Bebeklerde Sarılık Riski Ne Kadar Sürer?

Yenidoğan bebeklerde sarılık kaç gün sürer diye merak edilebilir. Bu süreç normal şartlarda 4-7 gün arası iken prematüre bebeklerde 10 günü aşabiliyor.

Bebeklerde sarılık riski doğumdan itibaren karşılaşılan bir durumdur. Son derece rutindir ve doğumların %60’ı artan bilirubin değerinden ötürü bundan etkilenir.

Bebeklerde Sarılık Riski Kaç Gün Sürer?

Yenidoğan bebeklerde sarılık ne zaman geçer diye endişelenen anne babalar oldukça sık görülüyor. Aslında bu gayet doğal bir durumdur. Çünkü anne karnında dahi bebeklerde bilirubin seviyesi artış gösterir. Fakat plasenta sayesinde bu durum bebeğe yansımaz. Yükselmesi gerekmesine rağmen bu önlenir. Doğumun ardından geçen 24 saatlik süreçte ise plasenta ile bağlantısı kesildiği için bilirubin seviyesinin artmasını önleyen hiçbir otokontrol bulunmaz.

Bebeklerde sarılık riski fizyolojik veya patolojik olabilir. Doğum itibariyle son derece yoğun bir kontrol başlar. Bebeğinizin cildinde oluşan sararma belirli değerlere ulaşan bilirubin seviyesine göre gözlemlenir. Yani sarılık teşhisi koyulduğunda gözlemlenen bu renk değişimleri belirli bir oranda fikir sahibi olmanızı sağlar.

Ortalama olarak sarılık kaç günde geçer sorusunun cevabı 4-7 gündür. Ancak bu sürecin değişmesine sebep olabilecek faktörlerden de söz etmek gerekir. Bebeklerde sarılık ne zaman geçer diye merak ediyorsanız sebeplerine yönelik bir araştırma yapmalısınız. Buna sebep olan faktör bulunduğunda patolojik değerlere bağlı olarak muayenesi yapılmalıdır. Sarılık tedavisi için Fototerapi uygulanacağına bu minvalde karar verilir.

Normal sürecinde doğan bebeklerin büyük çoğunluğu ideal kilo oranını korur. Bu gibi durumlarda 24 saat geçtikten sonra bilirubin seviyesi 3 mg/dl seviyesine ulaşır. 5’in üzerine çıktığında sarılık riski olduğu anlaşılmaya başlar. Yani sarılığa neden olan hormonal dokunun aslında her zaman vücudumuzda olduğunu söylemeliyiz.

Prematüre Bebeklerde Sarılık Riski Kaç Gün Sürer?

Prematüre bebeklerde sarılı kaç gün sürer demek oldukça mantıklıdır. Çünkü sıradan bir yenidoğan sarılığı 4-7 gün içerisinde normal değerlere düşerek etkilerini yitirir. Prematüre doğumlarda gerek kilo kaybı gerekse diğer anomaliler sebebiyle bu sürecin normalden uzun sürebileceğini söylemeliyiz.

Ortalama olarak 10 gün normal bir zaman dilimi olarak görülür. Fakat bu zamanı dahi aşan vakalarla karşılaşılabilir. Bebeklerde erken doğum ile beraber birçok farklı tetkik yapılır. Olası anomalilerin saptanması için bu şarttır. Doğal olarak korkulacak bir şey olmadığını söylemek gerek. Herhangi bir sebepten kaynaklanan sarılık tedavisi için saptamalar yapılır. Sonrasında ise müdahale edilerek bilirubin değerleri normal seviyeye çekilir.

Erken doğumdan sonra bebeklerde sarılık görüldüğünde normalinden daha fazla endişe duyulur. Fakat risk faktörü açısından baktığımızda aralarında çok büyük bir fark olmadığını söylemek gerek.

Bebeklerde Sarılık Değerleri Kaç Olmalıdır?

Bebeklerde sarılık riski oluştuğundan şüphe edildiğinde referans değerlerine göre ölçüm yapılır. Bu referans değerlerinin tamamının sabit kabul edildiğini ve erken doğum ile normal süresinde doğan bebeklerde değişkenlik göstermediğini söyleyebiliriz.

   
Doğum öncesi normal değer 2 mg/dl
Doğumdan sonra normal değer 3-4 mg/dl
baş ve boyun sarılığı 5-8 mg/dl
üst gövde sarılığı 8-10 mg/dl
alt gövde sarılığı 10-13 mg/dl
bacak ve kol sarılığı 13-16 mg/dl
ayak ve el sarılığı 20 mg/dl üzeri

Bu noktada bebeğinizin sarılık değerleri normal standartların üzerinde olduğunda yukarıdaki reaksiyonlar gözlemlenir. Aslında yaklaşık olarak 3-4 gün içerisinde gerçekleşen ve ilk hafta sonrasında değerlerin düşmeye başladığı bir süreçtir. Prematüre bebeklerde sarılık ise 10 günün üzerinde sürebilir.

En dikkat edilmesi gereken detay ise süreçten ziyade görülen reaksiyonlar olarak özetlenir. Aşağıdaki maddeler başınıza geldiyse vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

  • Rektal ölçümde 37.8’in üzerinde ateş
  • Tüm vücutta sarılık
  • Sarılığın koyu bir renge bürünmesi
  • Bebeğin süt emmemesi
  • Halsizlik ve benzeri davranışlar
  • Uyku hali ve uyuma isteği
  • Sarılık teşhisinin ilk 24 saat sonra konulmuş olması

Yukarıda saydığımız sebeplerden bir veya birkaçı bebeğinizde gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda var. Fizyolojik ve patolojik nedenlerle beraber Fototerapi veya farklı medikal tedavilere başvurulabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle