Karaciğerde Kan Pıhtılaşması Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğerde kan pıhtılaşmasının toplardamar üzerinde ortaya çıkarak ciddi sorunlara yol açabileceğini söyleyebiliriz. En basitinden damarlarda varis ve aşırı kanama meydana gelebiliyor.

Karaciğerde kan pıhtılaşması görülme sıklığı çok yoğun değildir. Fakat yinede bağırsaklar ile karaciğer arasındaki toplardamarda gözlemlenebilen bir durumdur.

Karaciğerde Kan Pıhtılaşması Nedenleri

Karaciğerde kan pıhtılaşması ilk etapta önemsiz gibi görünebilir. Genelde beyin, akciğer ve kalp gibi hayati önem taşıyan noktalarda ölümcül olabilen pıhtı atma durumu burada da aynı önemi taşıyor. Halk arasında karaciğer pıhtısı olarak bilinse de Portal Ven Trombozu olarak tıp literatüründe yerini almıştır.

Hemen herkesin en çok merak ettiği nokta ise karaciğerde kan pıhtılaşması neden olur şeklindeki sorudur. Portal ven denilen damar bir toplardamar olarak incebağırsak ile bağıntılıdır. Haliyle buradan karaciğer ile bağlantı kurduğu için enzimlerin işlemden geçmesinde önemli bir yere sahiptir. Fakat burada oluşabilecek ufak bir pıhtılaşma bile neden olduğu yönünde düşündürücü olabiliyor. Burada birçok farklı faktörü incelememiz gerekebilir. En sık karşılaşılan unsur ise damar içi basıncının değişmesiyle ortaya çıkan damar tıkanıklıkları oluyor. Kısmi veya kalıcı olarak görülen felç vakalarında da bu durumu sıkça görebilmekteyiz.

Şu sıralar karaciğerde kan pıhtılaşması nedenleri yönünden incelendiğinde şu sonuçlar ile karşılaşıyoruz.

 • Apandisit olanlar
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Böbreküstü kanseri
 • Alyuvar sayısının olağandan fazla olması durumunda
 • Hamilelik
 • Siroz
 • Damar tıkanıklığı ve damar hastalıkları olanlar
 • Dalak büyümesi
 • Mide kanaması
 • Yüksek tansiyon

Bunların birçoğunun veya bazılarının standart olarak görülebilmesi mümkündür. Ancak buna neden olan faktörün çok farklı olması da mümkündür. Kan pıhtı attığında yaşanan sorunların karaciğer ve çevresi için aynı sonuçları doğuracağından şüphe yok. Bizzat karaciğer yetmezliği ile fonksiyon kayıplarının burada karşımıza çıkacağından şüphemiz yok.

Karaciğerde Kan Pıhtılaşması

Karaciğerde pıhtı atması demek ana akışın sağlandığı damarlarda bir çeşit tıkanıklık olduğu anlamına geliyor. Haliyle yalnızca karaciğer açısından düşünmek pek mantıklı olmuyor. Mevcut durumu değerlendirmek ve daha da iyi sentezleyebilmek için kan pıhtılaşmasının nedenlerine inmek gerekir. Eğer kan pıhtılaşmasına neden olan faktör hipertansiyon ise bu sorunu yalnızca karaciğerde yaşamazsınız.

Benzer şekilde karaciğerde kan pıhtılaşması ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat sık görülmediği gibi diğer organlara göre bir noktada daha basittir. Nedenleri arasında farklı seçenekler olduğunu yukarıda belirttik. Ancak en basit örnekle yaş gruplarının bile buna katkısı son derece büyük.

Bu tip durumlarda kalp ve damar sağlığının muayene ve tetkikleri çok iyi sağlanmalıdır. Zira oluşacak karaciğer pıhtısı ile beraber kanın dolaşımı sekteye uğrayacaktır. Dolayısıyla kanın kalbe inmesi engellenirken pıhtıdan kaynaklanan bir varislerle beraber mide kanamaları gibi semptomlar gözlemlenebilir. Akut veya kronikleşerek gözlemlenen vakalar olmaktadır.

Karaciğerde Kan Pıhtılaşmasının Tedavisi

Karaciğerde kan pıhtısı nasıl geçer derken beslenme ve hayat standartlarının ne denli önemli olduğundan söz etmemiz gerekiyor. Buna ek olarak kanama riskinin ciddiyetini kavramak önem arz ediyor. Zira yaşanan kanamanın tüm vücut için tehlike addedeceğini veya kronikleşmesi durumunda hayatınız boyunca yaşayacağınız bir soruna dönüşeceği aşikâr.

Karaciğer kan pıhtısı neden açısından tespit edilip tedavisine başlanması gereken bir hastalıktır. Bazen akut semptomlar çok sık gözlenir. Ancak kronikleşmesi durumunda daha da önemli bir tedavi seansı gerekecektir.

   
Akut Kan Pıhtısı Kan sulandırıcı ilaç, Endovenöz(Pıhtıyı eritmek)
Kronik Kan Pıhtısı Damara iğne, balon tedavisi, stent tedavisi

Tabi ki bu tedavi standartlarının tamamından önce neden ve belirtiler göz önüne alınarak sorunların çözümü için çaba sarf edilmelidir. Akut karaciğer kan pıhtılaşması durumunda bu sorun medikal tedavi ile mümkün olabilir. Buna ek olarak kronik kan pıhtılaşmalarında çok uzun süre aynı sorunu yaşayabilmektesiniz. Burada da damarla tıkanmanın yaşandığı damara girilir. Stent tedavisi için uygun olan hastalarda tercih bu şekilde kullanılır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle