Viral Hepatit Ne Demektir? Hastalık Nasıl Bulaşır ve Nasıl Tedavi Edilir?

Viral hepatit başlı başına kendiliğinden yayılabilen bir enfeksiyondur. Burada farklı Hepatit virüslerinin taşıyıcılar aracılığıyla başkalarına ulaşabileceğini söyleyebiliriz.   Viral Hepatit – Nedir, Bulaşma Yolları ve Tedavi Yöntemleri

Viral hepatit tanımının gayet net bir biçimde ortaya koyduğu bir tanımdan söz edeceğiz. Viral kendiliğinden yayılan anlamına gelir ve Hepatit virüsleri çoğunlukla enfeksiyon şeklinde karaciğeri tahrip edebilir.

Viral Hepatit Nedir?

Viral hepatit nedir sorusunun görülme sıklığı aynı zamanda hastalarda gözlemlenen vakaların sıklığıyla paraleldir. Doğal olarak kendi kendine bulaşabilen Hepatit A, B, C, D ve E virüslerinin tamamını kapsayabileceğini söyleyebiliriz. Viral olarak yayılan virüslerin ortak özelliğine baktığımızda net detaylarla karşılaşılabiliyor. Gelişmemiş ülkelerde veya gelişmekte olan ülkelerde farklı virüslerin viral olarak yaygınlaştığı gözlemleniyor.

Oysa mevcut bulaşıcı Hepatitle ilgili yapılan araştırmalarda gelişmiş ülkelerde bu oranların daha düşük olduğuna kanaat getirilebilir. Hem gelişmişlik seviyesinin bazı yaşam standartlarını ciddi oranda arttırması hem de insanların yaşam kalitesiyle açıklanabilecek bir durumdur. Bazı Hepatit virüsleri viral olarak insan dışkısından veya idrardan bulaşabiliyor. Haliyle henüz kanalizasyon sisteminin çok üst seviyede olmadığı Filipinler için viral hepatit anlayışı Türkiye’ye oranla farklıdır. Nitekim Almanya veya İsviçre gibi altyapısı daha iyi ülkelerle de bizim aramızda belirgin farklar vardır.

(Viral Hepatitlerde Görülme Oranı  
Hepatit A %60-95
Hepatit B %20-60
Hepatit C %1-2
Hepatit E %5-10

Viral Hepatit Nasıl Bulaşır?

Viral hepatit nedir sorusunu gölgesinde bırakan en önemli etken ise bulaşıcı yönüdür. Kronikleşme ihtimali olan ciddi bir vaka olmasına rağmen herkesin ana beklentisi bulaşıcı olduğunu ortaya çıkarmaya kuruludur. Mevcut oranlara bakıldığında tabi ki yüksek bir vaka sıklığı ile karşılaşıyoruz. Bu durumda da Viral hepatit belirtileri gözlemlendiği an doktorunuza başvurmanız gerekir.

Viral Hepatit bulaşıcı reaksiyonlar ile kendisini göstermektedir. Farklı tür enfeksiyonlar için birbirinden bağımsız detaylar vermek doğru olacaktır. Bazı enfeksiyonlar sarılık belirtilerini yalnızca göz akı ve yüz üzerinde gösterir. Bazı enfeksiyonların ise bize sağladığı belirtilerin arasında ortak etkiler gözlemlenebiliyor.

Viral Hepatit nasıl bulaşıcı olur diye merak edenlere fazlasıyla geniş bir içerikten söz edebiliriz.

  • Ortak Eşya Kullanımı
  • Başkasının Özel Eşyalarını Kullanmak
  • Öpüşme
  • Oral Seks
  • Cinsel Birleşme
  • Kan Teması

Tüm bu bulaşma yollarını kişinin karaciğer sağlığı, diğer hastalıkları, bağışıklık sistemi gibi faktörler değiştirebilir. Ancak önlemler almak ve bu minvalde hareket etmek fazlasıyla önemlidir.

Viral Hepatit Tedavisi

Viral Hepatit virüsünün tedavi yöntemleri arasında çok farklı seçeneklere rastlayabilirsiniz. Bunların her birinin viral enfeksiyon türüne ve bize sağlayacağı etkilere göre ayırt edici özellikleri vardır. Yani tekil bir hepatit yani sarılık vakasında tespit edilen virüs türüne tüm tedaviler uygulanamaz.

Karaciğerinizin büyüme ve yağlanma gibi risklerine rağmen bazı enzimlere dikkat edilmemesi sorunları tetikleyebilir. Hatta bazı hastalıkların daha sık gözükmesini sağlayabilir. Yinede yalnızca kulaktan doğma bilgilerle viral hepatit tedavisi için önerileri değerlendirmemek gerekmektedir. Keza muayene ile nedeni bulunmalı ve tedavisi belirlenmelidir.

Şu sıralar hiçbir şekilde Hepatit virüslerinin viral olarak yayılması aynı kefede değerlendirilmemektedir. Türkiye’yi baz aldığımızda Hepatit B yani HBV çok daha sık gözlemlenir. Bu doğrudan belirtilen sebeplerle viral olarak tanımlanabilir. Haricinde ise A ve E tipi Hepatit virüslerini vücudumuzda bazı hijyen, temizlik gibi unsurlardan ötürü görülebiliyor.

Hepatit C virüsü içinse hiçbir şekilde iyileşme belirtisi gösteren bir durum göremedik. Araştırmalar sürse de diğer Hepatit viral virüslerin aşıları bulunmaktadır. Fakat C için herhangi bir gelişim sağlanamamıştır. Geleneksel ve bitkisel tedaviler açısından yoğun bir alternatif yelpazesine sahip. Fakat her zaman aynı sonuçların alınamayacağını, karaciğere ve virüs kaynaklı viral enfeksiyonun tahribatına göre farklılık göstereceğini bilmelisiniz.

Türkiye’de viral Hepatit virüsü denildiğinde Hepatit B ilk sırada geliyor. Bu sebeple tercihinize bağlı olarak A ve B aşısını karma olarak vurdurabilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı Hepatit B aşısı viral enfeksiyonlara karşı aksatılmamalıdır.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle