hareketsiz ve Düzensiz Yaşam
 • İnsülin Direnci
 • Obezite
 • İlaç Kullanımı
 • Kolesterol
 • Enfeksiyon

Bunların haricinde Wilson sendromu gibi farklı sebeplerin önemli faktörler arasında olabileceğini söylemeliyiz. Gebelikte değişen hormonal yapı sebebiyle karaciğer enzimlerinde de farklılıklar gözlemlenebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması kan tahlilinde çıkan yüksek değerler neticesinde saptanabilir. Fakat rutin bir hastalık gibi belli başlı reaksiyonlar göstermez. Yani yağlanmanın belirtileri arasında hiçbir detaydan söz edemeyiz. Bu bağlamda da düzenli olarak test ve tetkikler yaptırmak dışında çaremiz kalmıyor.

Ultrason ile incelendiğinde son derece net bir biçimde gözlemlenebilecek bir büyüme görülür. Haliyle yapılacak testlerde de sonuçlar irdelenerek teşhis edilebilir. Bu yüzden hamilelikte karaciğer ve pankreas hastalıkları kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Görüntüleme sistemlerinin yanı sıra sürekli olarak kan değerlerinin kontrol edilmesi de önemli bir unsurdur. Dikkat edilmesi gereken beslenme, egzersiz koşullarına rağmen birçok insanın önemsemediği bir hastalıktır.

Genelde belirtileri olmaması ve tıbben bunun bir hastalıktan ziyade, diğer hastalıkların yarattığı bir reaksiyon sayması buna sebeptir. Ultrason görüntülerinden sonra kan tahlilinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini doktorunuz saptayacaktır. Yüksek olan değerlerin düşürülmesi ve mevcut sebeplerin saptanarak tedaviye başlanması önemlidir. Pankreas ile ilişkili sorunlarda ise insülin direncinin çok büyük bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Tip 2 Diyabet teşhisi ile beraber insülin içerikli ilaç tedavisinin başlaması elzemdir. Kan ölçümleri ile birlikte ultrason gibi görüntüleme cihazları net olarak karaciğer hastalıklarının tanısı için yeterli olacaktır.

Yinede mevcut yağlanmanın karaciğer ağırlığının %5 oranını geçmemesi durumunda müdahale edilmeyebilir. Burada da büyüklük ve yaş ya da cinsiyet gibi faktörler devreye girer. Kesinlikle başkasının kan değerleri veya ölçüm sonuçları sizin hastalığınız için bir sonuç anlamına gelmez.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Bir hastalık olarak görülmemesinden ötürü karaciğer yağlanmasının tedavisi nedenleri bağlı olarak yapılmaktadır. Bazı unsurlara dikkat edilmeli ve özellikle beslenme şartları buna uygun şekilde dizayn edilmelidir. Çocuklarda görülme sıklığı daha düşük olmaktadır. Fakat yinede bebeklerde dahi muayeneler ve ölçümler aksatılmadan yapılmalıdır. Kansere veya siroza dönüşen karaciğer ve pankreas hastalıklarının hayati risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Fakat buna neden olan faktörün iyileşmesi haricinde karaciğer yağlanmasını azaltan bir ilaç ya da yöntem bulunmamaktadır. Örneğin aşırı kilo sebebiyle oluşan yağlanma için bünyenize uygun bir diyete başlamalısınız.

Fakat sizin yağlanma başlangıcında saptanan sorununuz bazı enzimlerin eksikliğiyle düzenli beslenme, spor ve egzersiz gibi yöntemlerle bunları yoluna sokmanız önerilir. Doktorunuzun yapacağı muayene ile beraber üç farklı ilaç tipinin kullanımına başlanabilir.

 • Antioksidan
 • Antibiyotik
 • İnsülin Direnci

Genel tedavisi için antioksidan ilaçlar tercih edilir ve bunların dozajı doktorunuzun kontrolünde olmalıdır. Eğer karaciğer iltihaplanması varsa pankreas kanseri veya farklı kanser türleri ortaya çıkabilir. Dolayısıyla antibiyotik ilaçların kullanımı ile iltihabın kurutulması ve vücuttan atılması gerekir.

Tabi ki ilaç kullanırken yağ oranının düşürülmesi için beslenme düzene sokulmalıdır. Karaciğerin yağ oranı nasıl düşer sorusuna ise haftada ortalama 0,5 kilo vererek uygulayacağınız sağlıklı diyetler önerilebilir. Aslında burada şok diyet uygulayanların çok ciddi kanser vakalarıyla karşılaşabildiğiniz, hızlı kilo kaybı sebebiyle yağlanmanın daha da artarak vücudun donanımının zayıfladığını belirtmemiz gerekiyor.

Yalnızca insülin direncinden kaynaklanan ve pankreas ile ilişkili olan karaciğerde yağlanma vakalarında insülin içerikli ilaçlar tercih edilir. Doğal olarak başkasına verilmiş ilaçları kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Muayene olmadan kullanmanız halinde büyük sorunlarla karşılaşmanız mümkündür.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle