Anne Sütü Sarılığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde sarılık çok sık rastlanan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Özellikle beklenenden erken doğan bebeklerde sarılık durumu neredeyse kaçınılmazdır.

Yeni doğan bebeklerde sarılık riski oldukça fazladır. Bu durum genelde normal olarak kabul edilir. Sarılık baş bölgesinden başlayarak ayaklara kadar ulaşabilir. Sarılığa sebep olan farklı faktörler olabilir. Sarılık yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde geçmelidir. Bu dönemde bebeğe son derece iyi bakılmalı ve beslenmesi aksatılmamalıdır. Şayet sarılık ilk iki hafta içerisinde geçmez ise bir aylık dönemin tamamlanması beklenir. Sarılık bu bir aylık dönemin bitmesine rağmen halen devam ediyor ise bu durum bebek için büyük tehlike arz edebilir. Bu tip durumlarda ışın tedavisi gibi çeşitli yöntemler uygulanabilir. 

Anne Sütü Sarılığı

Yeni doğan bazı bebeklerde sarılık oluşumunun sebebi annenin sütü olabilmektedir. Anne sütü sarılığı emzirme yolu ile oluşmaktadır. Annenin sütünde bulunan bazı maddeler emzirme yolu ile bebeğe geçerek bebekte sarılığa sebebiyet verebilir. Bu durum genellikle doğumdan sonraki ilk iki hafta içerisinde ortaya çıkar ve altıncı haftaya kadar da devam edebilir. 

Rahatsızlığın kesin sebebi net olarak bilinmemektedir. Fakat, rahatsızlığa anne sütündeki bazı maddelerin emzirme yolu ile bebeğe geçtikten sonra bu maddelerin karaciğerde sindirilememesinin yol açtığı düşünülür. Bu dönemde anne sütünün kesilmesine gerek yoktur. Bazı durumlarda uzmanlar anne sütü olmadan tedavi uygulayabilirler fakat genellikle anne sütü ile beslenmeye devam eden bebeklerde daha hızlı iyileşme görülür. 

Yeni doğan bebeklerde karaciğer organı henüz çok gelişmediğinden dolayı karaciğer yerine getirmesi gereken tüm işlevleri yerine getiremeyebilir ve bundan dolayı da bilirubin gibi maddeler kanda birikerek sarılık oluşmasına sebep olabilir. 

Anne Sütü Sarılığı Tehlikeli Mi?

Anne sütü sarılığı tehlikeli kabul edilmemektedir. Genellikle bu tip sarılıkta anne bebeği beslemeye devam eder ve anne sütü kesilmez. Anne sütü sarılığa sebep olsa da bu durum annenin sütünün zehirli olduğu anlamına gelmez. Bebeğin karaciğerinin gelişmemesi durumu bu sarılığa sebep olur ve karaciğer sağlıklı bir şekilde geliştikten sonra bu durum son bulur. Yeni doğan tüm bebeklerin anne sütüne ihtiyacı vardır. Bundan dolayı annenin bebeği beslemeye devam etmesi bebeğin daha hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlar ve bebek daha sağlıklı olur. Bunun sonucunda da yakın zamanda sarılık geçer ve bebek iyileşir. Şayet sarılık  hafta içerisinde geçmiyor ise bebeğe farklı testler uygulanır ve farklı bir sebep olup olmadığı araştırılır. Bu süreç içerisinde bebeğin iyi beslenmesi ve bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir. Genellikle doğumdan sonra sarılık yaşayan bebeklerde kilo kaybı olur. Kilo kaybı bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi demektir. Dolayısı ile bebek, bağışıklık sistemi güçsüzken pek çok diğer hastalığa da açık bir hale gelir. Bundan dolayı bebeğin mutlak suretle iyi beslenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekir. 

Anne Sütü Sarılığı Tedavisi

Anne sütü sarılığını tedavi etmek için genellikle bir işlem uygulanmaz. Bu dönemde tek yapılması gereken şey bebeği çok iyi bir şekilde beslemek ve güçlü tutmaktır. Anne, bebeği aynı şekilde beslemeye devam edebilir. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Sarılığın geçmediği durumlarda nadir de olsa bebeklere ışın tedavisi yani fototerapi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemine kesin tedavi olarak bakılmaktadır. Işın tedavisi ile de sarılık geçmiyor ise çocukta kan değişimi yapmak gerekebilir. 

Anne Sütü Sarılığı Belirtileri

Anne sütü sebebi ile ortaya çıkan sarılık durumu genellikle kendisini deri üzerinde ve göz bebeklerinde oluşan sarı renk ile belli eder. Bebeğe bu dönem içerisinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz. Anne sütünden geçen sarılık sonucu bebekte kilo kaybı oluşabilir. Buna bağlı olarak bebeğin baş ve boyun bölgesinden başlayacak şekilde ayaklarına kadar uzanan bir sarılık durumu meydana gelebilir. Genelde durum kendisini cilt renginin sararması ile gösterse de bazı bebeklerde göz bebeklerinde de sararma görülür. Bu durum gayet normaldir ve korkulacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle