Bebeklerde Sarılığın Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Yeni doğan bebeklerde sarılık, görülmesi son derece normal bir durumdur. Özellikle erken doğan bebeklerde sarılık oluşumu sık sık görülmektedir. Fakat bu sarılığın ilk iki haftadan sonra geçmesi gerekir.

Bebeklerde Sarılık

Yeni doğan bebeklerin pek çoğunda sarılık görülmektedir. Özellikle prematüre bebeklerde yani erken doğum ile Dünya’ya gelen bebeklerde sarılık durumuna daha sık rastlanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde oluşan sarılığın ilk iki haftadan sonra geçmesi gerekir. Bu süreç içerisinde bebeğe son derece dikkat edilmesi ve iyi bakılması gerekir. Genellikle doğum sonrası sarılık olan bebeklerde kilo kaybı gözlemlenmektedir. Bebeğin bu dönemde bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Dolayısı ile anne, bebeği bu dönem boyunca sık sık beslemeli ve oldukça dikkatli olmalıdır. 

Neler Yapılmalı?

Sarılık olan bebeklerde aileler genellikle paniğe kapılır ve durumun normal olduğunu kabul etmezler. Fakat sarılık durumu günümüzde neredeyse doğum sonrasında bebeklerin %85’lik bir kısmında görülmektedir. Bu durumun pek çok farklı sebebi olabilir ve genellikle ilk iki hafta içerisinde geçer. Doğum sonrasında 28 gün içerisinde sarılık geçmemiş ise farklı testler yapılır. Normal sarılığın maksimum ilk 28 gün içerisinde geçmesi gerekir. Bebeğe çok iyi bakılırsa rahatsızlık kolay bir şekilde atlatılır. Sarılık döneminde bebekte kilo kaybı görülür. Bu durumdan dolayı bebekte ciddi bir güç kaybı olur. Bu durumun engellenmesi ve bebeğin korunması için annenin bebeği devamlı beslemesi gerekmektedir. Emzirmenin kesinlikle aksatılmaması gerekir. Annenin emziremediği noktada, hemşireler bebeği mamalar ile beslemek durumunda kalırlar. Hastalığın yakın takibinin yapılması gerekir. Doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Erken doğumlarda genellikle anne ve bebek ameliyat sonrası hastanede kalmaya devam ederler. Böylece bebek sürekli doktor kontrolünde olabilir. Fakat normal zamanlı doğumlarda anne bir gün kadar sonra eve döner. Bu durumda da bebeğe evde çok dikkat etmesi ve sarılık durumunu devamlı gözlemlemesi gerekir. 

Bebeğe Ne Yapılmalı?

Sarılık durumunda bebeğe herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Sarılık geçene kadar biraz daha dikkat edilmeli ve bebek sık sık beslenmelidir. Bebeğin bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek son derece önemlidir. Zaman zaman anne sütünden kaynaklı sarılık oluşabilir. Bu zararlı bir durum değildir ve anne bebeği emzirmeye devam etmelidir. Sarılık bir dönem sonra kendi kendine geçecektir. Sarılık ilk 28 gün içerisinde geçmez ise bebeğe çeşitli testler uygulanır. Bunlar genellikle farklı kan testleridir. Sarılığın sebebi net olarak anlaşıldıktan sonra gerekli tedavi yöntemi uygulanır. 28 günü geçen sarılıklar tehlike sınırları içerisine girerler. Bu durumda doktora gitmeyi aksatmamak gerekir. 

Şayet uzamış sarılıkta bebekte bu duruma yol açan rahatsızlığın asıl sebebinin bulunması son derece büyük bir önem taşımaktadır. Şayet bebek doğuştan karaciğer hastası olabilir. Bu durumda bebeğin farklı kontrollerden geçmesi gerekir. Gerekirse karaciğerden örnek alınabilir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden dolayı bu tip rahatsızlıklar ile baş edemezler. Bu sebeple tedavinin hemen uygulanması gerekir. Çok ciddi durumlarda bebeğe karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Bu durumda bebeğe uygun bir organ bulunur bulunamaz ise büyük organlar yapay yöntemler ile küçültülerek bebeğin vücuduna yerleştirilebilir. Bu durumların çok istisnai durumlar olduğunu unutmamak gerekir. Günümüzde Dünya’ya gelen bebeklerin %85’inde sarılık görülür ve bu sarılık ilk 28 gün içerisinde geçer. Çok nadir de olsa ciddi rahatsızlıklara sahip bebekler ile karşılaşılır. Her sarılık, karaciğer rahatsızlığının belirtisi değildir. 

Bebeklerde oluşan sarılığın kesin sebebi belirtilmese de bebeklerin karaciğerlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasına bağlı olduğu düşünülür. Karaciğer henüz tam olarak güçlenemediği ve büyüyemediği için işlevleri tam anlamı ile yerine getiremez. Bundan dolayı da bebeğin vücudunda çeşitli madde birikimleri oluşur ve bu durum da sarılığa sebebiyet verir. 

Tedavi Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisi uygulanmaz. Sadece bebeğin devamlı olarak emzirilmesi gerekir. Fakat uzayan sarılıklarda en etkili yöntem fototerapi olarak bilinmektedir. Fototerapi ile bebek en az 8 saat olacak şekilde bir ışın cihazının altına yatırılır ve burada bekletilir. Fototerapi esnasında bebeğin gözleri bağlanır, böylece gözler ışınlardan dolayı herhangi bir hasar görmez. Tedavi esnasında anne, bebeği rahatlıkla emzirebilir. Tedavi, kesin çözüm olarak kabul edilmektedir ve son derece etkilidir. Bu tedavi yöntemi işe yaramaz ise bebeğin karaciğerinde ciddi bir sorun olduğu anlaşılır ve gereken önlemler acil olarak alınır. Daha sonrasında gerekirse ameliyat yapılabilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle