Bebekler Sarılık Hastalığın Aşamaları Nelerdir? Bu Rahatsızlık Ne Kadar Sürebilir?

Bebeklerde sarılık süresi fizyolojik ve patolojik olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kalıtsal durumlar ise daha uzun sürelere sebep olabilir.

Bebeklerde sarılık başlangıcı görüldüğünde muhtemelen doğumun ardından ilk günlerdir. Doğum gerçekleştikten tam 24 saat sonra ilk belirtilerle beraber patolojik veya fizyolojik sarılık başlayabilir.

Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer?

Tabi ki dünyaya gözlerini yeni açmış olan bir bebek için pek farkında olduğu bir durum değildir. Fakat ebeveynleri için bebeklerde sarılık kaç gün sürer sorusunun cevabı son derece önemlidir. Şimdiye kadar görülmüş ve incelenmiş olan vakalarda uzun süreli sarılıklar ile karşılaşılmıştır. Bilhassa anne ve babada karaciğer ya da safra hastalıklarının öyküsü bulunan bebeklerde, akraba evliliklerinde ve prematüre bebeklerde çok sık rastlanan bir süreç farklılığı gözlemlenmiştir.

Her bebek için aynı standartlarda olmayacağı gibi belli başlı unsurların burada önem kazanacağını söyleyebiliriz. Prematüre bebek sarılığı kaç ay sürer diye sorulması ise gayet mümkündür. Çünkü erken doğum ile beraber kilo kaybı ya da tam kiloda doğum gerçekleşmemiş olabilir. Bu durum yalnızca sarılığı değil diğer gelişim bozukluklarını ya da benzeri bir sistemik rahatsızlığı sembolize edebilir. Tetkikler ve tüm testler genel anlamda yapılmalıdır.

Fakat testler gibi genel olarak konuşmamız gerektiğinde mevcut sarılık belirtilerinin bebeklerde 7-10 gün içerisinde tamamen kaybolduğunu söylemek mümkündür.

Sarılık sürelerine göre zaman  
Sarılık belirtilerinin azalmasıı 5.gün
Sarılığın geçme süresi 7-10 gün
Sarılığın uzayan iyileşme evresi 1 ay
Uzamış sarılık teşhisi 3 aya kadar

Bebeklerde Sarılık Başlangıcı ve İlerleme Evreleri

Bebeklerde sarılık başlangıcı haricinde ilerleyiş konusunda da net bir bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Yenidoğan sarılığı teşhis edildiği andan itibaren ciddi bir takip mekanizmasına alınmalıdır. Doktor tarafından uygulanacak tedaviye bakılmaksızın düzenli olarak gözetim altında tutulması önerilir. Çünkü aksi takdirde yaşanan bilirubin artışları veya düşüşleri saptanamaz.

İşte tam bu noktada prematüre bebeklerde daha sık görülmek suretiyle ilerleme evreleri daha da sorunlu olabilir. Sarılık kaç ay sürerse sürsün en sonunda otomatik olarak ortadan kalkacaktır. Genelde anne sütü sarılığı, Hepatit A gibi etkenlerin ciddi sebepler olduğunu söylemeliyiz. Bildiğiniz gibi viral olarak yayılabilen bu rahatsızlığın tamamıyla iyileşme süresi 180 günü geçemez.

Evreleri bakımından incelendiğinde ise bebeğinizin sarılık süresi yayılma hızına da bağlanabilir. Çünkü yavaş yavaş ve kademeli olarak farklı bölgelerde sarılık gözlemlenmektedir.

  • Göz akında sarılık
  • Kafa ve boyun bölgesinde sarılık
  • Gövdenin üst bölgesinde sarılık
  • Gövdenin alt kısmında sarılık
  • Kollarda veya bacaklarda sarılık
  • Ellerde veya ayaklarda sarılık

Bebeklerde Uzamış Sarılık Tehlikeli Midir?

Bebeklerde uzayan sarılık vakası olarak adlandırılan teşhisin ne zaman koyulacağının pek bir önemi yok. Örneğin uzun süren ve birkaç ay devam eden sarılık vakaları ile karşılaşılmıştır. Fakat bunu ilk fark edildiğinde veya haftalarca geçmedikten sonra değerlendirmek çokta önem arz etmiyor.

Oldukça uzun sürmesine rağmen bebeklerde sarılık süresi 3 ay civarında sabitlenmiştir. Tabi ki bu süreç uzayan sarılık vakalarında normal karşılanır. Ortalama olarak prematüre doğumlar dahil olmak üzere her 10 çocuktan 7’si sarılık riskiyle kuvöze alınır. Verilen mavi ışın tedavisi sayesinde çok daha verimli bir sonuçla karşılaşmamız mümkün oluyor.

Sarılık hastalığının ilerlemesi bilirubin seviyesinde belli belirsiz artışlara sebep olabilir. Ancak nedenlerinin tespit edilerek tedavisine geçildiğini hesaba kattığımızda bu seviyeyi kontrol altında tutmak basitleşir. Sarılık olan bebek bir ay veya üç ay boyunca benzinde bir sararma ya da farklı uzuvlarda sarılık ile yaşamak zorunda kalabilir. Bu durumu çözmenin tek yolu bilirubin seviyesinden geçerken Fototerapi tedavisi zamanla kaçınılmaz olmaktadır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle