Karaciğer Değerleri Kaç Olmalı? Yüksek Karaciğer Değerleri Nasıl Düşürülür?

Karaciğer zararlı toksikleri arındırmakla görevlidir. Bu nedenle de karaciğerin normal çalışabilmesi için enzimlerin normal düzeyde olması gerekmektedir.

Karaciğer Enzimleri 

Karaciğer insan sağlığının en önemli işini yapmakta olan bir organdır. Yiyeceklerin parçalanması, kanı temizleme ve protein yapma sonucunda enerji saklanmasında yardımcı olmaktadır. Karaciğer enzimleri ise vücudun bir takım reaksiyonlarının hızlanması konusunda yardımcı olacak özel proteinlerdir. Karaciğerin herhangi bir hasar görmesi durumunda enzimlerde yükselme olacaktır. Yapılan kan testinde karaciğer enzimlerinde bulunan yükselme toksinlerin artması sonucunda, yaşanılan bir iltihaplanma, geçirilen bir karaciğer hasarı sonucunda meydana gelecektir. Enzimler insan vücudunda bulunan organların normal bir şekilde çalışmalarını sağlamaktadır. Karaciğer fonksiyon testleri içerisinde karaciğerin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak amacıyla sıklıkla yapılmakta olan iki kan testi bulunmaktadır. Bunlar Slanin transaminaz (AST) Slanin aminotransferaz (ALT) olmaktadır. Bu enzimlerin yapılan kan testinde yüksek çıkması karaciğerin bir hasarının olduğuna ve de düzgün çalışmadığına işaret edecektir. 

Kişilerin ALT ve AST seviyelerinde yükselme meydana gelmesi durumunda diyete girmesi gerekmektedir. Daha çok yeşil yaprakları olan sebzeler tüketmeleri önerilmektedir. Yüksek yağlı gıdalar karaciğere zarar verecektir.Alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalıdır. Bol bol sıvı tüketmesi ve kendilerini çok yormadan egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Aspartat Aminotransferaz (AST)

 Vücudun çeşitli organlarında ve dokularında bulunan bir enzim olmaktadır. Kas, beyin, pankreas, kalp ve kas dokusunda bulunmaktadır. Yapılan kan tahlilinde yüksek çıkması sadece karaciğerde bir sorun olduğu anlamına gelmeyecektir. Eğer ki yapılmakta olan kan testinde ALT ile birlikte yüksek çıkması sonucunda karaciğer hasarına işaret etmektedir. Yüksek çıkması karaciğerden kaynaklanması durumunda kişilerde yorgunluk, mide bulantısı, iştah kaybı, karın şişkinliği gibi belirtileri olacaktır. 

Cinsiyet Normal Değer
Erkek 14 – 20 birim arası
Kadın 10 – 36 birim arası

Aşırı kilolu kişilerde, şeker hastalarında, sık alkol tüketen kişilerde, hepatit hastalarında karaciğere bağlı olarak yükselebilir. Bunun dışında da kişilerde oluşan böbrek yetmezliği, pankreas iltihabı, hemokromatoz gibi sebeplerden ötürü yükselmesi görülmektedir. 

Bitkisel Tedavi

  • 10 tane saplarıyla birlikte maydanoz;
  • 1 çay bardağı limon suyu;
  • 1 çay bardağı klorsuz su.

10 tane taze maydanozun sağları ile küçük parçalar halinde bölünerek blenderdan geçirilir. Üzerine 1 çay bardağı limon suyu ve 1 çay bardağı su ilave edilerek karıştırılmalıdır. Bu karışım sabahları kahvaltıdan hemen önce içmelisiniz. Özellikle de karaciğer yağlanması sonucunda AST kan değerlerinin yükselmesi gözlenen kişilerin bu kürü 15 gün boyunca her sabah uygulaması gerekmektedir.  

Alanin aminotransferaz (ALT)

Karaciğerde bulunan hücreler tarafından üretilen bir enzim olmaktadır. Protein yapımında, vitamin ve demirin depolanmasında, kanın toksinlerden arındırılmasında, sindirim sistemi için yeterli miktarda safra üretimi gibi görevleri bulunmaktadır. Bu enzimler, karaciğerde bulunan diğer proteinlerin parçalanmasında yardımcı olacak, yediğimiz gıdayı enerjiye dönüştürme konusunda önemli rol oynayacaktır. ALT karaciğerin hasar görmesi sonucunda, iltihaplanması sonucunda kana karışmaktadır. Bu durumda da yapılan kan testinde ALT seviyesinde yükselme meydana gelir.

Cinsiyet Normal Değer
Erkek 10 – 40 birim arası
Kadın 7 – 35 birim arası

Cildin ve gözlerin sararması, koyu renkli idrar, sürekli var olan mide bulantısı, kusma, karnın sağ üst tarafında ağrı gibi belirtiler sonucunda karaciğer fonksiyonlarına bakabilmek için kan tahlili yapılır. Bunun sonucunda eğer ki yüksek çıkması sonucunda kişilerde karaciğerinde hasar olduğu anlaşılır.

Bitkisel Tedavi

  • 1 yemek kaşığı devedikeni tohumu;
  • 1 bardak su.

Devedikeni çayını yapmak için aktarlardan satın alacak olduğunuz 1 yemek kaşığı deve dikeni tohumu, 1 su bardağı kaynar suyun içerisine konularak 20 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülerek, içerisine herhangi bir tatlandırıcı ya da ek gıda konulmadan içilmesi gerekmektedir. Üç hafta boyunca öğle ve akşam yemeğinden 30 dakika önce aç karnına içmelisiniz.

Antioksidan özelliği bulunduğu kada D vitamini ve C vitamin açısından da zengin olmaktadır. Karaciğer detoksifikasyonu için sağluklu olmaktadır. Karaciğerin üzerinde birikmekte olan toksinlerden arındıracaktır. Yapılan kan tahlilinde ALT düzeyinin yüksek çıkması sonucunda devedikeni çayı tüketebilirsiniz.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle