Yenidoğan Sarılığı Tedavisinde Şekerli Su Faydalı Olur Mu? Cevap Burada!

Bir bebeğin doğumundan itibaren başlayan 28 günlük sürece yeni doğan dönemi denilmektedir. Bir çok bebek bu dönemde hafif sarılık atlatabilir. Bebeğe iyi bakıldığı takdirde sarılık kısa süre içerisinde geçecektir.

Bir bebek anne karnından çıktığı günden itibaren ilk 28 gün boyunca yenidoğan dönemine girmiş olur. Bu dönem içerisinde bebekte sarılık görülebilir. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığı genellikle fizyolojiktir ve bebeğe iyi bakılır ise kısa zaman içerisinde (1-2 hafta) geçecektir. 

Yeni doğan her 5 bebekten üçünde yenidoğan döneminde sarılık hastalığı görülmektedir. 

Yenidoğan Sarılığı

Bebeklerde oluşan sarılığın belirtileri de yetişkinlerdeki ile aynı olarak bilinmektedir. Yenidoğan bebeklerde bilirubin maddesinin kandaki artışı sebebi ile sarılık görülmektedir. Sarılık geçiren bebeklerin öncelikle cilt renklerinde ve daha sonrasında ise göz bebeklerinde sararma görülür. Bebek, hastalığı atlattığı takdirde bu belirtiler de ortadan kalkacaktır. 

Hastalık kısa zaman içerisinde geçse de bebeği sürekli takip etmek ve rutin doktor kontrollerini kesinlikle aksatmamak gerekir. Hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilir. 

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri

Yenidoğan sarılığının pek çok farklı sebebi olmaktadır. Doğumdan sonra kilosunun %10’u kadar kilo kaybeden bebeklerde sarılık görülme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca iyi emzirilmeyen ve yeterince kuvvetli beslenmeyen bebeklerde de sarılık oluşumu muhtemeldir. Bilirubin miktarının artması ise farklı bir sebep olarak bilinir. Fakat en kötü ihtimal bebeğin doğuştan karaciğer hastası olarak doğmuş olmasıdır. Bu gibi bir durumda şekerli suyun herhangi bir etkisi olmayacaktır ve mutlak suretle tıbbi tedavi yapılması gerekecektir. Diğer sebepler ise şu şekildedir ve bu sebepler için de şekerli su içirmenin herhangi bir etkisi veya faydası olamayacaktır;

  • Hepatitler,
  • Annede oluşan diyabet hastalıkları,
  • Anne sütünün bebekte sarılığa sebebiyet vermesi ( anne sütüne alerji),
  • Kalıtsal hastalıklar,
  • Doğumdan sonra aşırı kilo kaybı

Yenidoğan Sarılığı Şekerli Su Tedavisi

Sarılık geçiren bebekler mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Fakat halk arasında bilinen ve evde de uygulanabilecek olan bazı basit tedavi yöntemleri de mevcuttur ki bu yöntemler zaman zaman oldukça olumlu etkiler gösterebilmektedir. Bu yöntemlerden en bilineni ise şekerli su tedavisidir. Fakat bu tedaviyi kendiniz uygularken bir yandan da doktor kontrollerinizi aksatmamanız gerekir. Bebek, sarılığı atlatsa dahi devamlı kontrol altında tutulması gerekmektedir. 

Şekerli su yöntemi, halk arasında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir ve olumlu sonuçlar vermektedir. Bebeğe ağızdan şeker içeren su vererek sarılığın geçmesi sağlanabilir. Fakat bu yöntemin kesin bir tedavi yöntemi olmadığını da belirtmek gerekir. 

Yenidoğan Sarılığı Şekerli Su Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yenidoğan sarılığında uygulanacak olan şekerli su tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta suyun içerisinde yüksek dozda şeker katılmamasıdır. Fazla şeker yüklemesi bebeğe zarar verebilir. Aynı zamanda yeni doğan bebeklerin son derece hassas oldukları unutulmamalı ve suyun derecesi bu durum düşünülerek hazırlanmalıdır. 

Bir çay bardağı suyu önce kaynatmalı ve daha sonrasında bebeğin içebileceği dereceye gelene kadar soğutmalısınız. Hazırladığınız suyun içerisine bir silme çay kaşığı şeker koyarak karıştırmalısınız. Daha sonrasında bu sudan bebeğe ikişer çay kaşığı olacak şekilde sarılık geçene kadar günde birkaç defa içirebilirsiniz. Genellikle sarılık en fazla hafta içerisinde geçer. 

Yenidoğan bebeklerde şekerli su yönteminin yanı sıra bol bol emzirmenin de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bebeğin bağışıklık sistemi bu dönem esnasında güçlü kalmalıdır. Doğar doğmaz bir hastalık ile savaşan bebeğin mutlak suretle doktor tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bebeği bol bol emzirmek hem sarılığın geçmesine hem de bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır. 

Bu tip rahatsızlıkların genellikle zamanından erken doğan bebeklerde görüldüğü de unutulmamalıdır. Zamanından erken doğan bebeğin daha çok emzirilmeye ihtiyacı olacaktır. Güçsüz düşen bebeğin hastalıklardan korunması gerekmektedir. Burada da aileye ve doktora oldukça büyük bir görev düşmektedir. 

Zamanından erken doğan her 5 bebeğin dördünde yenidoğan sarılığı görülmektedir. Bu tip durumlarda doktor, zaman zaman bebeğin küvezde tutulmasını da uygun görebilir. 

Şekerli su tedavisinin tıbbi bir tedavi olmadığı unutulmamalıdır. Dolayısı ile bu tedavi yöntemi doktorlar tarafından onaylanmamıştır. Doktorlar genellikle bol miktarda emzirmeyi önerirler. Erken yaşta bebeğe şeker yüklemesi yapmayı onaylamayan pek çok doktor vardır. Sütü gelmeyen anneleri sütlerini sağarak gerekli zamanlarda bebeği besleyebilirler. Sütü gelmeyen anneler için genellikle hemşireler ek mama takviyesi de önermektedirler. Bebeğin doğumdan sonra kilo kaybetmesi de sarılık oluşumuna yol açmaktadır. Bundan dolayı bebeğin beslenmesine son derece önem verilmelidir. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle