Karaciğerde Hemanjiom Hastalığının Tedavi Yolları Nelerdir?

Karaciğer hemanjiomu oluştuğu gibi vücudun pek çok bölgesinde veya organında bu vaka oluşabilir. Uygulanan tedavi yöntemleri de bu minvalde belirlenir.

Karaciğer hemanjiom tıbbi sözlüğe göre Kavernöz Hemanjiom olarak adlandırılabilir. İnsanlarda %2 oranında görülür ve üzerinde araştırmalar halen sürmektedir.

Karaciğerde Hemanjiom Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğerde hemanjiom ciddi bir rahatsızlık olarak saptanabilir. Fakat korkulacak bir durum olmadığını dile getirmek gerekiyor. Yinede hereksin farklı rahatsızlıklarla hatta kanser ile örtüştürdüğü bir yapıyla karşılaşmaktayız. Oysa incelenen vakalarda kolayca tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunun altı çiziliyor. Burada önemli olan nokta Karaciğer hemanjiomu tedavisi değil belirtileri çok ortada olmamasından dolayı tespitidir.

Temel anlamda karaciğer hemanjiomu kan damarlarının birbiriyle dolaşarak bir öbek haline gelmesi durumudur. Bu noktada damarlar işlevini yerine getiremeyecek kadar sıkılaşabilir. Zaman içerisinde de genleşmeler ve büyümeler saptanır. Bazen ise damar tıkanıklıklarına davetiye çıkaran bir kist oluşur.

Hemanjiom Boyutları  
Karaciğerde Hemanjiom Başlangıcı 4 santimetre (1,5 inç)
Karaciğerde Hemanjiom Büyümesi 5-8 santimetre (2-3 inç)

Tabi ki herkesin karaciğer rahatsızlıkları ile birlikte diğer sağlık formları farklılık gösterir. Dolayısıyla hemanjiom boyutu ve damarların sağlıklı yapısı bu aşamada değerlendirmeye alınmalıdır. Bunun için ciddi tetkikler gerekir.

  • Ultrason
  • BT (Bilgisayarlı Tomografi)
  • Tek Foton Emisyon BT
  • Manyetik Rezonans Görüntülemesi

Testler doktorunuzun istekleri doğrultusunda daha da genişletilebilir. Farklı tetkikler için talepte bulunulabilir.

Karaciğer Hemanjiom Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Karaciğerde hemanjiom tedavisi için dört farklı alternatif vardır. Bu noktada hangisinin uygulanacağı ise tamamıyla doktorunuzun teşhisi sonrasında netleşir. Ancak hiçbirisi uygulanmayarak zararsız olduğu kanısına varılmış hemanjiom için tedavi başlatılmayabilir.

  • Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi en az kullanılan tedavi metodudur. Zira X ışını gibi insana zarar veren radyoaktif dalgalar barındıran bir yöntemdir. Amacı bu damarların birbirine dolaştığı kısma zarar vermek, konumunu bozmak ve o karışıklığı yok etmektir.

  • Kan Akışıyla Tedavi

Eğer hemanjiom oluşmuş bir bölgede damarların büyümesini, küçülmesini veya açılmasını istiyorsanız mevcut kan basıncını kesmelisiniz. Yani artere uygulanacak enjeksiyon ile bu damarlara ulaşan kan kesilmelidir. Nispeten az uygulanan bir metottur.

  • Cerrahi Müdahale

Eğer mevcut karaciğer hemanjiomu belirli bir risk faktörü taşımaya başlamışsa cerrahi müdahaleye karar verilir. Bu durumun tedavisi için en çok kullanılan yöntemdir. Büyüklüğüne bağlı olarak yalnızca damarların değil karaciğerin %10-30’luk bir kısmı da alınabilir.

  • Karaciğer Nakli

Eğer cerrahi operasyon ile yeterli sonuç alınamıyor veya radyasyon tedavisi gibi son çare olarak görülen yöntemler dahi aktif bir iyileşme sağlamıyorsa tek alternatif kalır. Karaciğer nakli ile uygun vericiden karaciğerinin bir parçası alınır ve sizinkiyle değiştirilir. Hayat boyu ilaç kullanmanız gerekebilir ve 3 aylık süreç zarfında karaciğeriniz kendini tamamlayana kadar dikkatli olmanız gereken bir süreç geçirirsiniz.

Karaciğerde Hemanjiom Kötü Huylu Mudur?

Karaciğer hemanjiom tedavisi bitkisel yollarla da yapılmaya çalışılmaktadır. Doğanın bize armağanı olan birçok ürünle bunu başardığını belirten insanlar var. Elbette ki ilaçların özütlerinde dahi kullanılan bu bitkisel formları değerlendirebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu gibi başarılı isimler tarafından önerilen kürler düzenli olarak uygulandığında damar kaynaklı bu sorunun üstesinden gelinebiliyor.

Fakat her halükarda bir doktorun gözetimi altında olmanız ve tedavi seanslarını belirlerken birlikte hareket etmeniz daha doğru bir sonuç verecektir. Hemanjiom tedavisi için bitkisel metotlar başlangıç noktasında olan vakalar için geçerli sayılabilir. Fakat büyüme evresinde olup karın bölgesindeki birçok organ için risk faktörü oluşturan bir vakayı ele aldığımızda işlevsel olmayacaktır.

Burada bitkisel tedavi metotlarına yönelmek için en önemli adım kitlenin iyi huylu veya kötü huylu yapısıyla ilişkilendirildiğini belirtebiliriz. Tamamıyla iyi huylu bir kitle olmasından ötürü kanser hücreleri ile kıyaslanmamalıdır. Sırf bu yüzden doktorunuz gerekli büyümeyi saptamadıkça ve büyümenin diğer organlara zarar verecek boyuta gelmemesi neticesinde tedavi edilmeyebilir.

Hiçbir zararı olmayan ve kitle olarak karaciğerinizde barınabilen hemanjiom istek doğrultusunda da alınabilir. Ancak araştırmalar neticesinde karaciğer hastalıkları sebep olarak görülmemesi, karaciğer kanseri nedenlerinden birisi olmaması gibi detaylar saptanmıştır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle