Karaciğeri Temizlemek için Çay Nasıl Hazırlanır? Kaç Çeşit Kür Vardır?

Karaciğeri temizleyen bitki çayları dozunda ve düzenli tüketildiğinde etkin sonuçlar verebilir. Bu tip doğal metotların düzensiz uygulanması ise karaciğere daha fazla zarar verebilir.

Karaciğer temizleyen bitkisel çaylar son dönemlerin en popüler içecekleri arasında bulunuyor. Zararları bilindiği halde doğal olmayan içecekler tüketmekteyiz. Bunun yerine bitki özütleriyle doğal içecekler tüketmek daha faydalı olacaktır.

Karaciğeri Temizleyen Bitki Çayları

Karaciğer temizleme konusunda birçok kişinin bilgi sahibi olmak istediğini görüyoruz. Burada önemli olan unsur fonksiyonlarını yerine getiren bir organa kavuşmaktır. Belirli toksinlerin yarattığı enfeksiyonlar sebebiyle hayatımızı idame ettirmemizi sağlayan karaciğerimiz çökebilir. Yağ kitlelerinin haricinde çeşitli virüsler, enfeksiyonlar, fonksiyon bozuklukları ve benzer durumlar gözlemlenebilir.

Karaciğere iyi gelen bitki çayı tüketmek ise belirli bir sürenin sonunda etkisini gösterir. Büyük bir rahatlama sağlar ve karaciğere handikap payı verir. Diğer organlarımıza da iyi gelen bitki özütlerini kullanmak ise toptan bir sağlık hareketine dönüşebilir. Kimyasal ya da suni içecekler tüketmek yerine tamamıyla şifalı bitkilerden oluşan bir beslenme programına uymaya başlayabiliriz. Vücudumuza dozunda kullanımının hiçbir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz.

Karaciğeri temizlemek için sıvı tüketim miktarı  
Su Günde en az 2,5 Litre ve üzeri
Bitki Çayı Günde en fazla 1-2 fincan

Elbette ki bitkisel olan veya doğal olarak tanımlanan birçok ürünün sağlığımıza doğrudan bir zararı yoktur. Fakat dengesiz ve yüksek dozajda tüketim yapıldığında karaciğer temizleme çayı olarak içtiğiniz bitki çaylarının karaciğerinizi bitirebileceğini unutmayın. Çayları tüketmeden evvel doktorunuza danışarak onay almanız ise sağlığınız için son derece önemlidir.

Karaciğer Temizleme Çayı Nasıl Yapılır ve Nasıl İçilir?

Karaciğere iyi gelen bitkisel çaylar farklı doğal bitkilerden üretilebilir. Genel anlamda hazırlık aşamaları aynıdır. Fakat bunun yanında temizlenme fonksiyonunun sorunsuz yapılabilmesi için günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini belirtmeliyiz.

 1. Karahindiba Kökü Çayı

Toksinlerden son derece tahrip olmuş olan safra kesesinin onarımını ve safra üretimini hızlandıran yapısını göz önüne aldığımızda ilk alternatifimizdir.

 • Malzemeler:

İki bardak su, bir yemek kaşığı karahindiba kökü

 • Hazırlanışı

İki bardak suyu kaynatmak üzere bir cezveye alın. Ardından bir kaşık karahindiba kökünü içerisine ekleyin ve demlenene kadar kaynatın.

 • Nasıl İçilir?

Her gün iki fincan içilebilir. Belirli bir periyot(30 gün gibi) tüketildikten sonra ara verilerek sonrasında tekrar uygulanabilir.

 1. Devedikeni Çayı

Devedikeni tohumlarının faydaları saymakla bitmez. Fazla tüketildiğinde zararı olabileceğini söylemeliyiz.

 • Malzemeler

1-2 bardak su, yeterli gelecek kadar devedikeni tohumu

 • Hazırlanışı

Kaynamakta olan 1-2 bardak suyun içerisine bir miktar devedikeni tohumu eklenir. Demleme süresi 8-10 dakika kadardır.

 • Nasıl İçilir?

Günde bir fincan içilmesi önerilir.

 1. Nane Yaprağı Çayı

Nane yaprağının en faydalı bitkiler arasında olduğundan şüphe yok. Bu çayı öğütülmüş nane ile yapanlar olmasına karşın yapraklardan yapmak daha faydalıdır. Ayrıca limon ilave ederek daha da etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Hem karaciğer hem de safra yolları için müthiş bir alternatiftir.

 • Malzemeler

20-30 yaprak nane, yarım limon, 2-3 bardak su

 • Hazırlanışı

2-3 bardak suyu bir cezve yardımıyla kaynatmaya başlayın. Öncelikle nane yapraklarını atarak 5 dakika kadar kaynatın. Demlenmeye 5 dakika kaldığında ise ister taze sıkacağınız limonun suyunu, ister limonu kabuğuyla birlikte kaynayan karışıma ilave edin.

 • Nasıl İçilir?

Günde 2 fincan içilebilir. Sabah ve gece içilmesi daha etkili olacaktır.

 1. Chanca Piedra Çayı

Türkiye’de pek bilinmese de birçok ilacın bileşenleri arasında yer almaktadır. Chanca Piedra bitkisiyle yapılan çayın karaciğer, safra yolları, safra kesesi ve metabolizma için faydası büyüktür.

 • Malzemeler

3 Bardak su, üç yemek kaşığı chanca piedra yaprağı,

 • Hazırlanışı

Suyun içerisine ekleyeceğiniz bitkiyi yaklaşık olarak 15 dakika kaynatmalısınız. Güzelce kaynadıktan sonra demlenme aşamasında altını kısabilirsiniz.

 • Nasıl İçilir?

Çayın içimi günde üç kez olarak uygulanabilir. Fakat 7 gün yani bir haftalık bir periyodun ardından bırakılmalıdır. Kısa vadede sık tüketildikten sonra faydalarını gösterir. Chanca Piedra bitkisinin tansiyon, hipertansiyon, kan basıncı, diyabet, gebelik ve anne sütü üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu hastalıklardan veya durumlardan birine sahipseniz kullanmanız önerilmemektedir.

Çayın bünyemize etkisi belirli bir sürenin ardından görülebilir. İçtiğiniz gibi net bir biçimde sonuç almayı beklememelisiniz. Karaciğere iyi gelen bitki özlerinin düzenli tüketildikten sonra sağlığa faydaları saptanabilmiştir. Zayıflama çayı olarak bilinen ve kadınların aşırı derecede tükettiği bitki çaylarının da aynı mantık ile içildiğini belirtmeliyiz. Ancak zayıflama çayının fazla tüketilmesi durumunda karaciğere zarar vereceğini, temizleme yerine toksinleri arttıracağını unutmamak gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle