Yeni Doğan Sarılığı ve Sarılığa İyi Gelen Şeyler

Yeni doğan bebeklerin normal doğumda dahi 50% oranında olabildiği sarılığa karşı uygulanabilecek tedaviler ve bu tedavi sürecinde sarılığa karşı olumlu etkilerde bulunabilecek hususlar hakkında detaylı bilgiler.

Yeni Doğan Sarılığına Ne İyi Gelir?

Yeni doğan bebeklerde normal doğumda 50% oranında, erken doğumda söz konusu olan bebeklerde daha yüksek oranla görülen sarılığa karşı uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Farklı oluşum kaynaklarına göre farklı etkileri bulunan yeni doğan bebekte sarılık hastalığı, genel olarak kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu süreç içerisinde ciddi sarılık hastalıklarına karşı gözlem altına tutulması ve önemli hususlara dikkat edilmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Sarılık durumunda bebeğe iyi gelecek en iyi şey bebeğin en kısa süre içerisinde uzman bir doktora gösterilmesidir. Ayrıca doktor tarafından öneriler tedavilerin uygulanmasına mümkün olduğunda uyum sağlanmasıdır.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığa İyi Gelen Tedavi Uygulamaları

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık oluşumuna yönelik olarak uygulanan 3 farklı tipte tedavi uygulaması gerçekleştirilir. Bu tedavi uygulamaları ile bebekte sarılıkta oluşumunun en hızlı şekilde tedavi edilmesi, olası risklerinin baskılanması sağlanabiliyor. Bu çerçevede de;

  • Fototerapi
  • Kan Değişimi
  • Farmakolojik (ajanlar),

şeklinde tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. Söz konusu tedavi uygulamaları sarılığın oluşumuna yol açan billirubin seviyesinin artış oranına ve bebekteki son sağlık durumuna göre şekillendirilmektedir.

Bu tedavi süreci içerisinde uygulanacak bazı yöntemler ve dikkat edilecek bir takım hususlar ile sarılığın etkisinin düşürülebilmesi de mümkün olabilmektedir.

Yeni Doğan Sarılığının Etkilerinin Düşürülmesi İçin Yapılması Gerekenler

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın oluşum nedenleri karaciğerin tam olarak gelişimini tamamlayamamış olması nedeni ile vücutta ortaya çıkan billirubin seviyesinin hızla yükselmesine engel olamaz. Bu durumda vücutta sarılık oluşumuna neden olur. Tüm karaciğer hastalıklarında olduğu gibi bu sarılık durumunda da karaciğerin gelişimini sağlayacak, fonksiyonlarını daha sağlıklı şekilde yerine getirebilmesine yardımcı olacak niteliklerde uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekir.

 

  • Yeni Doğan Bebekte Beslenme

Yeni doğan bebekte sarılık oluşumunun en önemli nedenleri arasında karaciğer gelişiminin tam olarak gerçekleşmemesinden kaynaklı, fonksiyonlarını yerine tam olarak getirememesinden ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu yüzden de sarılık sürecinde bebeğe iyi gelen en önemli uygulamaların başında iyi beslenme gelmektedir. Sarılık oluşumunun söz konusu olmadı halinde özellikle de tedavci uygulamalarının gerçekleştirilmesi sırasında bebeklerin anne sütü ile iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar, anne sütünün bebeğin gelişimi ve vücut direnci açısından mevcut katkılarını net şekilde ortaya çıkartıyor. Bu yüzden de sarılık tedavisi uygulamaları fototerapi, kan değişimi, farmakolojik ajan uygulamaları sırasında bebeğin ‘anne sütü’ ile iyi bir şekilde beslenmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle bebeğin vücut organlarının gereksinim duyduğu mineral ve vitaminleri en etkin şekilde alarak, gelişimlerinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını ve böylelikle sarılığa karşı daha yüksek dirençle mücadele edebilir duruma gelmesi sağlanabilir.

  • Doğrudan Işık Enerjisi Uygulanması

Yeni doğan bebekte görülen sarılık halinde yaygın olarak uygulanan ‘fototerapi’ tedavisi de son derece etkili sonuçlar verir. Sarılığa iyi gelen şeyler arasında ışık enerjisi ilk sırada yer alır. Çünkü doğrudan deri ve deri altı dokulara yerleşmiş durumda bulunan billirubin maddesi üzerinde etkili olur. Aynı zamanda da yüksek etkisi sayesinde bebekte ‘konjugasyona’ gereksinimin oluşmasından önce billirubin seviyesinin düşürülmesini sağlayacak şekilde, fazlalık olan kısmının vücuttan atılmasını sağlar.

  • Güneş Işınları

Sarılık oluşumu görülen bebekte güneş ışınları son derece önemli etkiler teşkil eder. Güneş ışınlarının bebeklerin derisi üzerinde ‘fototerapi’ etkisi oluşturabilmesi söz konusu olur. Ancak her ne kadar güneş ışınlarının ‘cam arkasından’ değil de doğrudan temasının söz konusu olması gerekliliği bulunsa da yüksek seviyedeki güneş ışınlarının bebeklerin cildinde zarar teşkil edeceğinden de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden de bu tip uygulamalarda uzman doktor önerisi ve takibi altında eylemlerde bulunulması bebeğin sarılığını geçirmeye çalışırken, olası başka problemlerinin meydana gelmesine neden olunmasının önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir.

Yeni Doğan Bebek Sarılığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yeni doğan bebekte sarılık oluşumu söz konusu olduğunda özellikle de modern tıptan tamamen uzak şekilde çevreden gelebilecek pek çok farklı öneri olur. Bu önerilerin bir takımı bilimsel temellere dayanıyor olsa da bir çoğu sarılığın gelişimini sağlayabildiği gibi farklı sorunlarında baş göstermesine neden olabilir. Buna göre;

  • Bebeğin ‘floresan’ ışık altında yatırılmasının sarılığı geçireceği tamamen yanlış bir bilgidir.
  • Bebeklerin ‘sarı’ giydirilmesinin sarılığın geçişinde fayda sağlayacağı kesinlikle hatalı bir bilgidir.
  • Su ve şekerli su takviyesi bebeklerdeki sarılığın geçmesini sağladığı bilgisi hatalıdır. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle