Sarılık İçin Işın Tedavisi Nedir, Yan Etkileri Nelerdir, Tedavi Süreci Nasıldır?

Sarılık hastalığı genellikle karaciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kişinin cildinin ve göz bebeklerinin etrafında sararma olmasına sebep olan bir hastalıktır.

Sarılık, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde görülen sarılık “yenidoğan sarılığı” olarak adlandırılmaktadır. Bu tip sarılıklar genellikle bebeğin doğduğu günden sonraki 28 gün içerisinde gerçekleşip iyileşecektir. Yetişkinlerde görülen sarılıklar ise genellikle karaciğer hastalıklarına bağlı olarak gelişmektedir ve hayati tehlike arz etmektedir. 

Dünya üzerinde pek çok bebek, doğumlarından sonra bir hafta içerisinde sarılık olur. İyi bakılır ve dikkat edilir ise bu rahatsızlık en fazla 2 hafta içerisinde geçer. 28 gün içerisinde geçmeyen sarılık durumları tehlike arz etmektedir. 

Sarılık oluşumunun pek çok farklı sebebi olabilir. Bunlardan en bilineni ise bilirubin fazlalığıdır. Bilirubin, vücuttaki eski kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesi ile oluşan sarı bir hücredir. 

Sarılıkta Işın Tedavisi

Yeni doğan bebeklerin bir çoğunda sarılık rahatsızlığı görülür ve bu durum son derece doğaldır. Aynı zamanda erken doğan bebeklerde sarılık riski çok daha yüksek olmaktadır. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın pek çok farklı sebebi olabilir. Yeni doğan sarılığı, zamanında ve doğru bir yöntem ile tedavi edilmez ise bebeğin beyninde kalıcı hasara sebep olabilir. Bu tip durumlarda bebeğin ilerleyen yaşlarında ciddi anlamda büyük zihinsel gerilikler görülebilir. Sararma ilk başta bebeğin baş ve boyun kısmından başlar ve süreci ile ağırlığına göre zaman içerisinde bebeğin ayak uçlarına kadar iner. İlk başlarda bebeğin tenindeki sararma çok belirgin olmaz. Fakat daha sonrasında rahatsızlık ilerledikçe bebeğin ten rengindeki sarılık net bir şekilde göz ile görülür bir hal alır. Sarılık dönemi iki haftadan uzun sürerse gerekli testlerin acilen yapılması ve gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Birçok doktor sarılık geçiren bebekleri küvezde tutmayı tercih eder. 

Işın terapisi, tıp dilinde fototerapi olarak geçmektedir. Yeni doğan sarılığı gibi durumlarda fototerapi ile iyileşme sağlanabilmektedir. Öncelikle bebeğe gerekli laboratuvar testleri yapılır. Daha sonrasında gerek görülürse bebeğe fototerapi uygulanır. Tedavi yöntemi, çok alışıldık olmadığından dolayı ebeveynler bu duruma ilk başta ön yargılı yaklaşabilirler. Fakat bu tedavi yönteminin oldukça etkili olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. 

Sarılık Olan Bebeklerde Işık Tedavisi

Sarılık olan bebeklere fototerapi uygulanırken anne, bebeği emzirme sürecine devam edebilir. Bebek, 6 ile 8 saat boyunca belirli orandaki bir dalga boyunda ışık veren bir cihazın altına yatırılır. Tedavi süresince bebek cihazın altından çıkartılmaz. Genellikle bu tedavi yöntemi çok yüksek oranda olumlu sonuçlansa da zaman zaman bazı istisnalar da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bebekte kan değişikliği yapılmasına karar verilebilir. 

Bebeklerde Sarılık Işık Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Bebekler için yapılan fototerapi yani ışın tedavisi genellikle sadece bir gün içerisinde tamamlanır. İşlem yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Çok istisnai durumlarda işlem tekrarlanabilir. Ama genellikle tek bir gün yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda tek bir gün içerisinde 8 saatin üzerinde de ışın tedavisi yapılabilmektedir. Bunun haricinde bebeklerin zaman zaman yaklaşık 3 gün kadar hastanede kalmaları gerekebilir. 

Sarılık Tedavisinde Kullanılan Işık

Sarılık tedavisinde yapılan fototerapi uygulaması için tamamen bu işleme özel cihazlar kullanılır. Bu cihazların kendilerine ait fototerapi ampulleri bulunur. Cihazlar belirli bir dalga boyutuna ayarlandıklarından dolayı zararsızdır. Bu tip tedaviler bebeklerdeki sarılık hastalığında oldukça etkilidir. 

Sarılık Tedavisinde Hangi Işık Kullanılır?

Fototerapi de genellikle mavi ışınlar kullanılmaktadır. Zaman zaman beyaz ışınlı cihazlar da kullanılabilir. Bu cihazlar özel olarak üretilir ve tamamen zarar vermeden tedavi sürecinin gerçekleşmesini sağlarlar. birçok tedavi esnasında bebeğin gözlerinin ışınlardan zarar görmemesi için kapatıldığı da görülür. Zaman zaman bu durumlar anneyi biraz rahatsız edebilir. Bazı ebeveynler evde fototerapi yöntemini de tercih edebilmektedirler. Bu tedaviyi evde uygulamanın biraz daha masraflı olacağı da unutulmamalıdır. 

Sarılık Işın Tedavisi Fiyatları

Sarılık için uygulanan ışın terapilerinin ücretleri hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Bu tip durumlarda genellikle tedavi öncesi doktor ile konuşulması gerekir. Cihazlar, özel cihazlar olduğundan ve tedavi yöntemi son derece etkili olduğundan dolayı ücretler özellikle özel hastanelerde daha yüksek olabilmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle