Karaciğerdeki Damarlar Nasıl Çalışır? Damarların Görevleri ve Hastalık Türleri Nelerdir?

Karaciğerin damarları arasında iki ana arter bulunmaktadır. Gerek pankreas ve dalak ile başlayan gerekse normal kan akışını düzenleyen damar yapılarını şöyle açıklayabiliriz.

Karaciğer damarları çoğunlukla tıkanıklıklar ile gündeme geldiği için pek bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Fakat bu mükemmel organın işleyişini daha önceden merak etmemiş olamazsınız.

Karaciğer Damarları Hangileridir?

Sindirim sisteminin yükünü büyük ölçüde sırtlayan ve her zaman kan devir daimi için sentezleyici bir unsur olan karaciğerin damar yapısından söz edeceğiz. İlk olarak sentezlenen enzimlerin pankreas, dalak, mide ve bağırsaklar için son derece önemli olmasından dolayı tüm organlarla bağlantılı bir arter olduğunu anlayabiliyoruz. Fakat kanı karaciğere getiren damar ile giden damar hangisi denildiğinde bilgi sahibi olan çok fazla insan yok.

Karaciğerde bulunan iki ana damarı şöyle açıklayabiliriz.

Karaciğerdeki Ana Damarlar  
Hepatik Arter Pankreas ve Dalak Üzerinden Gelen Hücreleri İçerir
Portal Ven Gastrointestinal Kanaldan Alınmış Sindirilmiş Besin Hücrelerini İçerir

Ana arterler sayesinde vücudun kan dolaşımını tamamlaması mümkün olur. Karaciğerin oksijen ihtiyacının karşılanmasında ciddi bir öneme sahiptir. Bu iki büyük damarın tek bir lop üzerinden farklı noktalara doğru kan akışını devam ettirdiği ise kanıtlanmıştır. Mevcut karaciğer nakil ameliyatlarında da bu arterler tamamıyla ayrılır.

Kan kaybının çok yüksek olduğu bu operasyonlarda direkt olarak kan takviyesi yapılmasının sebepleri arasında bu ana damarlar vardır. Vücudumuzun kan ihtiyacını baz aldığımızda %75’ini karşılayacak özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Karaciğer Damarlarının Görevleri Nelerdir?

Öncelikle karaciğerimizin vücudumuza katkısı tartışılmaz bir gerçektir. Farklı bir organla kıyasladığımızda hayati önem taşıdığını söylememize gerek yok. Vücut içerisinde bulunan birçok enzimin atılımını ya da sentezlenmesini sağladığı için önemi büyüktür. Bu durumda da kan akışının karaciğer üzerindeki etkisinin araştırmalara konu olduğunu söyleyebiliriz.

İki ana ve büyük damarın bir çiftinin kanı karaciğere taşıdığını biliyoruz. Yaklaşık olarak vücuda dağıtılan kanın %75’i ise bu ana arter üzerinden geçmektedir.

  • Hepatik Arter

Direkt olarak karaciğerin en önemli damarıdır. Kanın sağlandığı kısımdır ve Hepatik Arter sayesinde pomplanan kanın büyük kısmını bu bölgeye iletmek mümkün olur. Kan akımında dalak ve pankreas ile bütünleşen hücre ve enzim yapısını hariç tuttuğumuzda geriye kalan kısmında etkilidir.

  • Portal Ven

Pankreas veya dalak gibi sindirim sisteminin önemli elemanlarını tamamından kan akışı sağlar. Kanı Drene Venöz ile organlara kadar ulaştıran yapısı vardır. Aynı lop üzerinden Hepatik Arter ile birlikte kan akışıyla beraber oksijen ihtiyacını da sağlamayı başarmaktadır.

Karaciğer Damarlarının Sağlığı

Karaciğer damar tıkanıklığı veya damar genişlemesi gibi hastalıklaral gündeme gelebiliyor. Genellikle anatomik olarak 1,3 ile 1,7 kilogram arasındaki karaciğerlerin normal veya ideal boyut olarak adlandırıldığını biliyoruz. Fakat büyüme, yağlanma, damarların birbiriyle karışması, tıkanması gibi çok farklı sorunların gündeme gelebileceği aşikâr. Karaciğer damar sağlığı açısından hayati önem taşıyan bir durumu yansıtıyor. Olası bir damar tıkanıklığı ciddi bir kan akışının önüne ket vurmaktadır.

Doğal olarak karaciğer damarları görevini yerine getiremediği için organda hücre yenilenmesi sağlanamaz ve bu durum daha ciddi sonuçlar ile ortaya çıkmaya devam eder. Karaciğer damarlarında yaşanan bu sürecin erken teşhisi ise damarlara anjiyo işleminin sağlıklı biçimde yapılmasını sağlar.

Karaciğer bir nevi sindirim sisteminin en önemli parçasıdır. Ancak bunun yanında diğerlerinden kan akışı ve damar yönünden daha önemli bir pozisyona sahiptir. Karaciğer damarları şişme, genişleme veya tıkanma gibi fonksiyonlara girdiğinde fonksiyonlarını kaybedebildiği için sorunlara anında müdahale edilmesi gerekir.

Karaciğer sağlığında damarların önemini yaşanabilecek ufak bir tıkanmada dahi gözlemlemek mümkündür. Bilhassa karaciğer operasyonları ve nakilleri son derece ciddi ameliyatlar olarak anılırlar. Kan kaybının boyutu ciddi noktalara ulaşır. Burada da damarların ne denli önemli olduğunu ve kan dolaşımı için oynadıkları görevin ne kadar elzem olduğunu kanıtladığını vurgulayabiliriz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle