Sarılığa Sebep Olan Faktörler ve Riskleri Nelerdir?

Sarılık nedenleri sanılanın aksine belirgin bir virüs ve yalnızca bilirubin seviyesi değildir. Ciddi sistemik rahatsızlıklar ve sendromlar bu reaksiyonu yaratabilir.

Sarılığın nedenleri arasında bulunan onlarca farklı faktörden söz edilebilir. Fizyolojik ve patolojik sarılık olarak iki ana gruba ayırabileceğimiz bir hastalık türüdür.

Sarılık Neden Olur?

Yenidoğan sarılığı olarak bilinen ve fizyolojik olarak doğumdan 24 saat sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Kaynağı karaciğer tarafından işlenen bilirubin isimli enzimdir. Bilirubin üretimi hepimizin vücudunda belirli miktarda yapılmaktadır. Hatta birçoğumuz bunu fark etmesek bile belirli sürelerde bunu gözlemlemek mümkündür. Göz akında, deri altında sararma görüldüğünde bilirubin maddesinin işlenerek dışkı yoluyla atılacak seviyeden daha fazla üretildiğini söyleyebiliriz.

Temel anlamda sarılık neden olur sorusunun cevabı işlevini yitiren kırmızı kan hücrelerinin atımında ortaya çıkan bilirubin seviyesinde dengesizlik olarak açıklanabilir. Tabi ki patolojik verilere göre bu hastalığı çok daha ciddi sebepleri olabiliyor. Yapılacak testler sonucunda karaciğer yağlanması veya büyümesi ile ortaya çıkacak olan Hepatit virüsünün sebep olduğu ciddi sarılık vakaları görülebilir. Bu gibi durumlarda da yetişkinlerde sarılık vakası ortaya çıkmaktadır.

Sarılık tedavisi medikal olarak ilaç ile yapılabiliyor. Fakat net olarak ilaçla tedavi edilebilmesinin mümkün olmadığını vurgulamak gerekiyor. Aksine buna sebep olan faktör belirlenerek tedavi süreci bu noktada yoğunlaşmaktadır. Yüz ve göz akında sararma ilk gözlemlenen belirtilerdir. Bu belirtiler görüldüğünde her ihtimale karşı doktora başvurmak önemlidir.

Sarılığa Neden Olan Diğer Faktörler

Sarılığa neden olan diğer faktörlerin patolojik olup olmadığı ancak testler sonucunda ortaya çıkar. Karaciğer, safra, sindirim sistemi gibi hayati önem taşıyan birçok organda ve mukoza üzerinde tetkikler gerçekleştirilir. Böylelikle elde edilen sonuçlarla beraber sarılık tedavisi açısından Fototerapi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.

Genel anlamda baktığımızda sarılığın tedavisi için hangi faktörden kaynaklandığı en önemli unsurdur. Çünkü alınacak önlemlerle beraber tedavinin yürütülmesi gerekir.

 • Alkol Bağımlılığı
 • Hemolitik Anemi
 • Primer Biliyer Siroz
 • Viral Hepatit A, B, C, D, E virüsleri
 • Sıtma
 • Kullanılan Düzenli İlaçlar
 • Otoimmün Hepatit
 • Kronik Hepatit
 • İlaç Kaynaklı Hepatit
 • Safra Yolları Rahatsızlığı
 • Gebelik
 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Pankreas Kanseri
 • Gilbert Sendromu
 • Biliyer Atrezi

  Ayrıca fizyolojik sarılık olarak bebeklerde görülen reaksiyonlarda anne sütü en önemli sebepler arasında yer alır. Buna istinaden bilirubin seviyesinde olacak artışla beraber vücudun belirli bölümlerinde sararmalar başlayacaktır.

Sarılığa neden olan faktörler tedavisi olduğundan ötürü kesinlikle tespit edilmelidir. Hastalığın ilerleyişine baktığımızda ilk bir hafta standart olarak kabul edilir. 10 güne kadar bu durum böyle devam edebilir. Ancak metabolizma ve bağışıklık kanallarında beyin veya motor hücrelerde kalıcı hasar oluşumu 10 günden sonra mümkün olabilir.

TABLO (Sarılığın ilerleyişi)

 • Sarılığın İlk Haftası: Risksizdir, Kendiliğinden geçebilir
 • Sarılık İlk 10 Günü: Takip Edilerek Fototerapi Tedavisi Başlar
 • Sarılığın 10. Günden Sonra: Motor ve Beyin Hücrelerinde Kalıcı Hasar Kalabilir

Sarılık Riskli Bir Hastalık Mıdır?

Sarılık nedenleri ile incelendiğinde farklı birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Fakat yinede net bir tehlikeden söz etmek doğru olmayacaktır. Günümüz teknolojisinde tetkikler oldukça net bir biçimde yapılmaktadır. Hatta bazı uzmanlar sarılık tedavisi için tüm ihtimalleri gözden geçirir ve buna uygun bir yol haritası çıkarırlar.

Bazen anemi, kanser ve ciddi sindirim sorunları gibi hayatı olumsuz yönde etkileyecek faktörlerle karşılaşılabiliyor. Fakat bunun düşük bir oranı kapsadığını, çoğu zaman bilirubin seviyesinde anlık bir artıştan kaynaklandığını tespit edebiliyoruz. Tedavi standartlarında Fototerapi en çok kullanılan alternatif oluyor. Aynı zamanda birçok kişinin dikkatini çeken bir unsurda bu tedavinin zararlı olup olmadığı yönündedir.

Fototerapi belirli bir ışına maruz kalmak suretiyle bilirubin seviyesinin aşağıya çekildiği tedavi metodudur. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde hiçbir yan etkisi olmamaktadır. Aksine uygulanarak müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Sarılık neden olur sorusunun cevabının net olarak bulunduğu şu dönemlerde tedavisi için tüm gerekliliklerin yerine getirilmesi elzemdir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle