Karaciğer Temizleyen Besinler ve Diyet Önerileri

Vücuda alınan tüm ilaç ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını, kısaca vücudun detoksunu sağlayan organ olan karaciğerinde işlevini yerine getirebilmek için detoksa ihtiyacı bulunur.

Karaciğer Detoksu

Vücudun en önemli detoks kaynağı olan karaciğer, hem temiz kan damarlarından gelen hem de ‘portal sistem’ şeklinde tabir edilen bağırsaklardan gelen kanla temasta bulunur ve vücuttan temizlenmelerini sağlar. Toksin, alkol ve ilaçların vücuttan temizlenmesini, yaşlanan kan hücrelerinin yenilenmesini sağlayan, bağışıklık sisteminin en temel organıdır. Karaciğer detoksu besinler yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Karaciğeri Temizleyen 10 Besin

Pancar

Yüksek miktarda antioksidan içeriğine sahip olan sebzelerden birisi olmasıyla pancar, karaciğeri temizleyen en önemli besinlerden birisidir. İçeriğinde bulunan nitrit ile kan dolaşımının da hızlanmasını sağlayarak, karaciğere gelen pis kanın çok daha hızlı şekilde atılabilmesini sağlar.

Ekşi Elma

Antioksidan seviyesi yüksek meyvelerden birisi olmasıyla karaciğerdeki toksinlerin en hızlı şekilde vücuttan atılmasını sağlayarak, karaciğer detoksunu etkin şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olur.

Zeytinyağı

Karaciğer sorunları açısından da en çok tercih edilen besinlerden olan zeytinyağı, yine antioksidan yönünden oldukça zengin olmasıyla karaciğer detoks kürlerinin en temel malzemelerinden birisini oluşturur.

Limon Suyu

Hem C vitamini yönünden zengin olması hem de antioksidan içeriğe sahip olmasıyla karaciğer detoksu için en ideal besinlerden birisidir. Özellikle karaciğer detoksu kürü için tercih edilebilecek ilk besinlerden birisidir.

Maydanoz

Karaciğer metabolizmasında glutathione-S-transferaz (GST) enzimi üretimi açısından artış sağlayan etkide bulunur. GST enzimlerinin dışında pek çok izoenzimleri de bulunur. Belirtilen bu enzimler ile vücuda besinler ya da solunum aracılığı ile alınan zararlı kimyasal maddelerin ‘zararsız’ duruma getirilebilmesini sağlar. Maydanoz kürü, karaciğeri arındırarak, sağlıklı bir karaciğer çalışması sağlar.

 Kır Papatyası Çayı

Kır papatyasının yaprak ve sap bölümlerinde yer alan apigenin maddesi, bayanların regl dönemlerindeki depresif hallerine karşı etkin bir maddedir. Bunun dışında karaciğeri koruyan herniarin maddesi de kır papatyasında yer alan standart etken maddelerden birisini oluşturur. Kır papatyasının çay olarak belirli periyotlarda tüketilmesi, karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışması ve karaciğerin detoksunda  aktif etkilerde bulunur.

Kahve

Yapılan araştırmalar sonucunda kahve tüketiminin karaciğerin arındırılması açısından etkili sonuçlar verdiği görülmüş olsa da kahvenin ne kadar tüketilmesi gerektiği ve etkilerinin ne kadar olduğuna ilişkin stabil sonuç elde edilebilmiş değil. Bu yüzden uzmanlar normal şartlarda kahve tüketimi mevcut ise tüketimine devam edilmesi ancak tüketimi bulunmuyor ise sadece bu amaç doğrultusunda tüketimine başlanmamasını öneriyor.

Zencefil

Kan dolaşımını hızlandırmada etkili olacak, magnezyum, krom ve çinko minerallerini yüksek miktarda içeriyor olması zencefilin karaciğer temizliği açısından önemli etkilerinin bulunmasını sağlıyor.

Kuru üzüm

Doğanın en önemli doğal antioksidan kaynaklarından birisi olan kuru üzüm, biyoflavonoid açısından zengin olduğundan hem karaciğer arındırılmasında hem de kan temizliğinde önemli bir rol üstlenir.

Su

İnsan vücudunun %70’ini oluşturan su, vücudun en temel gereksinimler arasında yer alır. Başta karaciğer olmak üzere tüm organlardaki pis kanın temizlenmesi, hücrelerin yenilenmesi ve tazelenmesi açısından su tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Karaciğer Temizleme Diyetleri

Maydanoz Kürü

Malzemeleri

  • 15-16 adet Maydanoz
  • 1 adet limon
  • 1 bardak su

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanozlar doğrudan blender vb. doğrayıcı mutfak malzemesine atılmalı ve üzerine ilave edilecek 1 adet limon suyu ve 1 bardak su ile birlikte iyice ezilene kadar karıştırılmalıdır.

Maydanoz Kürü Ne Kadar Uygulanmalı

Pek çok kür uygulamasında olduğu gibi maydanoz kürünün karaciğer temizliğini etkin şekilde sağlayabilmesi için ilk 15 günlük periyodu aksatmadan günlük sabah aç karnına 1 bardak olarak tüketilmesi gerekir. Daha sonra 5 günlük bir aranın ardından ikinci bir 15 günlük periyoda başlanabilir.

Hafif Karaciğer Temizleme Kürü

Malzemeler

  • 500 gram şeker
  • 3 lt cam kavanoz
  • 700 gram kuru üzüm
  • 4 su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 adet pancar

Yapılışı

Kabukları kesilen pancarların, kavanoza doldurulması ve ardından un ve şekerin ilave edilmelidir. Kapağı kapatılarak, ışık görmeyecek şekilde 2 gece saklanır. Sabah-akşam günde 2 kez karıştırılır. 2. gün sonunda kuru üzüm, 4 su bardağı şeker ve yarım bardak su ilave edilerek karıştırılır. 7 gün aynı şekilde bekletilen karışım süzülerek, tüketilebilir hale getirilir.

Nasıl Tüketilir?

Günde 3 defa öğünlerden yarım saat önce 1 yemek kaşığı şeklinde tüketilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle