Karaciğer Değerlerinin Yüksek Çıkmasının Sebepleri

Vücudun temel yapı taşlarından biri olan karaciğerde kan değerlerinin yüksek çıkması, kana karışan enzimler sonucunda kendisini belli eder. Normalde karaciğer üzerinde depolanması gereken bu enzimler, kana karıştığında ise bazı hastalıkların habercisi olarak sayılabilmektedir.

Karaciğer değerleri neden yükselir?

Karaciğer enzim testi, belli başlı hastalıkların belirtisinde doktorunuz tarafından istenebilir. Bir nevi karaciğer değerleri olarak da adlandırılan test sonucu, olası rahatsızlıkların anlaşılmasını sağlar. Normal işleyiş sırasında karaciğerde depolanması gereken belli başlı enzimler bulunmaktadır. Genellikle belli başlı farklılıklar içeren bu enzimler, bazı durumlarda kana karışabilir. Nitekim kan testi yapılmasının önemi de bu noktada kendisini gösterir. Eğer kana karışan bir enzim söz konusuyla yapılan kan testi ile bu durum kolayca anlaşılabilir. Bu duruma neden olan ve karaciğer kan değerlerinin yüksek çıkması gibi bir durumla karşılaşmanıza yol açan hastalıklar ve nedenler bulunur. Karaciğer değerlerini yükselten başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Akut viral hepatit
  • Kronik hepatit C
  • Ağrı kesici ilaçlar
  • Bazı antideprasanlar
  • Kolesterol ilaçları
  • Karaciğer kanseri
  • Obezite
  • Siroz
  • Kaslarda iltihap
  • Karaciğer yağlanması

Yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı yapılan kan testlerinde değerlerin yüksek çıkması sorunu ile karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Ayrıca alkole bağlı bir şekilde test sonuçlarında yanılma payı da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda alkolizm ile boğuşan hastaların farklı çerçevede değerlendirilmesi gerekebilir.

Karaciğer hastalıkları tedavisi

Eğer bahsi geçen enzim testinde olması gerekenden daha yüksek bir değer ile karşılaşılır ise belli başlı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Enzim testlerine göre saptanan ALT değerinin genellikle 7 – 56 U / L, AST değerinin ise 5 – 40 U / L aralığında olması beklenir. Sadece karaciğerde bulunan ALT enzimi, çeşitli hastalıkların habercisi olarak görülebilir. Kalp ve iskelet sisteminde de yer alan AST ise bu bağlamda değerlendirilerek karaciğer dışındaki hastalıkların belirtisi olarak da kabul edilebilmektedir. Olası değer yüksekliği, AST çerçevesinde kalp rahatsızlıklarına ya da kas hastalıklarına işaret edebilir.

Eğer bahsi geçen değerlerde yükseklik söz konusu ise öncelikli olarak bu duruma neden olan faktörler araştırılmalıdır. Karaciğer değerlerinin yüksek çıkması, farklı nedenlerden oluşabileceğinden ötürü doğru tedavi ile yanıt alınabilen bir süreç olarak değerlendirilebilir. Öncelikli olarak enzim testi sonucunda oluşan değerler ile hastanın kilosu karşılaştırılmalıdır. Eğer normalden daha fazla bir kilo söz konusu ise tedavi sürecinde diyet ya da hafif bir perhiz uygulanabilir. Fazla kilonun verilmesi sonrasında hala değerlerde artış söz konusu ise değerlerin yükselmesine neden olan faktör ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. Örneğin akut bir hastalık var ise buna uygun ilaç tedavisi uygulanabilir.

Karaciğer hastalıkları belirtisi

Karaciğer değerlerinin ölçümü belirli şartlar altında istenebilir. Genellikle kendisini belli eden faktörler dahilinde karaciğer enzim testine sokulan hasta, gözle görülebilen farklılara dahi sahip olabilmektedir. Fazla alkol tüketen kişilerde sıklıkla istenen enzim testi, ayrıca karın bölgesinde ağrı ya da şişkinlik olan bireylerden de istenebilir. Bunların yanı sıra aşırı kiloya sahip veya karaciğer hastalıklarına sebep olabilecek potansiyel tehlike taşıyan ilaçları kullanan bireylerden enzim testi talep edilebilir. Özellikle bazı antidepresan grubu ilaçların enzimlerde yükselişe sebep olduğu kaydedilmiştir. Bu durumda ilaca farklı bir süreç ile devam etme ya da farklı bir tedavi yöntemi arayışına girme gibi yollar denebilir. Elbette tüm bu süreç, uzman bir doktor kontrolünde yapılır. Ruhsal sağlığa etki eden ilaçların yanı sıra güçlü antibiyotikler de yine karaciğer hastalıkları belirtisi gösterebilir. 

Eğer doktorunuz sizden karaciğer enzim testi istediyse endişelenmenize gerek yoktur zira test, genellikle hastalıkları hızlı bir şekilde teşhis etmeyi ve kontrol altına almayı sağlar. Hastalıkların teşhisinde olduğu gibi tedavi aşamasına geçişi de kolaylaştıran enzim testleri, vücudunuzda nelerin olup bittiğini pratik bir şekilde anlamanızı sağlar. Bunların yanı sıra karaciğerde oluşabilen iltihap ya da akut rahatsızlıklar da yine aynı testler aracılığıyla kolayca anlaşılabilir. Bu sayede teşhis aşamasının hızlıca gerçekleştirilip bir an önce tedavi sürecinin başlatılması da mümkün hale gelmektedir. Eğer test sonucunda karaciğer kan değerleri yüksek çıkarsa uzman doktor yardımıyla belirtileri saptamanız da bir o kadar kolaylaşır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle