Annenin Beslenmesinin Sarılık Üzerine Etkileri

Öncelikle bebeklerde en sık rastlanan problem olan sarılığın ortadan kaldırılmasına olumlu yönde katkı sağlayacak en önemli faktörün annesi sütü olduğunu belirtmek gerekir. Bu bağlamda bakıldığında bebek gelişimi üzerinde

Sarılıkta Anne Sütünün Etkisi

Öncelikle bebeklerde en sık rastlanan problem olan sarılığın ortadan kaldırılmasına olumlu yönde katkı sağlayacak en önemli faktörün annesi sütü olduğunu belirtmek gerekir. Yenidoğanların önemli bir kısmında görülen sarılık; kandaki hücrelerin bileşeni olan bilirubinin meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Sarılık olan bebeklerin kimi zaman gözleri kimi zaman da cildinin tamamı sarımtırak bir renk alır. O nedenle de hastalık toplum arasında sarılık ismiyle yer bulmuştur.

Sarılık hastalığının temelini bebeğin doğru beslenip beslenemediği sorusunun yanıtı oluşturur. Bebeğin ilk 6-7 ay anne sütü ile beslendiği göz önünde bulundurulursa, anne sütünün kalitesi ve miktarı sarılığın ortaya çıkışını ya da önlenmesini önemli ölçüde etkileyecektir. Bu noktada belirtilmesi gereken annenin sütü kaliteli dahi olsa bebeğin sarılık olma ihtimali olduğudur. Fakat sarılık olan bir bebeğin tedavisinde anne sütünün etkilerini ve katkılarını göz ardı etmek kesinlikle mümkün değildir. 

Bu bağlamda bakıldığında bebek gelişimi üzerinde anne sütünün katkılarında birkaçını sıralamak, anne sütünün önemini vurgulamak için yeterli olacaktır. Anne sütünün bebeğe sağladığı katkıları genelleyerek şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  1. Bebekte oluşabilmesi muhtemel olan pişik, gaz çıkarma sorunu ve kabızlığın oluşumunu engellemesi.
  2. Bebeğin fizyolojik ve psikolojik gelişimine katkı sağlaması. (Yapılan araştırmalar neticesinde anne sütü ile beslenen bebeklerin diğerlerine kıyasla daha az ağladığı ve uyku saatlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.)
  3. İlk aylarda bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri doğrudan bebeğe ulaştırması ve beslenme yönünde eksiksiz olması. 

Görüldüğü üzere anne sütü bebek gelişimi üzerinde % 100 öneme ve etkiye sahiptir. Burada belirtilmesi gereken kaliteli yani besin yönünden zengin sütün bebeğe katkı sağlayacağıdır.

Aksi takdirde yukarıda listelenen katkılardan bebeğin tamamıyla yararlanması mümkün değildir.

Belirtilen tüm faktörler göz önünde bulundurulduğunda; bebeğin kusursuz gelişimi ve sarılığın önlenmesi için anne sütünün varlığını göz ardı etmek mümkün değildir. Öyle ki uzmanların tamamı bebeğin ilk 6 ayında yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini ve herhangi bir ek besin kullanılmasına gerek olmadığı fikrinde birleşmiş durumda. 

Bol Sıvı ve Proteince Zengin Besinler Tüketilmeli

Öncelikli olarak sarılık olan bir bebeği emziren annenin süt kalitesinin ve miktarının maksimum olması gerektiği belirtilmelidir. Annenin süt kalitesi bebeğin sarılıktan kurtulma sürecini hızlandıracağı gibi bu dönemde bebek vücuduna büyük katkı sağlar. Yapılan kliniksel araştırmalar; uzun süreli sarılık geçiren bebeklerin vücut gelişiminin normal ya da kısa süreli sarılık geçiren bebeklere göre bir adım daha geride olduğunu tespit etmiştir. Bu açıdan bakıldığında bebeği sarılık olan bir annenin temel hedefinin; sarılığı ortadan kaldırmak amacıyla bebeğini besin değerleri yönünden zengin bir süt ile beslemek olduğu açıkça görülür.

Yeni anne olmuş bir bireyin günde ürettiği süt miktarının 400-1500 mililitre aralığında değiştiğini ve üretilen süt miktarının annenin beslenmesiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirtmek gerekir. Doğumdan birkaç gün sonra annenin ürettiği süt miktarı artmaya başlar ve birkaç hafta sonra da doğru tekniklerle maksimum seviyeye ulaşır.

Bebeğin anne sütünden ne derecede faydalandığını gösteren belirli ölçütler vardır. Bu ölçütler;

  1. Bebeğin gün içerisinde en az altı kez altını ıslatması.
  2. Bebeğin doğumdan sonraki aylarda minimum 500 gram kilo alması.
  3. Doğumdan 15-20 gün sonra bebeğin kilo alarak doğum kilosuna yaklaşması.

 Annenin ürettiği süt miktarını karşılayabilmek amacıyla sıvı tüketimini aksatmaması gerekir. Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler; günde yaklaşık 5 su bardağı miktarında süt üreten bir annenin, belirtilen sıvı kaybını karşılayabilmesi için 3.5-4 litre sıvı tüketmesi gerekir.

Burada tüketilmesi gereken sıvı içerisine; su ve doğal meyve sularıdır. Süt üretimine dolayısıyla da bebekte oluşan sarılığın önlenmesine katkı sağlayan bitki çaylarını doğrudan sıvı tüketimi içerisine dahil etmek mümkün değildir.

Bebeğinde sarılık olan annenin protein ve vitamin yönünden zengin besinler tüketmesi elzem bir durumdur. Buna ek olarak sarılık olan bir bebeği emziren annenin katı yani doymuş yağlardan uzak durması gerekir. Bu yağlar süt üretimine ve kalitesine herhangi bir katkı sağlamayacağı gibi damar yolları ve kilo problemine neden olur. 

Birey haftalık periyot içerisinde iki ya da üç kez taze balık ve kırmızı et yemelidir. Yine sütün protein açısından zenginleşmesi amacıyla taze ve organik yumurta tüketimine ayrıca önem verilmesi gerekir.

Sarılık olan bir bebeği emziren annelerin alkol, sigara, asitli ve kafeinli içecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. Belirtilen besinlerin tüketimi bebeğin gelişiminde ve annenin sağlığında önemli ölçüde tahribata sebep olacaktır.

Sütün C vitamini yönünden zenginleştirilmesi amacıyla mandalina, portakal ve domates gibi meyve/sebzelerin yenilmesi gerekir. Besin tüketimi dışarısında vitamin almak isteyen bireylerin uzman hekim kontrolün danışması gerekir.Buna rağmen sarılık bir bebeği emziren annelerde doğal besin ve sıvı tüketimi, yapay vitamin alımından daha faydalıdır düşüncesi otoritelerin geneli tarafından kabul görür.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle