Zeytinyağı ve Limonun Karaciğere Faydaları ve Kür Tarifleri

İnsanlar gün içerisinde karaciğere zarar verecek olan toksinleri tüketmektedir. Bu nedenle de karaciğer temizlenmesinde limon ve sızma zeytinyağının ayrı bir yeri olmaktadır.

Limon ve Zeytinyağı 

Karaciğer insan vücudu için çok önemli bir organ olmaktadır. 500’ün üzerinde görevi vardır. Vücudun doğal bir filtresi olmaktadır. Birçok zararlı toksin içermekte olan maddeleri etkisiz hale getirecektir. Vücuda zarar vermekte olan emülgatör, boyalar, alkol, kimyasal ilaçlar, stabilizatörler gibi maddeleri temizlemektedir. Karaciğer fonksiyonları eğer ki zarar görmesi durumunda hasar oluşması söz konusu olacaktır. Bunlar arasında fonksiyon bozukluğu nedeniyle toksik maddelerin kan dolaşımına karışmasına neden olacaktır. Bu da birçok rahatsızlığın meydana gelmesine sebebiyet verecek bir durumdur. Ayrıca tıbbi ürünlerde karaciğere çok fazla zarar vermesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de kişilerin karaciğer organı üzerine düşmekte olan yükün hafiflemesini sağlamak, karaciğerin hasar alarak hastalıkların meydana gelmesini engellemesi gerekmektedir.

Zeytinyağının Faydaları

Kişilerde gelişen bazı belirtiler karaciğer fonksiyonlarının bozulduğu anlamına gelmektedir. Baş ağrısı, soluk bir cilt, dilde beyaz lekeler, kabızlık ve gaz, bulantı gibi nedenler sonucunda kişilerin karaciğerini temizlemesi gerekmektedir. Bunun için kullanacak olduğunuz zeytinyağının her zaman için sızma ve organik olmasına dikkat etmelisiniz. Zeytinyağı içerisinde kolera etkisi ile bilinmektedir. Oleik asit gibi karaciğer sağlığına çok faydalı olan bileşenleri vardır. Bu madde insanların sindirim sisteminde çözülerek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yüksek konsantrasyonda bulunan zeytin yağı kolesterolün hızlanmasına ve safra taşı oluşumunu büyük oranda etkilemektedir. İnsanlar karaciğerini temizlemek için bitkisel olan bu yağdan yardım alırlar. Karaciğer temizliğini yapabilmek için filtrelenmemiş bitkisel ürünler kullanılması gerekmektedir.

Limonun Faydaları

Narenciye ürünlerinin karaciğere faydaları tartışılmazdır. Bunlardan en faydalı olanı ise limon olmaktadır. Limon bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidan görevi görecektir. İnsan vücudunda meydana gelecek olan oksidasyon ve indirgeme süreçlerinin bir an önce harekete geçirecektir. Solunum sistemi üzerinde etkisi olur. Dezenfeksiyon özelliği olduğu gibi kan damarlarının duvarlarını da güçlendirir. Anti inflamatuar özelliğine sahip olmaktadır. Karaciğer temizliği yapacak olan bir kişinin limon sayesinde bu süreci hızlandıracağı bilinmektedir. Kişilerin mide asit de düzelme sağlayacak ve safra salınımını da hızlandıracaktır. Bunun sonucunda gastrointestinal sistemin güçlenmesine yardımcı olur. Asidik özelliği sayesinde karaciğerin saflaştırılmasında önemli yol oynayacaktır. Bir takım toksinleri temizleyecektir. Karaciğerin mikro elementleri sayesinde zenginleştirecektir. Hepotosit metabolizmayı geliştirecektir. Lipidlerin sentezini iyi kolesterollü üretiminde önemli rol oynayacaktır. 

Zeytinyağı ve Limon Kullanımı

Genel temizliğe başlayacağınız zaman aç karnına saf sızma zeytinyağı içilmesi önerilmektedir. Asitli bir ortamın oluşması ve faydalarının asimilasyonunu hızlandırmak için tek başına içmeniz önerilmez. Bu nedenle de limon suyu içmeniz her zaman için tavsiye edilmektedir. Limon sayesinde kişiler sırf zeytinyağı içtikleri zaman oluşabilecek kötü hisleri de engeller. Özellikle de meydana gelecek olan mide bulantısı, kusmak gibi durumların oluşumunu engelleyecektir. Karaciğer temizliği için yapılacak limon ve sızma saf zeytinyağı kürünü bir ay boyunca her gün sabahları aç karnına almanız çok önemlidir. 

  • 1 fincan zeytinyağı;
  • yarım limon.

Sabah uyandığınız zaman bir fincan zeytinyağının içerisine çekirdekleri çıkartılmış olan limon sıkılır. Limon suyu ve zeytinyağı karıştırılır. Sonra bu karışımı aç karnına içmelisiniz. Yarım saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Daha sonrasında karaciğere zararlı olmayan gıdalardan oluşan kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Karışımın Faydaları

Safranın daha kolay bir şekilde çıkmasında yardımcı olacaktır. Bu sayede de kişilerin bağırsaklarının boşaltılmasında etkili olur. Zararlı maddelerin vücuttan çıkartılmasında her zaman için yardımcı olacaktır. Safra yağların ayrılmasını ve bağırsağın peristalizmini güçlendirecektir. Albümin oluşumunun süreçlerinin hızla başlamasını sağlayacaktır. Karaciğerin güçlenmesini ve ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Hepatik enzim üretiminin süreçleri aktifleşecektir. Safra karaciğer kanallarını yıkayacağı için bu karışım bağırsağın boşaltılması konusunda yardımcı olacağı için safranın salınımının aktif olmasında faydalı olacaktır. Zararlı maddeleri vücuttan arındırmaya ve yağları parçalayacaktır. Kişilerin yaşamakta olduğu sindirim problemlerini büyük oranda azaltacaktır. Karaciğerin temizlenmesi durumunda ölü hücreleri arındıracaktır. Kişilerin temiz kan üretiminde de yardımcı olur. 

Bazı kişilerde yan etkileri de olmaktadır. Bunların içerisinde mide bulantısı ve kusma, karında hafif ağrı, bağ ağrısı, zayıflık, yüksek tansiyon ve taşikardi görülmektedir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle