Karaciğer Nakli için Alınan Ücret Ne Kadardır? 2017-2018 Fiyatları

Karaciğer nakli gibi önemli operasyonlarda teknik donanım ve uzman doktor faktörü ağır basıyor. Ancak organ nakli ameliyat ücretlerine de benzer bir değerlendirme yapılabilir.

Karaciğer nakli için farklı sağlık kurumlarından birbiriyle çok farklı fiyatlar alabilirsiniz. Bu tip önemli operasyonlar ciddi anlamda teknolojik donanım ister.

Karaciğer Nakil Ameliyatı Kaç Para?

Karaciğer nakli yaptırmak isteyenler için en önemli noktalardan birisi maddiyat olacaktır. Aslında maddi olarak önemsendiği kadar ameliyatı yapacak doktor veya operasyonun gerçekleşeceği hastanenin önemsenmesi gerekir. Fakat günümüz şartlarında hepsini ortak bir paydada değerlendirmek gerek.

Eğer aklınızda Memorial karaciğer nakli kaç para diye bir soru kalıbı varsa ciddi bütçelerden söz etmek mümkün olacaktır. Hatta bunu yalnızca tekil olarak özel hastanelere vurmak yanlış olabilir. Tüm özel hastane ve kliniklerde organ bağışı olsa dahi operasyon masrafları dudak uçuklatabiliyor.

Özel Karaciğer Operasyonu  
Muayene 150-500 TL
Test ve Tetkikler 2.000-10.000 TL
Ameliyat 20.000-150.000 TL
Yoğun Bakım ve Oda: Günlük 100-500 TL
İlaç ve Bakım Ücretleri 2.000-10.000 TL

İlk bakışta bu fiyatların göze çok yüksek geldiğini söyleyebiliriz. Ancak 2016-2017 yıllarında yapılan karaciğer nakillerinde her şey dahil olarak 150.000 TL’yi aşan karaciğer nakil ameliyatı gözlemleyebildik.

Tabi ki burada SGK anlaşmalı hastaneler, SGK güvencesi olan hastalara karaciğer nakli yapılırken uygulanan indirim ve geri ödemeler hesaplamalara dahil edilmemiştir. Yukarıdaki tablo ham fiyatlar üzerinden hastane kriterlerine göre alt ve üst limitlerle bir araya getirilmiştir.

Karaciğer Nakli Ücretlerini Devlet Karşılıyor Mu?

2000’li yılların başından beri çok uzun bir süre organ bağışı dahilinde nakil operasyonlarının ücretsiz yapılması gündeme geldi. Ancak 2013-2014 yıllarına kadar bunun yürürlüğe giremediğini söyleyebiliriz. Sonrasında ise kadavradan ve canlıdan karaciğer nakli fiyatları SGK kapsamına alınarak masrafların çok büyük bir çoğunluğu düşürüldü.

Ancak daha da kötü bir noktayla karşı karşıya kaldık. Uzun uzadıya devam eden kişi listelerinde organ bağışı bekleyen binlerce insan oldu. Memorial karaciğer nakli ücreti çok yüksek olmasına rağmen bu durumla karşılaşmanız gerekmiyor. Aradaki fiyat uçurumunu biraz daha tetikleyen faktörlerden birisi de organ bağışı listeleri oldu.

Karaciğer naklini devlet karşılayabiliyor. SGK güvencesi olanlar belirli bir miktarını ödeyerek alacağı geri ödemelerle operasyonu yaptırabiliyorlar. Tabi ki devlet hastanesinde gerçekleşen ameliyatlar için uygun klinik ortamın, uygun doktorun ve teçhizatın sağlanabiliyor olması şartını unutmamak gerekiyor. Mevcut hastane ve doktor donanımsal olarak yeterliyse o bölgede karaciğer nakli fiyatları son derece cüzi seviyeye düşebiliyor.

Ancak karaciğer nakli fiyatları 2018 yılında daha da düşse bile organ bağışına teşvik olmadığı sürece bir anlam ifade etmiyor. Maalesef ki organ bağışı ve nakil işlemlerinin ülkemizde çok yaygın olmamasından ötürü binlerce can listede sıra beklerken hayatını yitiriyor.

Karaciğer Nakli 2018 Fiyatları

Karaciğer nakli fiyatı için hiçbir hastane ve klinik doğrudan fiyat verme yanlısı olmuyor. Eğer bu tip önemli ve kan kaybının çok fazla olacağı operasyonlardan birisine girecekseniz yüz yüze görüşmek ve tüm detayları bizzat konuşmak zorundasınız.

Karaciğer nakli ortalama olarak 12 ile 20 saat aralığında sürüyor. Kan kaybının çok üst düzeyde olduğu bir ameliyattır. Haliyle kan takviyesi ve operasyonun ardından ilaç kullanımının uzun süre devam ettiğini söyleyebiliriz. Nakil için uygun organ bulmak için organ bağışı haricinde canlıdan nakil yapan hastanelere başvurabilirsiniz.

Zira dört kuşağa kadar akraba olduğunuz, aranızda kan uyumu olan bir vericinin %40 ile %60 oranında bir karaciğer bağışı sizi hayata döndürebilir. Vericiden alınacak olan bu karaciğer parçası 3 ay içerisinde kendisini yeniler. Aynı şekilde size nakledilen karaciğer parçasının ortalama 3 ay içerisinde tam bir karaciğere yenileneceğini vurgulamak gerekir.

Hastaneler, özel tıp merkezleri, organ nakil merkezleri ve tıp fakülteleri tamamıyla sıralama ve listeler üzerine organ bağışına dair operasyon yapabiliyorlar. Haliyle binlerce insanın sıra beklediği bir listede ameliyat fiyatlarının bireysel ve özel olarak üst seviyelere çıkması normal karşılanıyor.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle