Karaciğerde Damar Yumağı Semptomları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğerde oluşan damar yumağı yani hemanjiom sayesinde ameliyat mecburi istikamet olabilir. Düzeltilebilir olmasından ötürü gerektiğinde karaciğerin bir kısmı alınabilir.

Karaciğerde damar yumağı olarak bilinen ve tıbbi açıdan Hemanjiom olarak tanımlanan vakadır. Birçok kişi için bir ya da birden fazla şekli gözlemlenebilir.

Karaciğerde Damar Yumağı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer hemanjiom tedavisi için rutin kontrollerin yapılması ve bu esnada bulguların değerlendirilmesi önemlidir. Maalesef ki çok yeterli ve geçerli belirtileri bulunmamaktadır. Doğal olarak insanlar böyle bir sorunun varlığından dahi haberdar olmadan yıllarca yaşayabilirler. Karaciğer hücrelerinin dış yapısında da bulunan ve kan akışında da önemli rol oynayan bir takım damarların birbiriyle dolaşması sonucunda oluşur.

Bazen damar genişlemeleri veya tıkanıklıkları buna davetiye çıkarabilir. Ancak tamamıyla sağlıklı damarlar yumak olarak karaciğerde yer edinebilir. Hatta karaciğeri farklı 7-8 parça olarak düşündüğümüzde bunların %25’ini kapsayacak boyutlara ulaşabilmektedir. Görüntüleme teknikleriyle ve kısmi belirtilerden şüphelenilmesiyle beraber Hemanjiom teşhisi için geri sayım başlar.

Karaciğerde hemanjiom oranı  
Erkeklerde %2-3
Kadınlarda %10
30-50 Yaşında %25
Hamilelikte %40
Menopoz Döneminde %40

Kadınlarda çok daha sık gözlemlenmesinin sebebi incelendiğinde östrojen hormonunun net bir biçimde karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda yapılan testlerin tümü dışarıdan alınan östrojen takviyeleri ile artış göstermeye başlayan bir hemanjiom miktarını ortaya koymuştur.

Karaciğerde Damar Yumağı Neden Olur?

Karaciğerde damar yumağı oluşabilmesi için öncelikle sağlıksız ya da dengesiz bir yaşama sahip olmanız gerekir. Günümüzde karaciğer enzimlerinin yeteri kadar sentezlenememesi, fonksiyonların yerine getirilememesi ve karaciğere giden kan damarlarında genişleme ya da tıkanmalar görülmesi faktörler arasında sayılabilir. Ancak sistemik rahatsızlıklara dayanabileceğini söylemeden geçmeyelim.

Karaciğer damar yumağı yani hemanjiom nedenleri uzun yıllar boyunca deformasyona uğrayabiliyor. Örneğin Hemanjiom belirtileri görüldüğünde hastalığın başlangıcından yıllar geçmiş olabiliyor. Bu durumda da yaşanan sorunun kaynağını ve sebeplerini bulmak daha da zorlaşmış oluyor.

Daha çok karaciğerde damar yumağı oluştuğunda müdahale edebilmek için tedavisi üzerine gidiliyor. Şu an tıbbi açıdan baktığımızda hemanjiom nedenleri çerçevesinde hiçbir sebep barınmamaktadır. Belirtilerini net bir biçimde ortaya koymadığı gibi herhangi bir sebeple gözlemlenmez. Örneğin karın ağrısı ya da apandisit için çekilen bir film ile ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Bir kişinin karaciğerinde toplam boyutu 5 santimetreyi aşmayan hemanjiom büyüklükleri sıklıkla gözlemlenir. Ancak bu son derece ufak bir vakadır. Zira 20 santimetreyi geçecek boyutlarda olup enzimi dahi önleyebilecek bazı yapılardan söz edebiliriz. Bu gibi damar yumakları tedavi edilmediği sürece daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Neden olduğu bilinemediği gibi net bir bulgu yer almadığında müdahale açısından ciddi bir sorun olduğunu gözlemliyoruz.

Karaciğerde Damar Yumağının Tedavisi

Karaciğer damar yumruğu tedavisi için bitkisel bazı metotları uygulamanız mümkün. Ancak bitkisel ya da diğer tedavi türlerinde sağlıklı bir görüntüleme sistemi oldukça önemlidir. Eğer hemanjiom tespit edilmediyse belirtileri arasında nadiren görülen hiçbir faktör bu anlamı taşımayacaktır.

Kaşıntı, kusma, karın ağrısı gibi yüzlerce farklı hastalığın belirtisi olan bazı reaksiyonlardan söz edilmekte. Oysa bunları gördüğümüzde hemanjiom tedavisi ya da damar yumağı haricinde çok daha farklı sonuçlar akla gelmektedir.

Kadınlarda östrojen hormonun salgılanması veya dışarıdan alınmasıyla çok ciddi bir seviyede hemanjiom oluşumu gözlemlenebiliyor. Buna doğum kontrol hapları yüzünden damar yumağı oluştuğundan söz eden kadınlar son noktayı koyuyorlar. Tecrübe ettikleri gibi mevcut bir neden sonuç ilişkisi kurulamadığı için problemlerin çözümü için standart tedavi metotları uygulanmaya devam ediyor.

Hemanjiom tedavisi iyi huylu olduğu için sorunsuz yapılabilir. Hatta insanlar bunu genelde kötü huylu olan Hemanjiosarkom ile karıştırabiliyor. Oysa damarın tıkanmasıyla, damarın birbiriyle dolaştığı kısmın alınmasıyla veya en kötü ihtimalle karaciğer nakli yapılarak müdahale edilebilecek bir rahatsızlıktır. Yani neden ve belirtileri açısından net bulgular elde etmek oldukça güç. Ancak damar tedavisi açısından hemanjiom birçok rahatsızlığa göre tercih edilebilir gibi görünüyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle