Alkol karaciğer İçin Zararlı Mıdır? Etkileri ve Sonuçları Nelerdir?

Alkol, vücuda son derece büyük zararlar verebilen bir zehirdir. Alkol tüketiminin en çok etki ettiği organ ise karaciğer olarak bilinmektedir. Aşırı alkol tüketimi, vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.

Günümüzde git gide artan alkol tüketimi bireylerin vücutlarına ciddi zararlar vererek kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Günlük belirli oranlarda alkol tüketimi insan vücuduna büyük zararlar vermez. Fakat alkol tüketiminin bağımlılık seviyesine ulaşması ve haddinden fazla gerçekleştirilmesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Alkolün Karaciğere Zararları

Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli görevleri üstlenen organımızdır. Aynı zamanda vücudumuzdaki en büyük organ olma özelliğini de taşımaktadır. Aşırı alkollü ürün tüketimi sonucunda karaciğerde yağlanma meydana gelebilir. Bu durum da, karaciğerin belli başlı işlevlerini yitirmesine sebep olur. Karaciğerin düzgün çalışmaması tüm vücut sistemini etkiler ve hastalıklar ortaya çıkar. Alkolün yanı sıra onun ile birlikte aşırı sigara tüketimi de bu tip rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. 

Alkolün karaciğere etkisi

Özellikle karaciğer hastalarının kesinlikle alkollü ürünler tüketmemeleri gerekir. Zaman zaman tedavi sürecindeki hastaların alkol tüketimlerinin devam ettiği gözlemlenmektedir. Hastanın bu davranışı kendisini ölüme sürüklemesi ile eş değerdir. Aşırı alkollü ürün tüketimi karaciğer yağlanmasına ve sonrasında siroza sebep olur. Sirozun ilerleyen evrelerinde karşımıza karaciğer yetmezliği çıkar. Karaciğer yetmezliği iki farklı şekilde oluşabilir. Kronik ve akut olarak karşımıza çıkabilecek karaciğer yetmezliği sorunu ilk evrelerinde sadece ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat ilerleyen evrelerde damardan besin takviyesi gibi yöntemlere de başvurulabilir. Hastalığın en ileri dönemlerinde artık karaciğer iflasın eşiğine gelir ve birçok görevini yerine getirmez. Bu durum gerçekleştiği zaman hasta acil olarak organ nakli listesine kaydedilir. Nakil süresinde hastanın asla ve asla alkol ve sigara tüketmemesi gerekir. Alkol bağımlılığı, kişinin nakil listesinde alt sıralarına düşmesine sebep olan bir durumdur. Karaciğer nakli için insanlar çok uzun süre sırada bekleyebiliyorlar. Bu da hastanın ölümüne yol açabiliyor. Ülkemizde organ nakli henüz çok gelişmemiş olup insanların bu konuda bilinçlenmeleri gerekmektedir. Tabii ki hastaların da bazı alışkanlıklarından vazgeçip son evrelere kadar hastalığı ilerletmemeleri gerekir. 

Alkolün zararları sadece karaciğere değildir. Alkollü ürünler ve içecekler, kalp ve damar hastalıklarında ve beyin ile alakalı rahatsızlıklarda da büyük ölçüde rol oynamaktadır. Bazı doktorlar günde bir kadeh şarabın sağlığa son derece faydalı olduğunu söylemektedir. Bu durum, bazı araştırmalar sonucunca kanıtlanmıştır. Belli dozlarda da olsa alkol tüketimi önerilmemektedir. Özellikle genç yaştaki çocuklarda alkol tüketimi son derece zararlıdır. Alkolün karaciğere olan bazı zararları ise şunlardır;

 • Karaciğerin genişlemesine neden olur,
 • Karaciğerde yağlanma ve obeziteye sebep olur,
 • Alkolik hepatit sorunlarını başlatır,
 • Çeşitli kanser türlerinin oluşmasına sebep olur,
 • Siroz ve karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklara neden olur. 

Karaciğer yağlanması

Alkolik Karaciğer Hastalığı Belirtileri

Kişi, alkol sebebi ile karaciğerinde bir rahatsızlık olduğunu şu belirtiler ile anlayabilir;

 • Karında ağrı,
 • Karın bölgesinde şişlik veya şişkinlik hissi,
 • Güç kaybı,
 • İştah kaybı,
 • Kilo kaybı,
 • Bağışıklık sisteminin çökmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Böbreklerde ağrı ve sancı,
 • Dalak bölgesinde ağrı ve sancı,
 • Sırt bölgesinde ağrı ve sancı,
 • Kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Karaciğer büyümesi

Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız bir doktora başvurup muayene olmalısınız. Doktor, gerekli gördüğü halde çeşitli kan ve idrar testleri talep edecektir. Hastalık teşhisi konursa tedavi süreci en kısa sürede başlatılmalıdır. 

Karaciğer Nakli Sonrası Alkol

Karaciğer hastalığı olan bireyler alkol tüketiminden tamamen vazgeçmek durumundadırlar. Aksi takdirde hastalık ilerleyecektir. Özellikle nakil öncesi ve sonrası asla alkol tüketilmemelidir. Yeni karaciğer nakli yaptırmış bir insansa organın vücuda uyum sağlaması uzun bir zaman alacaktır. Dolayısı ile organ normale göre iki katı fazla çalışacaktır. Yeni ve sağlıklı bir karaciğere kavuşan birey tekrar aynı hataları yapmaya devam ediyorsa bu durum etik değildir. Aylarca sırada bekleyen ve nakil işlemi uygulanamadığı için ölen insanlar var ülkemizde. Yeni ve sağlıklı bir karaciğeri tekrar aşırı alkol tüketimi ile sağlıksız bir hale getirmek ve tüm hastalığı tekrar vücuda taşımak mantıklı bir durum olmayacaktır. Hasta, sağlıklı olan yeni karaciğerini de işlevsiz hale getirirse tekrardan bir nakil işlemi uygulanmayabilir. Bu durumda hasta hayatını kaybeder ve başka bir insanı hayatta tutabilecek sağlıklı bir organ da ziyan olmuş olur. Bu sebeple nakil sonrası alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. 

Alkol ve karaciğer

Aşırı Alkol Kullanmakla oluşan Karaciğer Hastalığı Hangisidir?

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz üzere aşırı alkol tüketimi karaciğerde pek çok hasara sebep olabilir. Fakat genellikle alkol bağımlısı bireylerde hastalık kendisini siroz veya karaciğer yetmezliği olarak göstermektedir ki bu durumlar da zaten karaciğerin neredeyse tüm işlevini yitirdiğine işaret etmektedir. Bu durumda hasta acilen tedavi görmelidir. 

Alkolü Bıraktıktan Sonra Karaciğer Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

Karaciğerin kendisini temizleyebilmesi için kişinin hiç bir şekilde alkol tüketmemesi gerekir. Alkol bağımlılığından vazgeçmiş bir hasta bol miktarda enginar tüketmelidir. Enginarın karaciğerin temizlenmesindeki rolü çeşitli bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Aynı zamanda hasta, özel bir diyet uygulamalıdır. Bu diyet hastanın hem karaciğerinin iyileşmesine iyi gelecek hem de bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu tip diyetler hastalara doktorlar tarafından özel hazırlanarak verilmektedir. Bol bol egzersiz yapmak ve temiz havaya çıkmak da bu dönemde hasta olan organa oldukça iyi gelecektir. Tüm bunların yanı sıra bol su içmek, sarımsak ve soğan tüketmek ve ısırgan otu çayı içmek de oldukça faydalı olabilmektedir. Alkol bırakıldıktan sonra kişi hayvansal yağları tüketmekten de vazgeçmelidir. Zararlı yiyecekler yerine besleyici ve doğal ürünleri tercih etmelidir. Karaciğerin kendisini yenileme süreci oldukça uzun sürecektir. Kişi bu süreci sağlıklı beslenerek sadece bir nebze hızlandırabilir. Sadece alkol tüketiminin değil aynı zamanda sigara tüketiminin de azaltılması çok büyük önem taşır. Vücuda zararı olabilecek hiç bir besin tüketilmemelidir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle