Karaciğer Temizleme ve Karaciğer Detoks Tarifleri

Vücutta tüm organların ve kanın temizlenmesi işlevini yerine getiren karaciğerinde beslenme ve diğer alışkanlıklardan dolayı detoksa tabi tutulması gerekliliği doğar.

Karaciğer Detoksu

Vücudun yenilenmesini, kanın temizlenmesi gibi vücudu tazeleyen işlevi yerine getiren karaciğer, mevcut beslenme alışkanlıkları, diğer zararlı alışkanlıklar gibi etkenler ile zamanla yorulur ve yıpranır. Bu yüzden de karaciğer detoksu ile belirli aralıklar ile karaciğerin dinlendirilmesi ve tüm zararlı bileşenlerinden arındırılması gerekliliği bulunur. Karaciğer detoksu yapılmaz ve zararlı alışkanlıklar sürdürülür ise çok ciddi karaciğer rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınması muhtemel hale gelir.

Karaciğeri temizleyen detoks uygulamaları aslında oldukça pratiktir. Yani karaciğeri yoran ve zorlayan etkenlerden arındırma işlemini gerçekleştirebilmek için çok üst seviyede tıbbi bir müdahaleye dahi gerek bulunmadan, günlük yaşantı içerisinde aslında hep yer alması gereken doğal ve bitkisel ürünlerden oluşturulacak etkenler ile gerçekleştirilebilmesi mümkün olur. Karaciğer detoksu yapanlar, daha sağlıklı ve daha güçlü bir karaciğere sahip olabiliyor ki bu durumda ‘kanser’ gibi son derece ciddi sağlık sorunlarının oluşumunun önüne geçilebilmesi noktasında önemli bir avantaj teşkil ediyor. Vücudun her bir hücresi ve organı mutlak suret ile belirli periyotlarda temizlenmeye yani ‘detoks’ uygulamalarının gerçekleştirilmesine gereksinim duyar.

Karaciğer Detoksu Faydaları Nelerdir?

Karaciğer temizleme ile organın zararlı her türlü detaydan arındırılması ilk olarak olası karaciğer rahatsızlıkları oluşumunun engellenebilmesi açısından büyük bir etkiye sahiptir. Detoks ile karaciğer hücrelerinin yenilenmesi ve tazelenmesi sağlanır ki böylelikle en temel işlevlerinden birisi olan kanı temizleme fonksiyonunu daha sağlıklı ve daha stabil bir şekilde yerine getirebilir duruma getirilebilmektedir. Meydana gelen yoğun kirlenme ve zararlı etken artışları ile ortaya çıkabilecek siroz, kabızlık, cilt rahatsızlıkları, hemeroid, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar ve görme problemleri gibi sağlık sorunlarının oluşumunun önemli oranda önünü geçilebilmesi mümkün oluyor.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır

Karaciğer temizliği yani detoksu için modern tıp dünyasında sunulabilecek geniş yöntem alternatifi çeşitliliği bulunmaz. Zaten fazlasıyla yorulması ve yıpratılması dolayısı ile yapılan detoksu işleminin doğal ve bitkisel ürünler kullanılarak, gerçekleştirilmesi hedefin daha iyi şekilde oluşturulabilmesi açısından çok önemlidir. 

Karaciğer Detoksu Diyeti ve Tarifi

Maydanoz ve Limon Kürü

Malzemeleri

 • 15-16 adet taze maydanoz
 • 1 adet limon
 • 1 bardak su

Yapılışı

Sapları da dahil olacak şekilde blender vb. mutfak gereci içerisine koyulan maydanozlar üzerine 1 adet limon sıkılır ve 1 bardak su ilave edilir. Bu karışım blender içerisinde iyice karıştırılarak, basit şekilde maydanoz-limon kürü hazır hale getirilerek, tüketilebilir.

Her gün uygulanacak maydanoz-limon kürünün günlük olarak, tüketilecek kadar yapılması hem taze tüketilmesi hem de etkisinin daha fazla olması açısından önerilir.

Ne Kadar Uygulanır?

Maydanoz-limon kürünün uygulamasının 15 günlük periyot boyunca her gün, sabah kahvaltısından en az yarım saat kadar önce içilmesi gerekir. 15 günlük periyot sonunda ise 5 günlük ara verilir ve gereklilik hissedilmesi durumunda ikinci bir 15 günlük uygulamada bulunulur.

Karaciğeri Temizleyen Detoks Suyu

Malzemeler

 • Zerdaçal (2 yemek kaşığı)
 • Zencefil (1 yemek kaşığı)
 • Toz tarçın (1 tatlı kaşığı)
 • Karabiber ( 1 çay kaşığı)
 • Bal (1 tatlı kaşığı)
 • Hindistan cevizi sütü (1 çay bardağı)
 • Sıcak su (yarım su bardağı)

Yapılışı

Yarım bardak sıcak su üzerine zerdaçal ve zencefil dökülerek, karıştırıldıktan sonra 8 ila 10 dakika kadar bekletilmeli. Bu süre sonunda karışıma karabiber, tarçın ve bal ilave edilerek, karıştırıldıktan sonra bu defa 5 dakika kadar bekletilmeli. Bu süre sonunda da hindistan cevizi sütü ilave edilerek, karıştırılır. Tamamen doğal karaciğeri temizleyen detoks suyu tüketime hazır hale gelmiştir.

Ne Kadar Kullanılmalı?

Bu detoks suyunun kullanım süresi için kesin ve net programlama bulunmamaktadır. Gün içerisinde sabah kahvaltıları öncesinde ‘taze’ olacak şekilde belirli aralıklar ile tüketilmesi önerilir.

Kuru Üzüm Suyu

Malzemeler

 • Su (2 su bardağı)
 • Kuru üzüm ( 150 gram)

Yapılışı

İlk olarak kuru üzümlerin iyice yıkanması gerekir. Daha sonra iki bardak suyun kaynatılmasından sonra yıkanan kuru üzümlerin içerisine atılarak, yaklaşık 20 dakika kadar daha kaynamaya devam ettirilir. Kaynayan karışım 1 gece ağzı kapalı şekilde bekletildikten sonra ertesi gün yine ısıtılır. Bu aşamada tercihe göre sıcak veya ılık olarak tüketilebilir.

Ne Kadar Uygulanmalı?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından keşfedilen ve önerilern kuru üzüm suyunun kullanım zamanı için belirtilmiş olan kullanım önerisi ise üst üst birkaç gündür. Her gün taze olacak şekilde en az 3 ila 4 gün kadar sabahları aç karnına uygulanması önerilir. 

Sabah kahvaltılarından en az yarım saat kadar önce tüketilmesi, etkisinin daha iyi hissedilmesine yardımcı olur. Kuru üzümün standart şekilde düzenli ‘yemiş’ olarak da tüketilmesi önerilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle