Karaciğerde Damar Tıkanıklığı Ne Anlama Gelmektedir? Semptomları ve Tedavisi Nelerdir?

Karaciğerde damar tıkanıklığının en büyük belirtisi şiddetli karın ağrılarıdır. Bunun harici farklı semptomları da bulunan hastalığının tedavisi için mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir.

 Karaciğerde damar tıkanıklığı nadir görüldüğü zannedilen fakat son derece yaygın bir rahatsızlıktır. Akut gelişen ve dönemsel olarak belirtileri yaygın biçimde gözlenen karın ağrısı ile başvurulacak testlerde ortaya çıkabilir.

Karaciğerde Damar Tıkanıklığı

Karaciğerde damar tıkanması demek birçok uzman tarafından Portal Ven Trombozu olarak adlandırılır. Burada terimsel anlamda Portal ismi verilen kısım bağırsaklar ile karaciğer arasındaki bağlantı kısmıdır. Van ise bu bağlantı noktaları arasında kan akışını sağlayan toplardamardır. Yani kanın ana geçişini yaptığı damardır.

Trombozu ise bildiğiniz gibi kanın pıhtılaşarak veya farklı sebeplere dayanarak tıkanıklık oluşturmasıdır. Aslında karaciğerde damar tıkanması görüldüğü esnada bazı belirtilerin önemsenmesi gerekir. Buna göre sebepleri ve tedavisi dikkatle incelenmelidir.

En sık karşılaşılan karaciğer damarlarında tıkanıklık belirtisi ise şöyle açıklanıyor.

 • Sürekli olarak karın bölgesinde değişken ağrılar hissetmek
 • Bulantı ve kusma
 • Şişlik hissiyatı
 • Kan akışının damar üzerinden ideal seviyede sağlanamamasıyla kan basıncı atış gösterir. İster istemez hipertansiyon teşhisi konulabilir.
 • Dalak büyümesi

Her ne kadar kesintisiz biçimde doktorun tedavi edebilmesi mümkün olsa da beklentinin klinikten ya da hastaneden hastaneye farklı olabileceğini düşünüyoruz.  Karaciğerde damar tıkanıklığı belirtileri fark edildiği gibi doktora başvurmak elzemdir.

Nedenleri

Karaciğer damarlarında tıkanıklık oluşması için mevcut damar sağlığınızın olumsuz etkilenmiş olması gerekir. Görülen vakaların çok büyük bir kısmının pıhtılaşma sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki pıhtı oturmasıyla beraber toplardamar tamamıyla tıkanarak kan akışı sağlayamayacak noktaya geliyor. Haliyle tedavisi şart oluyor.

Ancak pıhtılaşma haricinde de kronik veya sistemik hastalıklar karaciğer tıkanıklıkları için başrol oynayabiliyor. Bilhassa alkol tüketimi olan hastalarda bu durumun daha da sık karşımıza çıkacağına şüphe yok. Yaşanan sorun tamamıyla kişisel problemlerin doğuracağı boyutta olabilir. Sigara kullanan insanların damar sağlığının çok parlak olmadığını tüm doktorlar belirtiyor. Böylece alkol ve sigara tüketenler için karaciğer damar tıkanıklığının hangi boyutlara ulaşabileceğini görebilmek daha da mümkün hale geliyor.

 • Pıhtılaşma
 • Alkol Tüketimi
 • Sigara Kullanımı
 • Sistemik Rahatsızlıklar
 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları

Burada herkesin endişesi ise diğer organlara sıçrama ihtimali olup olmadığı ve risk faktörüdür. Akut ve Kronik olarak gelişen iki türü vardır. Öncelikle yaşanan hastalık için belirli bir test dönemi başlatılmalıdır. Damar sağlığından emin olunduktan sonra anjiyo son derece etkin bir tedavi seçeneğine dönüşebilir.

Tedavisi

Karaciğer damar tıkanıklığı tedavisi uygulama açısından doktorun görüşünün oldukça önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Çünkü mevcut toplardamar kan iltihapları sıkça vücudumuzun belirli bölgelerinde olsa da kendiliğinden açılabiliyor. Bazen ise durum açılıp açılmama noktasında önemini yitiriyor. Çünkü mevcut tıkanmış karaciğer damarının hiçbir işlevsel sonucu olmamaktadır.

Yani tıkanmış karaciğer damarları biran evvel müdahale edilerek açılması gereken bir durum yaratmıyor olabilir. Yapılacak olan tetkikler sonucunda toplardamarların ciddi bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığına bakılır. Eğer risk oluşuyorsa doğrudan anjiyo için tüm bilgilendirme yapılarak hasta operasyona hazırlanır.

Anjiyo  
Süresi Ortalama 1 ile 4 saat arası
Başarı Oranı %99 ve üzerinde bir oran
Tercih Edilebilirliği %65

Şu an yalnızca karaciğer için değil tüm organlar ve toplardamarlar için geçerli. Toplardamar tıkanmaları daha sonrasında farklı organlara ve dokulara yayılabilen bir yapıyı gözler önüne seriyor. Kan basıncından ötürü etkin olan hipertansiyon sorunlarının başlangıcını yaratıyor.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle