Karaciğer Yetmezliği Tedavisinde Uygulanan Yöntem ve Prosedürler Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği tedavi çeşitleri ve uygulanan yöntemler nelerdir? Karaciğer yetmezliği sebepleri nelerdir ve nasıl teşhis edilir. Tedavi yöntemleri konusunda detaylı araştırma ve bilgiler.

Akut karaciğer yetmezliği, genellikle herhangi bir karaciğer hastalığı olmayan bireylerde aniden gözlenen bir durumdur. Çok nadir olsa da zaman zaman kronik karaciğer rahatsızlığı olan bireylerde de akut karaciğer yetmezliği görülebilmektedir.

Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Akut karaciğer yetmezliği; normalde bilenen bir karaciğer hastalığı olmayan bir bireyde aniden ensefalopati ve koagulopati oluşumundan kaynaklanmaktadır. Ortaya çıkış sürecine göre üç farklı aşamada sınıflandırılabilir. Bunlar;

  • Hiperakut ( Hastalık 7 gün veya daha kısa sürede ortaya çıkmış ise)
  • Akut ( Hastalık 7 gün ile 21 gün arasında ortaya çıkmış ise)
  • Subakut ( Hastalık 21 günden daha uzun sürede ortaya çıkmış ise)

olacak şekilde adlandırılır. Süreçlere göre hastalığın ilerleme hızı ve ciddiyeti de belirlenerek tedavi sürecine başlanır. Hastalığın başlangıç hızının tedavi yönteminin belirlenmesinde oldukça büyük bir payı vardır. Dolayısı ile ilk başta yapılan bu teşhis oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Şayet hastalık tedavi edilmezse çok daha ciddi sonuçlar doğacaktır ve hastalık, hasta için bir ölüm riskine dönüşecektir.

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın teşhisi için önce fiziksel bir muayene yapılacaktır. Daha sonrasında ise laboratuvar testleri yapılacaktır. Fiziksel muayene ve laboratuvar sonuçları çıktıktan sonra gerekli tedavi yöntemi belirlenerek hastaya uygulanmalıdır. Hastalığın ilk semptomu karaciğer hücre yıkımı sonucunda ortaya çıkan sarılık olarak bilinmektedir. Daha sonrasında ise ensefalopati ve koagulopati ile seyir eden bu hastalık tedavi edilmezse çok ciddi sonuçlar doğabilmektedir.

ABD’de yılda ortalama 3.5 milyon birey karaciğer yetmezliği sebebinden hayatlarını kaybediyor.

Akut Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer yetmezliği belirtisi

Hastalığın seviyesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalık çok ilerlemedi ise ilk başta ilaç tedavisi ile başlanır. İlaçların yeterli olmadığı noktada destek tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Hastalık süresinde hastanın sıvı kaybetmemesi ve iyi beslenmesi gerekmektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalığı yenmenin ilk adımıdır. Hastanın sıvı alamama veya besin tüketememe durumunda tüp ile destek verilebilir. Daha şiddetli durumlarda ise direk damardan beslenme yöntemine başvurulabilir.

Hastalık ileri seviyedeyse ve tedavi edilemeyecek bir noktaya gelinmişse karaciğer nakline başvurulur. Durum çok ciddi olmadığı sürece bu yönteme başvurulmaz. Hasta nakil listesine girer ve uygun bir organ bulunduğu zaman ameliyat gerçekleşir. Hastanın alkol ve sigara tüketiminin de nakil sırasındaki yerine büyük bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Hastalık tedavi edilmezse ilerler ve kişiyi ölüme kadar götürebilir. Dünya üzerinde bu hastalığa yakalanan bireylerin %40’lık bir kısmının yaşamlarını kaybettiği bilinmektedir.  Dolayısıyla bu hastalığın son derece ciddiye alınması büyük önem taşımaktadır.

Karaciğer Yetmezliği Bitkisel Tedavi

Bitkisel çözümler bu tip hastalıklarda çok etki etmese de bazı istisnai durumlar olabiliyor. Özellikle lavanta kürünün hafif karaciğer yetmezliği tedavisi sürecinde kullanıldığı biliniyor. Bu kürün aynı zamanda sedef hastalığının da önüne geçtiği bilinmektedir. Çilek lapası oldukça besleyici bir yiyecektir. Vitamin oranı son derece yüksek olan bu besin hasta bireylerin her öğlen tüketmeleri gereken besinler arasındadır. Hastalığın tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlü olması ve hastanın güç kaybetmemesi çok büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple hasta çok iyi beslenmeli ve sıvı tüketimini de arttırmalıdır. Aynı zamanda hasta alkol ve sigara tüketimini de tamamen durdurmalıdır. Aynı zamanda taze kayısının da birçok organımıza iyi geldiği halk arasında bilinen bir gerçektir. Evinizde mutlaka enginar bulundurun. Suyun içerisinde beklettiğiniz enginarı sudan çıkartın ve yemeklerde kullanın. Daha sonrasında suyu için. Enginar karaciğer için bir mucize besindir diyebiliriz.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Kronik ve akut yetmezlikler arasındaki farkları karıştırmamak gerekir. Akut yetmezlikte hastanın herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olmamasına rağmen sorun bir anda ortaya çıkar. Kronik yetmezlik ise zaten karaciğer hastası olan bireylerde görülür. Dolayısı ile tedavi süreçleri farklılık göstermektedir. Akut yetmezlik son derece hızlı ilerlerken kronik yetmezlik daha yavaş ilerlemektedir. Uygulanabilecek en ciddi tedavi yönteminin organ nakli olduğunu bilmek gerekir. Bu tip durumlarda organ yetersizliğinden de ölümler gerçekleşebilmektedir.

Ağrı,halsizlik, iştahsızlık, sarılık gibi durumlar yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanızı ve gerekli tedavi yöntemlerine başlamanızı öneririz. Çoğu hasta belirtileri ciddiye almayarak doktora gitmiyor ve daha sonrasında daha ciddi problemler ile karşılaşılabiliyor. Özellikle kronik hastalık yaşayan bireyler zaman zaman belirtileri fark edemiyorlar. Bitkisel çözümlerin etkili olabileceğini fakat hiç bir zaman kesin tedavi yöntemi olmadıklarını bilmek gerekir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle