Karaciğer Parankimi Nedir? Karaciğer Parankimi Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sistemi içerisinde yer alan karaciğerde meydana gelen doku zedelenmesi durumuna karaciğer parankimi adı verilir, tedavisi mümkündür.

Karaciğer Parankimi

Karaciğer Parankimi

Besinleri parçalamak ve kanı temizlemek gibi temel görevlere sahip olan sindirim sistemi üyesi organımız karaciğerle ilgili en önemli rahatsızlıklardan birisi parankimal rahatsızlıklardır. Karaciğer parankimi, karaciğerin fonksiyonel bileşenidir. Karaciğer parankimi toksinleri uzaklaştırmak için kan filtreleyen hepatositlerden oluşmaktadır. Karaciğeri destekleyen bağ dokusu olan stroma ve hepatositlerin büyümesi için geniş bir çerçeve oluşturur. Karaciğerle ilgili rahatsızlığı olan hastalarda karaciğer parankiminin büyük bir kısmı hasar görmüştür ve yeterli oranda işlevsel değildir. Karaciğerle ilgili rahatsızlıkların belirgin olmasıyla birlikte anormal proteinler üretilir, toksinler yeteri düzeyde filtrelenemez ve birçok problem tetiklenir.

Hepatositler altıgen birimler olarak büyümekte ve lobül olarak adlandırılmaktadır. Her lobül, çevresinde bulunan hücreler ve bu hücrelerin çerçevesi ile birlikte merkezi bir damarın etrafında düzenlenmiştir. Düzenli bir şekilde bulunan altıgen şeklindeki lobüllerin bir araya geldiği noktalarda arterler, damarlar ve safra kanalları, karaciğere karaciğer materyali nakletmektedir. Bu organın kan dolaşımının büyük bir kısmı oksijen almadan önce ve dolaşıma sokulmadan önce filtrelenmesi gereken kanlardan oluşmaktadır.

Birden fazla bireysel lobül karaciğeri oluşturur ve bunlar organın gündelik işlerini yerine getiren lobüllerden farklı göreve sahiptir. Genellikle birbiri ile karıştırılan bu lobül parçacıkları daha farklı görevler üstlenmektedir. Karaciğerin zarar görmesi durumunda karaciğerdeki kan dolaşımı nedeniyle iç kanama oluşabilir, bu gibi durumlarda karaciğerin verimliliği düşebilir ve görevlerini tam olarak yerine getiremeyebilir.

Birçok insan karaciğer fonksiyonlarını doğrudan etkileyen konjenital koşullarla doğar. Bu durumda karaciğerimiz hatalı bileşikler üretmeye başlar ve işleyişinde sıkıntılar meydana gelebilir. Benzer durumlarda yaşanan bozuklular, vücutta toksinlerin birikmesine neden olur. Böylece toksinler hücrelere taşınır ve zararlı etkileri olur. Fakat bu durumun üstesinden gelmek kolaydır, tedavisi mümkündür.

Kronik rahatsızlıkların birçoğu parankimal rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bunlara; hepatit, karaciğer kanseri ve siroz (aşırı alkol tüketimi) gibi rahatsızlıklar dahildir. İlerleyen zamanda karaciğer hücrelerinde hasar yaratabilirler. Benzer durumlarda rejenerasyon yeteneğine sahip olan karaciğerin kendisini yenileme özelliği ile onarım yaptığı gözlemlenmiştir.

Fakat bu durum bir hayli zaman alabilir. En uygun seçenek tedavi olmaktır. Aksi takdirde karaciğer parankimi ile ilgili rahatsızlıklar yaşanması muhtemeldir.

Heterojen karaciğer parankimi

Heterojen; farklı maddelerden oluşmak anlamında kullanılır ve bilimsel bir terimdir. Parankima ise hepatositlerden oluşan bir bileşendir. Parankima da bilimsel bir terimdir. Heterojen karaciğer parankimi, organın ana gövdesi içinde farklı yapılara sahip görünümde olan anormal bir karaciğerdir. Bu aynı zamanda bir rahatsızlığın belirtisi veya yağlı karaciğerin tetikleyicisi anlamına gelir. Teşhis konulduğu takdirde tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Karaciğer Parankim Ekojenitesi

Ultrason raporlarında yer alan bu tanım; karaciğerin dokusunu oluşturan hücrelerin ultrasonografik görünümü demektir.

Karaciğer Parankimi grade değerleri ne anlama gelir;

Ultrason sonuçlarında yer alan Grade 1, Grade 2 vb. değerler yağlanma oranını gösterir. Bu durumda alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulması gerektiği vurgulanır. Kronik bir rahatsızlık varsa üzerinde durulmalıdır. Kronik rahatsızlıkların yanı sıra kötü alışkanlıklardan uzak durulması tedavi sürecini kolaylaştıran en önemli etmendir.

Kalsifikasyon değeri ne anlama gelir;

Ultrason sonucunda yer alan kalsifikasyon değeri, rahatsızlığın belirlenmesi için önemli bir değer olarak görülmektedir. Karaciğerin kalsifikasyon değeri; kapsül içerisinde, damarın yapısında veya parankiminde bulunabilir. Kalsifikasyon ile ilgili değerleri uzman doktor yorumlamalıdır.

Karaciğer Parankimi Hastalığının Belirtileri

Parankimal rahatsızlıklar, sindirim sisteminde büyük aksaklıklar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle rahatsızlık sürecini sıkı bir şekilde takip etmeli ve var olan belirtileri gördüğünüz takdirde uzman doktordan yardım almalısınız. Aksi takdirde parankimal rahatsızlıklarla savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Kalsifikasyon patolojiye bağlı olarak gelişir.

Karaciğer parankimi rahatsızlığının belirtileri;

  • Üst karın orta ve sağ tarafında hafif ağrı
  • İstifra etme
  • Mide bulantısı
  • İştah kaybı
  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk / halsizlik
  • Cildin sararması

şeklindedir. Belirtiler ve semptomlar farklılık gösterebilir. Fakat bu belirtilerden herhangi birisini tespit ettiğiniz takdirde en yakın doktora ulaşarak tedavi sürecinizin başlatılmasını isteyebilirsiniz. Karaciğerinizin düzenli bir şekilde işleyişini devam ettirebilmesi için erken tanı ve uygun zamanda tedaviye başlanması önemli detaylardır.

Karaciğer Parankimi Hastalığı Tedavisi

Karaciğerle ilgili hastalıklar; parankimal, vasküler veya safra yolları ile ilgili olabilir. Parankimal hastalıklar sadece karaciğer hücrelerini etkilemektedir. Bilindiğinin aksine kan damarlarını veya safra kanallarını korumaktadırlar.

Parankimal hastalıklarda yapısal değişiklikler ultrason, BT ve MR yardımı ile görüntülenebilir. Test sonuçlarına göre tedavi uygulanır ve rahatsızlığın derecesine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Parankimal hastalıklar arasında yer alan hepatik parankim hastalığının da tedavisi mevcuttur. Hepatik parankimal hastalığı, derecesine ve türüne göre çeşitli tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. Yine uzman doktor yardımıyla parankimal hastalıklar ile ilgili teşhis konulması mümkündür. Hepatik parankim rahatsızlıklarında antibiyotik yardımıyla tedavi sürecine başlamak mümkündür. Sadece doktorun vereceği antibiyotiği kullanarak rahatsızlığı sona erdirebilirsiniz.

Pankimal rahatsızlıklar kişinin kötü alışkanlıklarını devam ettirmesi ile daha çok belirginleşir. Özellikle alkol ve gereksiz ilaç tüketimi karaciğer ile ilgili birçok hastalığın başlangıcını oluşturmaktadır. Parankimal hastalığın çeşitlerinden korunmak için alkol tüketiminden uzak durulması gerekmektedir!

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle