Karaciğer Yağlanmasına Karşı İbrahim Saraçoğlu’ ndan Lavanta Kürü

Karaciğeri onarmak ve tedavi etmek için lavantanın içerdiği etkin maddeler, Prof. İbrahim Saraçoğlu’ nun araştırmalarına kadar dünyada da bilinmiyordu.

İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

Profesör Doktor İbrahim Adnan Saraçoğlu, mikrobiyoloji ve biyoteknoloji alanlarında uzman bir kimyagerdir. Bitkiler ve bikilerden oluşan kürlerle hastalıklar arasında ki tedavi edici ilişki üzerine yaptığı araştırmalarla dünyaca tanınan bir uzmandır. İlk olarak Brokoli ile hazırladığı kürle prostatit ve protat büyümesine karşı eşsiz bir tedavi geliştiren Prof. Saraçoğlu’ nun bu başarısı dünyaca tanınan bir uzman olmasını sağlamıştır. Sonraları özellikle Lavanta olmak üzere, birçok farklı bitki ve hastalıklar arasında ki ilişkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer hücrelerinin yağlanması durumudur. Metabolik hastalıklardan, ilaç kullanımı, alkol kullanımı ve daha birçok farklı faktöre dayalı olarak ortaya çıkabilir. Yağlanmanın farklı evreleri bulunur ve ilk evreden itibaren, merkezi bir organ olan karaciğerin fonksiyonlarında çeşitli bozulmalara yol açarak, yaşamsal önemde zorluklar oluşturur. Yağlanmanın nedenleri ve artması süreçlerinde gıdalar ve yaşamsal alışkanlıklar büyük bir rol oynar. Bu sebeple karaciğerin yağlanmasına engel olmak veya tedavi etmek amaçlı çeşitli besinlerin kullanılması ve düzenli bir yaşamın sürdürülmesi önemlidir.

Karaciğer Yağlanması İçin Lavanta Kürü Uygulayın

Prof. Doktor İbrahi Saraçoğlu tarafından uzun yıllara yayılan bir araştırmanın sonucu olarak geliştirilmiş olan Lavanta kürü, her sağlıklı insanın her 15 gün olmak üzere uygulamasının faydalı olacağı bir kürdür.

Lavantanın Özellikleri

 • Genel karaciğer şikayetleri için
 • karaciğer yetmezliği durumlarında
 • Kronik karaciğer enfeksiyonları için
 • karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde
 • Özellikle Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarına karşı

Bunların dışında

 • Vitligo hastalığı önleyici olarak
 • Saç dökülmelerine önlem olarak
 • Doğum sonrası ağrılar sırasında
 • uykusuzluğa karşı, sakinleştirici etkisi nedeniyle
 • Sivilcelere karşı
 • Sedef hastalığı ve ileri yaşlarda ciltte oluşan lekelere karşı önleyici olarak kullanılabilir.

Lavanta sahip olduğu hoş kokusuyla gösterdiği sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileriyle dünya genelinde bilinen bir süs bitkisidir. Bununla birlikte antiseptik özellikleri antik çağlarda keşfedilmiş ve çeşitli tedavilerde yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Hatta Birinci Dünya savaşı sırasında Lavanta suyu antiseptik olarak kullanılmıştır.Sahip olduğu hoş koku ve rahatlatıcı etkisi, kozmetik sektörünün aranana malzemelerinden biri olmasına sebep olduğu gibi, hoş aroması bazı gıdalar ve dondurmaların da o muhteşem aromasını oluşturur. Aynı zamanda bazı batılı ülkelerde yemeklerin içerisinde de o muhteşem aroması nedeniyle kullanılır.

Ancak özellikle Karaciğer ve saç dökülmelerine karşı lavantanın içerdiği etkin maddeler, Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu’ nun araştırmalarına kadar dünyada da bilinmiyordu. Prof. Saraçoğlu’ nun yaptığı araştırmaların sonuçları gösterdi ki; Lavanta çiçeği ve sapı ve yaprakları ayrı ayrı içerdiği 100′ ü aşkın etkin maddeyle karaciğer için eşsiz değerde bir tedavi edici ve onarıcı etki oluşturması için sanki özel olarak hazırlanmış bir bitkiydi. Karaciğerde gelişen Hepatit B ve Hepatit C türlerinde virüslerin baskılanmasında son derece etkili ve metabolizmasının yenilenerek güçlenmesine de son derece büyük bir katkı sağlıyordu. Devam eden araştırmaların sonucunda Lavanta kürü, bugün karaciğer ile ilgili olarak yetmezlik, yağlanma, hücrelerinin yenilenmesi, Hepatit C ve B rahatsızlıkları ve daha genel karaciğer şikayetlerinde kullanılması hekimler tarafından da tavsiye edilen bir kür haline gelmiştir.

Lavanta Kürü Nasıl Uygulanır?

Lavanta kürü sivilceler, rahatlatıcı etki, karaciğer ile ilgili ve benzeri kullanılacak alanına göre farklı şekillerde demlendirilen lavanta çayı uygulamasıyla yapılır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken aktarlarda satılan lavantanın içerisinde sadece çiçeklerinin değil aynı zamanda yapraklarının da bulunması gerektiğidir. Aynı zamanda aktarlarda lavanta yağı da satılmaktadır ve bu ürünü kesinlikle kürler için kullanmamanız gerekli ve önemlidir. Dolayısıyla doğru lavanta için doğru bir aktar bulmakta önemlidir.

Yanı sıra demleme süresine ve demlemek için kullanılan lavanta miktarına da hassas şekilde dikkat etmek de önemlidir.

Karaciğer Yetmezliği, Hepatit C ve Hepatit B’ ye karşı Lavanta Kürü

Kaynamakta olan bir buçuk su bardağı su içerisine ilave edilen 2 gram veya bir tatlı kaşığı lavanta, kısık ateşte tam olarak dört dakika boyunca demlenmelidir.  Demleme sonrası süzülen çay 15 gün boyunca akşam yemeklerinden 2 saat sonra olmak üzere ılık bir şekilde tüketilir.

Dikkat edilmesi Gerekenler

 • Demleme süresi çok önemlidir, daha kısa veya daha uzun süreli demlenmesi başka amaçlarla kullanıbilecek bir kür haline dönüşmesine neden olabilir ve karaciğer için gerekli tedavi ve onarıcı etkiyi göstermez.
 • Her defasında taze olarak demlenmesi ve günlük tüketilmesi şarttır.
 • Şeker, limon ve benzeri hiçbir katkı maddesi karıştırılmamalıdır.
 • Artrit romatizmal gibi hastalıkların eşlik ettiği karaciğer sorunlarında kullanım süresi devam eden kürler şeklinde olabilir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.
 • Son olarak; her sağlıklı insanın yılda bir defa bu kürü uygulaması, sağlığı açısından son derece yüksek öneme sahiptir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Yorum ekle