Karaciğerde Damar Genişlemesinin Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğerdeki damar genişlemesinin temel sebepleri arasında düzensiz beslenme yer almaktadır. Sağlık ve bitkisel beslenme ile ilaçsız bir şekilde tedavisi mümkün olabilir.

Karaciğerde damar genişlemesi aslında hepimizin yakından tanıdığı bir rahatsızlıkla doğru orantılıdır. Varis problemi yaşayanlarda kan akışını sağlayan damarların şişmesi durumu gözlemlenir. Haliyle karaciğerde yaşanan aynı sorun için varis teşhisinden söz etmek mümkündür.

Karaciğerde Damar Genişlemesi Neden Olur

Karaciğerde damar genişliği belli başlı sebeplerle artış gösterebilir. Maalesef ki insanların kötü alışkanlıkları ve yanlış beslenme fonksiyonları bu noktada daha net bulgular olmasını sağlıyor. Varis probleminin tüm vücudumuzda gerçekleşeceğini ise hep birlikte görebiliyoruz. Risk grubuna giren hastalar arasında geniş bir skalaya rastlanabiliyor. Karaciğer haricinde de vücudunuzun her noktasında damar tıkanıklıkları ya da genişlemeleri olabileceğini söylemeliyiz.

Tüm bunları düşündüğümüzde de karaciğerde damar genişlemesinin nedenlerini araştırmak mümkün hale geliyor. Neden olduğu yönünde çok farklı etkenler olduğunu söyleyebiliriz. Burada başrol oynayan hastalığımızın hangi döneminde olduğunu bize doktorumuz söylemelidir. Çünkü yapılacak testler ve tetkikler açısından kalp ve damar sağlığının önemsenmesi elzem.

Birçok damarda yaşanan genişlemenin kaynağında tıkanmalar geliyor. Çünkü neden olan faktör tıkanıklık ve pıhtı sebebiyle oluşan dar boğaz oluyor. Yani damardan akıp gitmesi gereken kan tıkanıklığa takılarak ulaşamıyor.

Bunun çözümünü varis olarak düşündüğümüzde daha net olabiliyor. Fakat dilediğiniz kadar kontrol ettirseniz de mevcut damar genişlemeleri ve yırtılmaları sabit olarak yorumlanabilir. Her genişleme ileride yaşanacak olan yırtılmalar için işarettir. Bazı insanlar bunun mümkün olmadığını ve neden olabileceğini bulduktan sonra tedavisinin sağlanabileceğini düşünüyor. Yıllarca varis sorunuyla karşılaşanlar için olduğu gibi karaciğerde damar genişlemesi görüldüğünde de tedavisini uygulamak o kadar kolay değildir.

Karaciğerde Damar Genişlemesi Nasıl Geçer?

Tabi ki farklı metotlarla karaciğerde kanama gibi olasılıkların önceden tespit edilmesi gerekir. Çünkü yaşanacak önemli kanamalar için davetiye çıkarabilir. Sık karşılaşılan unsurlardan birisi ise karaciğerin kan şekerini, diyabet oranını veya hipertansiyon seviyesini değiştirebilen damar yırtılmalarıdır. Böylece hastanın hayatında değişiklik yaratan bir takım damar genişlemelerini görmemiz mümkün olur.

Karaciğerde damar genişlemesi nasıl geçer veya nasıl tedavi edilir sorularına da önceden alınacak önlemlerle cevap vermek gerekiyor. Özellikle karaciğerde meydana gelen ve yırtılmış damarlar neticesinde oluşmuş kanamalar için neden çok önemsenir. Yaşanan problemin siroz ile bağıntılı olup olmadığını bulmak gerekir.

 Genişleyen damarın tedavisi  kullanılma yüzdesi 
Damara Fiziksel Müdahale %40
Damara İlaç Enjeksiyonu: %60

Yapılacak tedavinin endoskopik olarak damar üzerinden uygulandığını belirtmeliyiz. İlk olarak damara fiziksel müdahale dediğimiz tedavisi tamamıyla damarın genişleyerek yırtılan kısmına idaredir. Enjeksiyon tedavisi ise hem damar sağlığının korunması hem de mevcut kanama riskini minimal seviyeye indirmek için olağan görünüyor.

Karaciğerde Damar Genişlemesi Tehlikeli Mi?

Karaciğerde damar genişlemesi diğer tüm bölgelerden daha zor gözüküyor olabilir. Maalesef ki bu genişlemeler ufak çaplı veya daha ciddi yırtılmalar ile sonuçlanıyor. Bu tip hasarlar ise en düşük seviyeye indirgenerek daha verimli bir biçimde bize yansıtılmaya çalışıyor. Bilhassa siroz hastalığı gibi vücudun diğer fonksiyonlarını etkileyen faktörler görmek isteriz.

Varis sorunuyla yüzleşmiş insanların damarların genişlemesini durdurmak ve olası kanamaları sıfır noktasına indirmek için uyguladıkları yöntem oldukça önemli. Burada en temel faktör damarları sıkıştıran özel bir çorap dokusu olarak dikkatinizi çekecektir. Aynı yöntem damar etrafına uygulanabiliyor.

Tabi ki karaciğerde damar tıkanıklığı olarak neden ve tedavisi farklılık gösterebilir. Ancak varis ile kıyaslandığında da düzenli olarak dikkat edilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Yaşanan damar yırtılmalarının çok büyük bir çoğunluğunda kanamanın organlara zarar verebileceği biliniyor. Müdahaleler ise bu sebeple acil olacak şekilde hızlıca yapılıyor.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle