Karaciğerden Parça Alınmasının Evreleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karaciğerden parça alınması tıbbi olarak karaciğer biyopsisi olarak adlandırılır. Bu doğrultuda 1-2 cm civarındaki parça alınarak patolojik sonuçlarından faydalanılır.

Karaciğerden parça alınması ilk bakışta garip gelebilir. Fakat biyopsi denilen tetkik için bu durum gereklidir. Halk arasında ise karaciğerden parça alma deyimi ile tanımlanır.

Karaciğerden Parça Alınırken Bilmeniz Gerekenler

Karaciğerden parça nasıl alınır sorusunu gerçekten merak eden insanlar olduğunu biliyoruz. Çünkü karaciğer biyopsisi bilhassa önemli hastalıkların teşhisi için gerekli olabiliyor. Bu süreçte ise maalesef ki izlenen karaciğerden parça alma videoları insanları endişelendiriyor. Çünkü bu operasyon yapılırken hastanın uyutulmaması gerekiyor.

Hastanın karaciğerinden maksimum 2 cm çapında bir örnek alınıyor ve bunun hastanın uyanık olduğu bir şekilde yapmaları gerekiyor. Hereksin aklına risk faktörü gelse de bunun göz önüne alındığında çok ufak bir miktar olduğunu söyleyebiliriz.

   
Biyopsi Süresi 1-2 dakika
Biyopsi Sonrası Müşahede 2-4 Saat
Biyopsi Sonrası Ağrı 24 Saat

Biyopsi 1-2 dakika ile ölçümlenecek kadar kısa bir operasyondur. Yaklaşık olarak biyopsiye girmeden 3 saat evvel bir şey yemek veya içmek bırakılmalıdır. Bunun ardından ise biyopsi için gereken hazırlıklar başlar. Uyutulmayacağınız için bu acıya nasıl dayanacağınızı düşünebilirsiniz. Oysa iğnenin karaciğerinize gireceği yerde lokal anestezi olacağı için iğnenin vücuda girişini hissetmeyeceksiniz.

Peki karaciğerden parça nasıl alınır derken ağrı olup olmadığını ele aldığımızda nasıl bir durumla karşılaşıyoruz. Bu gibi bir noktada iğne deriden aşağıya girerek karaciğere kadar indirilir. Karaciğere girişte ise ilk ağrı hissedilir. Bir sonraki ağrının karaciğerden çıkış esnasında hissedileceğini söyleyebiliriz. Lokal anestezi için deriye enjekte edilen ilacın tesiri deri üzerinde geçerlidir. Fakat karaciğer için bu durum aktif olmayacaktır.

Her ihtimale karşı karaciğer biyopsisi sonrasında tehlike olmasa da 2-4 saatlik müşahede süreci belirlenmiştir. Bu süre hastanede geçirilmelidir. Bazı durumlarda duyulan acının ve ağrının 24 saat boyunca devam ettiği gözlenmiştir. Haliyle hastanede 24 saate kadar müşahede altında tutulabileceğinizi söylemek gerek.

Karaciğerden Parça Alınırken Yaşanan Aşamalar

Karaciğerden parça aldırmanın tehlikeli bir yanı var mı sorusuna hayır demek mümkündür. Burada profesyonel bir uzman hekim tarafından yapılacak olan karaciğer biyopsisinde risk faktörünün %1 seviyesinin altında olduğunu söylemeliyiz. Keza karaciğer başta olmak üzere birçok önemli hastalığın tedavisi için bu adım önemlidir.

Adım adım karaciğer biyopsisi nasıl yapılır sorusunun cevabını izleyelim.

 • Öncelikle doktorunuz tarafından son 3 saat içerisinde hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz konusunda uyarılırsınız.
 • İkinci etapta ultrason ile karaciğerin konumu tespit edilir. Çoğunlukla karaciğerin hangi bölgede yerleşik olduğu vücudunuza ufak bir şekilde belirtilmiş olur.
 • Bu işareti istinaden lokal anestezi ilacının yapılacağı bölge kararlaştırılmış olacaktır.
 • Tamamıyla genel anestezi yapılması mümkün değildir.
 • Ancak psikolojik anlamda rahat hissetmenizi sağlayacak bazı sakinleştiriciler kullanılabilir.
 • Lokal anestezinin etkisiyle karaciğer biyopsisi başlar. Karaciğerde parça almak için iğne kullanılır.
 • Bu özel iğne deriden girdiği an acı hissedilmez. Aynı şekilde deriden çıkarken acısızdır.
 • Ağrı hissiyatı ise iğnenin karaciğere girişi ve çıkışı esnasında hissedilir. Azalarak ortadan kaybolan karaciğerin delinme ağrısı kısa sürede ortadan kaybolabilir.
 • Karaciğerden alınan 1-2 santimetre karaciğer örneğinin tüm patolojik araştırılması yapılır.

Yapılan karaciğerden parça alma operasyonu ile beraber hasta istirahat için odasına çekilir. Biyopsi sonrasında minimum 2 saat ile başlayan bir müşahede süreci bulunur. Bu süre ihtiyaca göre 4 saate kadar çıkabilir. Biyopsi sonrasında karaciğer parçalanması söz konusu değildir. Yalnızca ufak bir parça alınmış olur. Sonraki süreç ise şu şekilde işler;

 • Hastanede geçireceğiniz 2 saatlik süreç boyunca karaciğerinizin bulunduğu sağa doğru yatmanız önerilir.
 • Ağrılar sürebilir ve ağrı kesici alınabilir.
 • Doktorunuza danışarak ilaç kullanmanız mümkündür.
 • TV izlemek, bilgisayar oynamak, konuşmak gibi eylemler serbesttir.
 • Düzenli olarak nabız, tansiyon ve rutin ölçümler yapılır.
 • Gerek görüldüğünde bu müşahede süresinin ortalama 24 saati bulabileceği aşikâr.

Alınan parça patoloji sonuçları ışığında tedavisi için nasıl bir yol istediğini ortaya çıkaracaktır. Bazı hastalar için mecburiyet haline dönüşen karaciğerden parça aldırma işlemi zararı olmayan ve tehlikesiz bir durumdur.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle