Karaciğer Metastazı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ile Kanser Evreleri

Karaciğer metastazı; başka bir organdaki kanser hücrelerinin karaciğere yayılması durumudur. Kanserin son evresi olan 4. evrede gerçekleşir. Karşılaşılan belirtileri azaltmak ve hastanın yaşam süresini uzatmak için uygulanan tedavi yöntemleri vardır.

Karaciğer Metastazı

Karaciğer metastazı; vücudun başka yerinde başlayan bir kanserin karaciğere sıçraması durumudur. Metastatik karaciğer kanseri veya sekonder karaciğer kanseri isimleriyle de bilinir.  İlk olarak karaciğerde doğan kanser hücrelerinin neden olduğu ve primer karaciğer kanseri adıyla bilinen hastalık ile başka organlardaki kanser hücrelerinin karaciğere sıçraması durumunda oluşan sekonder karaciğer kanseri (karaciğer metastazı) aynı hastalık değildir.

Metastaz; insan vücudundaki herhangi bir organda bulunan kanser hücrelerinin başka bir yere yayılması olayına verilen isimdir. Kolon kanseri, pankreas kanseri veya herhangi bir kanser türü nedeniyle; kanser hücrelerinin beyine sıçraması durumunda beyin metestazı, kemiklere yayılması durumuna da kemik metastazı adı verilir.

Karaciğer metastazının görülme sıklığı; primer karaciğer kanserinden 20 kat daha fazladır.

Karaciğer Metastazı Belirtileri

Karaciğer metastazının ilk evrelerinde herhangi bir belirti ile karşılaşılmayabilir. Kanser hücrelerinin etkilediği alan genişledikçe karaciğerin şişmesine neden olarak kan akışının ve safra üretimini engellenmesine neden olabilir. Bu durumda karşılaşılması muhtemel olan sekonder karaciğer kanseri belirtileri şunlardır:

 • İştah kaybı
 • Terleme ve yüksek ateş
 • Karında şişkinlik
 • Mide bulantısı
 • Kilo kaybı
 • Kusma
 • Koyu renkli idrar

Ayrıca karaciğer metastazı nedeniyle karaciğerde şişme meydana gelirse karın ağrısı hissedilebilir. Bu şişme çok fazla ise karnın sağ tarafının göğüs kafesinin altında kalan kısmında dışarıdan görülebilir bir şişkinlik gerçekleşebilir.

Karaciğer Metastazı Nedenleri

Vücutta herhangi bir yerdeki kanser hücrelerinin karaciğer metastazına neden olması yani karaciğere yayılması primal kanserin nerede bulunduğuna bağlıdır. Kanserin ilk olarak ortaya çıktığı noktada tedavi edilmiş olması metastaz yapmayacağı anlamına gelmez. Kanda ya da kan damarlarında bulunan kanser hücreleri orijinal kanserin tedavi edilmesinden daha sonra bile karaciğer metastazına neden olabilir. Bu sebeple herhangi bir kanser geçmişi olan hastaların karaciğer metastazı riskine karşın düzenli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Karaciğere yayılma ihtimali en yüksek olan primal kanser türleri aşağıdadır:

 • Meme
 • Kolon
 • Rektum
 • Akciğer
 • Cilt
 • Yumurtalıklar
 • Pankreas
 • Mide

Kanser Evreleri

Kanser Evreleri

Kanser türlerinde evreleme; kanserin hangi organda olduğuna bağlı olmaksızın kansere 1 ile 4 arasında bir sayı atanması şeklinde gerçekleşir. Sadece belirli bir alanı etkileyen kanser Evre 1 olarak adlandırılır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine, kana veya diğer organlara yayılması durumunda da verdiği hasarın şiddetine göre 2 ile 4 arasında evreleme yapılır. Kanserin karaciğer metastazına veya herhangi metastaza neden olduğu durumlarda Evre 4 kanser olarak adlandırılır.

Karaciğer Metastazı Gelişim Süreci

Karaciğer metastazının yani bir organdaki kanser hücrelerinin başka bir organa yayılması durumu altı adımda gerçekleşir. Şimdi bu adımların neler olduklarını inceleyelim:

 1. Kanser hücreleri birincil bölgeden çıkarak yakınlarındaki dokuları etkilerler.
 2. Kanser hücreleri lenf damarları ve kan damarlarının duvarları boyunca hareket ederler kana karışırlar.
 3. Lenf bezler ve kan dolaşımı aracılığıyla vücudun diğer bölgelerine kanser hücreleri transferi gerçekleşir.
 4. Karaciğere ulaşan kanser hücreleri hareketlerini durdurarak karaciğere yerleşirler. Karaciğerdeki kılcal damarlardan geçerek dokuları etkilerler.
 5. Karaciğere yerleşen hücreler çoğalmaya başlarlar. Mikrometastaz adı verilen küçük tümörler üreyerek karaciğeri ele geçirirler.
 6. Mikrometastazlar karaciğerde tümör oluşumu için gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini sağlarlar.

Karaciğer Metastazı Tedavisi

Tedaviye başlanmadan önce yapılan muayene ve testlerle; karaciğerdeki enzim seviyeleri, tümörlerin büyüklüğü, yapısı ve sınırları incelenir. Gerekli görülürse biyopsi yani doku numunesi alınarak gerekli testler yapılır. Tedaviye başlanmadan önce, teşhis aşamasında yapılabilecek testler:

Metastaz gerçekleşmiş olan yani Evre 4 kanser olarak bilinen hastalığı tedavi etmek için çeşitli seçenekler vardır. Genel olarak tüm tedavilerde amaç; metastazın neden olduğu belirtileri hafifletmek ve hastanın yasam süresini uzatmaktır. Uygulanacak tedavi yöntemi belirlenirken göz önünde bulundurulan bir takım etkenler vardır. Bunlar:

 • Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu
 • Metastatik tümörlerin büyüklüğü, yeri ve sayısı
 • Primer kanserin yeri ve tipi
 • Hastanın geçmişte sahip olduğu önemli hastalıklar

Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak; kemoterapi, radyoterapi ve kemombolizasyon,(TAKE) gibi kanser tedavi seçenekleri arasında tercih yapılır. Ayrıca şifalı bitkisel tedavi yöntemlerinin lezyonlara karşı başarılı olduğunu düşünenler de vardır. Uygulanan tüm tedaviler kişinin yaşam süresini olabildiğince uzatmak ve belirtilerin şiddetini hafifletmeye yöneliktir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle