Karaciğerde Anekoik Kist Tanımı ve Riskleri

Karaciğerde anekoik kistik lezyon oluşması korkulacak bir teşhis değildir. İyi huylu bir lezyon olmasının ötesinde müdahale edilebilir bir vakadır.

Karaciğerde anekoik kist denilen bir vaka ile karşılaşılabiliriz. Çoğunlukla hemanjiom olarak tanımlansa da iyi huylu olmasından ötürü bu tanımın daha yakın görüldüğünü söyleyebiliriz.

Karaciğerde Anekoik Kist 

Karaciğer anekoik kist tehlikeli bir lezyon mudur diye merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü bu teşhis konulduktan sonra ciddi bir test ve tetkik süreci başlayacaktır. Ne kadar sıkı bir test süreci geçirilirse o kadar başarılı bir teşhis olacak demektir. Gözden kaçan ufak bir detay ile bu sorunların daha da büyüyeceğinden şüpheniz olmasın.

Karaciğer anekoik kist belirtileri sık sık gündeme gelen reaksiyonlar değildir. Bilhassa belirli bir orandan daha ufak ise hiçbir belirti gözükmeden yıllarca karaciğerinizde yer edinebilir. Farklı bir şikâyetiniz ile herhangi bir görüntüleme birimine girmeden tespit edilmesi ise imkânsız diyebiliriz.

Karaciğerde anekoik kist ne demektir diyen hemen herkesin karaciğeriyle ilgili bir lezyon şikâyeti vardır. Kistik lezyon teşhisi konulduğunda ise en önemli faktör iyi huylu tümörler arasında yer alıyor olmasıdır. Yani kist oluşumu ilk etapta risk oluştursa da sonrasında iyi huylu olmasından ötürü bu endişeyi aşmamızı sağlayabiliyor.

Karaciğer Anekoik Kist Etkileri

Karaciğer anekoik kist riskli olabileceği durumlar yaratabilir. Bilhassa farkında olmadan büyüyen ve solid lezyon şeklinde uzun bir süre müdahale edilmemiş vakalarda buna benzer olaylar gözlemlenebiliyor.

     
10 cm ve daha küçük anekoik kist kolay tespit edilemez iğne tedavisi
10 cm ve daha büyük anekoik kist büyüdüğünde hemen tespit edilir açık cerrahi

Burada kistin boyutunun önemine vurgu yapmak gerekiyor. 10 santimetreden daha ufak kistik lezyon vakalarında her zaman teşhis mümkün olamayabilir. Vücudumuzun hemen her noktasında bu tip bir kist ile yaşıyor olabiliriz. Görüntüleme birimlerinin ulaştığı son noktada da bu ancak mümkün olabilmektedir.

Ancak 10 santimetreden büyük anekoik kist lezyon söz konusu ise tehlikeli bir yola girmiş olabilir. Bilhassa bu büyüklüğe ulaştıktan sonra kanser hücrelerine dönüşme olasılığı artış gösterir.

Anekoik Kist karaciğerde tehlikeli olur mu dediğinizde kesin ve net cevap vermek doğru olmayacaktır. Zira muayene ve testler olmadan bu noktada fikir beyan etmek mümkün değildir. Yeteri kadar büyüdüğünde ve hiçbir zaman tedavi noktasında müdahale edilmediğinde kansere dönüşebilme ihtimali unutulmamalıdır.

Karaciğer Anekoik Kist Tedavi Yöntemi

Karaciğer anekoik kistin tedavisinde uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunların başında ise iğne tedavisi gelir. Genellikle farklı bir rahatsızlık için doktorunuza başvurduğunuzda testler yapılırken bu sorun ortaya çıkar. İğne tedavisinin amacı ise lezyonun üzerine mevcut iğneyi batırarak kistin içeriğini boşaltmaktır.

Tabi ki bu durum her zaman için geçerli bir tedavi değildir. Hatta genel anlamda açık cerrahi tercih edilir. Kesi ile yapılan bu operasyonda ufak bir kesi üzerinden karaciğerde bulunan kiste girilir. Kist alınarak temizlenir ve karaciğer fonksiyonlarına kötü etki etmesi önlenir.

Karaciğerde anekoik kist olan insanlarda iyi huylu tümör var demektir. Fakat bu her zaman iyi huylu kalacak diye bir kaide yok. Hatta tam aksine yıllar içerisinde ciddi bir gelişim kat ederek karaciğer fonksiyonlarını bozan ve etkileyen lezyonlara rastlanmıştır.

Tehlike ve risk faktörü birazda karaciğerin genel sağlığı, kist boyutu, genel sağlık durumunu alakadar eder. Tüm bunları bir arada incelediğimizde de anekoik kistin karaciğere etkilerini önlemek amacıyla tedavi etmemiz gerektiğini anlayabiliyoruz.

  • İlaç Tedavisi
  • İğne Tedavisi
  • Açık Cerrahi
  • Karaciğer Nakli (veya kistli kısmın alınması)

Tedavi noktasında doktorunuzun önerisi karaciğerinizde anekoik kistik lezyon oluşmuş olan bölümün alınması şeklinde olabilir. Bildiğiniz üzere karaciğerin kendisini yenileyebilen bir organ olmasından ötürü bu tip vakalarda sorunlu kısım alınıyor. Ardından ise karaciğer kendisini yenileyerek tamamlıyor.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle