Hepatit E Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kısa süreli ve çok büyük riskler doğurmayan Hepatit E enfeksiyonu viral olarak yayılmaktadır. Hamilelikte ise tüm tehlikesini ortaya çıkarabildiğini göstermektedir.

Hepatit E virüsüyle karaciğerinizde iltihaplanma oluşabilir. Enfeksiyon olarak viral Hepatit virüslerin tamamını kapmak mümkündür. En zararsızı olarak tanımlanan ise E virüsüdür.

Hepatit E Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hepatit E virüsü yine diğer viral enfeksiyonlar gibi benzer belirtilerle ortaya çıkar. Çocuklarda, gençlerde ve eril yetişkinlerde farkında olmadan dahi geçirilebilir. Tabi ki bu noktada Hepatit E nedir sorusunun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Kıyaslama yaptığımızda diğerleri gibi kronikleşme olmayan, bulaşıcı yönü daha düşük, kısa sürede geçebilen bir enfeksiyon olarak tanımlanabilir.

Hepatit E nedir sorusunun en çok karşılaşıldığı nokta ise seyahatlerdir. Seyahat öncesinde veya dönüşünde kesinlikle bu tip risk faktörleri gözden geçirilmelidir. Gittiğiniz ülkede mevcut enfeksiyonlar göz önüne alınarak sağlık kuruluşlarına başvurmanız önerilir. Diğerlerine nazaran daha düşük bir risk oranı olduğunu ve daha zararsız olduğunu belirtmemizin sebebi ise hastalığın farklı iltihapları tetiklememesidir. Aynı zamanda ortalama 40 günlük bir süreçte etkindir.

Hepatit E zaman çizelgesi
Hepatit E Kuluçka Süresi 40 Gün
Hepatit E İyileşme Süresi 8-9 Hafta

Genellikle bu tip enfeksiyonlarda belirli aralıkların bulaşıcı olma noktasında risk oluşturduğundan söz edilebiliyor. Ancak Hepatit E belirtileri arasında hiçbir şekilde bulaştırıcı dönemin yoğun olduğuna ilişkin bulgulara rastlanmıyor.

 • İştahsızlık
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Mide Bulantısı
 • Kusma
 • Sarılık
 • Halsizlik
 • Uyku isteği ve yorgunluk
 • Kas Ağrıları
 • Göğüs Kafesi altında oluşan sağ taraf ağrıları
 • Kilo Kaybı

Hepatit E Nedenleri

Hepatit E nedenleri denildiğinde nasıl bulaşacağına dair ipuçlarının önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Hijyen yoksunluğu bunun en önemli sebepleri arasındadır. Bilhassa kirli sular ve bu suların içme, temizlenme, el yıkama gibi eylemler için kullanılması Hepatit E bulaşmasına sebep olabilir.

Çiğ et tüketen ülkelerde daha sık görülmesi tesadüf değildir. Aynı etki az pişmiş et tüketildiğinde de gözlemlenir. Hatta deniz hayvanları için bu madde daha da önem kazanır.

Diğer nedenleri arasında en önemli enfeksiyon riski kan naklidir. Kan yoluyla bulaşabildiği gibi bu tip ürünlerin ortak kullanımında da virüs geçebilir. Ancak kanla bulaşan Hepatit E çok daha nadir gözlemlenebiliyor. Hijyen kurallarına dikkat edildiği sürece bunun bir problem olmayacağını belirtmek gerek.

Aynı zamanda merak edilen unsurlardan birisi olan gebelikte Hepatit E enfeksiyonuna değinmek istiyoruz. Bu süreçte yaşanan karaciğer iltihaplanmasının sınırları zorlayabileceğini belirtmeliyiz. Zira belirtilerin güçlenmesiyle doktora başvuran anne adaylarında global çapta ölüm oranının %20 seviyesinde olduğu açıklanmıştır.

Hepatit E bulaşıcı bir enfeksiyon olmasına rağmen çoğunlukla farkında olmadan birkaç ay içerisinde geçer. Yalnızca hamilelik gibi hormon düzensizlikleri olduğunda daha riskli bir duruma dönüşüyor.

Hepatit E Tedavisi

Hepatit E tedavisi diye bir durumdan söz etmek mümkün değil. Şu an için herhangi bir ilaç tedavisinin bulunmadığını söylemeliyiz. Hatta belirtileri, nedenleri ve bulaşıcılığın maksimum noktaya ulaştığı süreci dahi bulabilmiş değiliz. Haliyle araştırmalar sürse de Hepatit E aşısı bulunana kadar bu enfeksiyonla karşı karşıya kalmaya devam edeceğiz.

19-49 yaş arası insanların çok büyük bir çoğunluğu bu enfeksiyonu geçirseler de farkına varamıyorlar. Ancak çok şiddetli bir belirti sonrasında yapılan testlerle bunun bir karaciğer iltihaplanması olduğunun farkına varılıyor.

Yapılan testler arasında ise temel anlamda az sayıda tetkik var. Fakat doktorunuz ihtiyaca göre daha fazlasını talep edebilir.

 • Klinik Muayene
 • Kan Testi
 • İdrar Testi
 • Dışkı Testi

Hepatit E nasıl bulaşır sorusunda dışkı ve idrar önemli birer alternatiftir. Doktora giderek bu noktada testler yaptırmadığınız sürece Hepatit E teşhisi yapılamayabilir. Ancak teşhis edilse dahi etkin bir beslenme programının dışında önerilebilecek alternatif bir tedavi şekli bulunmamaktadır.

Daha önce belirttiğimiz gibi henüz aşısı bulunmamıştır. Buna istinaden medikal tedavi seçeneği için yatıştırıcı ve iltihap sökücü genel ilaçların kullanımı uygundur. Bu ilaçların tamamının doktorunuzun kontrolünde ve önerisiyle kullanılması önem arz eder. Asla size yazılmamış ilaçları muayene olmadan kullanmayınız.

Hepatit E nasıl geçer diyenler için altın kurallar ise sağlıklı bir yaşamdan geçmektedir. Önceliği beslenme ve sıvı tüketimine vermek önemlidir. Ancak alkol tüketimini bırakmak, sigara içmemek ve mevcut aktivitelerinizi düzenlemek önemlidir.

 1. Beslenme ve Sıvı Tüketimi

Günlük 2,5 litre ve üzerinde su tüketmelisiniz. Bunu diğer içeceklerle karıştırmayıp doğrudan saf su ile yapmalısınız. Beslenme ise doktorunuzun önerdiği seviyede olmalıdır.

 1. Alkol ve Sigara

Hem alkol hem de sigara kullanmamanız önerilmektedir.

 1. Enerji

Karaciğer iltihaplanmasına sebep olan Hepatit E ile beraber enerjiniz düşecektir. İşinizi, aktivitelerinizi ve hayatınızı yavaşlatın. İstirahat edin ve enerjinizi toplayın.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle