Karaciğer Hemanjiomu Nedir – Belirtileri,Etkileri

Karaciğer hemanjiomu orta yaşlarda sıklıkla görülebilen bir sorundur. Bu durumun genellikle tedaviye ihtiyacı yoktur. Hemanjiom çok fazla büyürse, o zaman tedavi gerekebilir.

Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Karaciğer hemanjiomu bir çeşit tümördür. Bu tümör hücresi iyi huyludur ve kanser riski bulunmaz. Tümör genellikle küçüktür ve çapı 4 santimetreden azdır. Ancak bazı vakalarda daha büyük tümörlere de rastlanmaktadır. Büyük tümörler karın ağrılarına ve mide bulantılarına neden olabilir. Gebe olan kadınlarda veya östrojen replasman tedavisi gören kadınlarda, hemanjiom gelişme riski yüksektir. Bunun sebebi ise östrojen hormonunun, karaciğerde ki hemanjiomun büyümesine neden olmasıdır. Hamilelikte, hemanjiom sorunun ortaya çıkması durumunda rutin doktor kontrolleri gerekir.

Belirtileri

Çoğu vakada, karaciğer hemanjiomu bir belirtiye veya bulguya neden olmamaktadır. Ancak herhangi bir belirti meydana geldiği zaman, genellikle görülen semptomlar şu şekildedir:

  • Karnın sağ üst bölgesinde ağrı
  • Çok az miktarda yemekle doymak ve karnın şişmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Bu semptomlar nonspesifiktir ve sadece karaciğer hemanjiomu hastalığında görülmemektedirler. Yani herhangi farklı bir hastalığın belirtileri de olabilir.

Sizi endişelendiren herhangi bir ısrarcı bulgu ve semptom yaşarsanız, doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Karaciğer hemanjiomuna neyin sebep olduğu tam olarak net değildir. Doktorlar karaciğer hemanjiomunun konjenital yani kalıtımsal olduğuna inanıyor.

Bir karaciğer hemanjiomu genellikle 4 santimetre genişliğinde kan damarı topluluğu olarak görülür. 4 santimden büyük hemanjiomlara azda olsa rastlanmaktadır. Büyük ölçekli hemanjiomlar, küçük çocuklarda da nadir olarak ortaya çıkabilir. Çoğu insanda karaciğer hemanjiomu herhangi bir belirtiye veya bulguya neden olmaz. Nadirde olsa bazı vakalarda hemanjiom komplikasyonlara neden olur ve tedavi edilmesi gerekir. Hemanjiomda oluşan büyümenin ve yarattığı komplikasyonların nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Risk Grupları

Eğer ailenizde ki herhangi bir bireyde hemanjiom sorunu bulunuyorsa, sizde de ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Karaciğer hemanjiomu genellikle 30 ila 50 yaşları arasında görülür. Bu yaş grubunda ki insanların, hemanjiom sorununa yakalanma ihtimali daha yüksektir. Genellikle bu hastalık erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülür. Bunun sebebi östrojen hormonunun hemanjiomun büyümesine katkıda bulunmasıdır. Kadınlarda görülen kitlelerin boyutları genellikle daha büyük olmaktadır.

Karaciğer Hemanjiomu Nasıl Teşhis Edilir?

Bir karaciğer hemanjiomu genellikle herhangi bir semptoma neden olmadığından dolayı tanı koymak kolay değildir. Çoğu zaman rutin sağlık testlerinde teşhis edilebilen bir durumdur.  Ultrason, CT taramaları veya MR taramaları gibi görüntüleme testleri sırasında karaciğer hemanjiomu sorunu keşfedilebilir. Bu testler sayesinde doktorunuz karaciğer ve çevresindeki yapıları daha ayrıntılı olarak görebilir ve sorunları tespit edebilir.

Tedavisi

Genellikle karaciğer hemanjiomunu tedavi etmek gerekmez. Çoğu vakada tedbir amaçlı olarak sadece   hemanjiom izlenir. Fakat bununla birlikte, hemanjiom büyükse ve semptomlara neden oluyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Büyük ve ciddi vakalarda hemanjiom cerrahi yollarla çıkartılır.

Karaciğer hemanjiomuna çok fazla kan akışı olursa kitle büyür. Bu durumda doktorunuz hemanjiomu, ana kan arteri ile beraber alabilir. Bu cerrahi işlem hepatik arter ligasyonu olarak bilinmektedir. Diğer durumlarda doktorunuz kan akışını engellemek için hemanjiomun içine bir ilaç enjekte edebilir. Buna ise arteriyel embolizasyon denir.

Çok nadir durumlarda karaciğer nakli gerekir. Bu işlem sırasında, hasar görmüş karaciğeriniz donörün karaciğeri ile değiştirilir. Bu, ancak hemanjiyomun aşırı derecede genişlemesi veya birden fazla hemanjiyomun diğer tedavilere yanıt vermemesi durumunda gereklidir.

Kütleyi küçültmek için radyasyon tedavisi de gerekli olabilir. Bununla birlikte, bu da son derece nadir bir tedavi şeklidir.

Hemanjiomlar çoğu durumda kanserli kitleler değillerdir.

Karaciğer hemanjiomu olan çoğu hasta için herhangi bir fiziksel aktivite kısıtlaması yoktur.

Gelişebilecek Komplikasyonlar

Karaciğer hemanjiyomları nadiren herhangi bir komplikasyona neden olur. Çok nadir durumlarda ortaya çıkabilen komplikasyonlar şunları içerir:

  • Hemanjiomun aşırı büyümesi
  • Karaciğer hasarı
  • Şiddetli acı

Özellikle hamiliyseniz, hormon tedavisi kullanıyorsanız veya karaciğer hastalığınız varsa, bu komplikasyonlar için riski nasıl azaltabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Hemanjiomun Uzun Vadede Verdiği Hasar Nedir?

Bir karaciğer hemanjiomu nadiren gelecekte komplikasyonlara neden olur. Bununla birlikte, hemanjiom, büyüklüğü arttığında sorunlara neden olabilir. Bulantı, kusma ve sağ üst karında kalıcı ağrı büyümüş bir hemanjiomun göstergesi olabilir. Bu semptomlara dikkat edin.

Karaciğer sağlığına dikkat etmek de önemlidir. Aşırı alkol tüketimi, obezite ve sigara tüketimi karaciğere zarar vermektedir. Bu konularda yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleri hemanjiom gelişimi riskinizi düşürür. Ayrıca genel olarak karaciğerin sağlığını da koruyacaktır.

Epidemioloji

Bildirilen hepatik hemanjiyom insidansı yaklaşık% 2’dir. Nekropside prevalans oranı% 7.4 gibi bir oranla yüksektir.  Bu sorun orta yaşlı kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülür. Hemanjiyomlar, karaciğerin hiperervasküler maligniteleri ile karıştırılabilirler ve fokal nodüler hiperplazi, hepatik adenom, hepatik anjiyosarkom, hepatik metastaz gibi diğer benign ve malign hepatik lezyonlarla bir arada var olabilirler.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle