Karaciğer Temizleme Kürü ve Ender Saraç Detoksu

Çeşitli bitkiler ve organik gıdalarla hazırlanan karışımlarla, karaciğerimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olabileceğimiz kürler hazırlanabilir.

Karaciğer Temizleme Kürü

Dr. Ender Saraç

Karaciğer, vücudun toksinlerden arındırılmasında en önemli rolü oynayan organımızdır. Bununla birlikte karaciğerin sahip olduğu kimyasal yetenek, vücudumuzun tüm fonksiyonları açısından önem taşır. Örneğin kullanılan ilaçlar veya alınan zararlı besinlerden vücudumuza giren zararlı maddelerin ayrıştırılması ve atılması da karaciğerin görevlerinden biridir.

Toksinler ve zararlı maddelerle doğrudan ve sürekli temas halinde olan karaciğerimizin, kendisine faydalı, hücrelerinin yenilenmesine olanak tanıyan ve yanı sıra daha kolay çalışabilmesini sağlayacak mineral, vitamin ve benzeri maddeleri sürekli ve planlı bir şekilde tüketerek, karaciğerimizin bir nevi dinlenmesini sağlayabiliriz. Elbette bu durum bu merkezi organın daha sağlıklı çalışabilmesini ve dolayısıyla daha sağlıklı bireyler olmamızı sağlar.

Karaciğere iyi gelen ve tamamen organik olan besinlerin, belirli oranlarla karıştırılarak, içecek veya yiyecek haline getirilmesi ve belirli periyodlarla hazırlanan bu gıdaların tüketilmesi, karaciğerimiz için eşsiz bir doping etkisi olacaktır. Karaciğer temizleme kürü veya karaciğer detoksu olarak bilinen bu yöntemler, özellikle karaciğerin daha fazla yorulduğu kış aylarından çıkıldığı zamanlar da, yani yaz aylarının başlangıcında yapılması, alanının uzmanları tarafından öneriliyor.

En İyi Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Karaciğer detoksu yapabilmek için en önemli unsur, bu alanda kendisini kanıtlamış olan uzmanların önerilerini ve hatta kendi doktorunuzun görüşlerini almaktır. Her bireyin sağlık durumu aynı olmadığı gibi, karaciğerinde yetersizlikler olan bir kişinin veya tansiyon, kalp gibi rahatsızlıkları bulunan birinin, detoks yaparken kullanması gereken bazı bitkiler olumsuz yan etkiler oluşturabilir ve bu durum hayati bir tehdit haline dönüşebilir. Bu önemli uyarıyı göz önüne almadan iyi bir karaciğer detoksu uygulaması gerçekleştiremezsiniz.

Karaciğere iyi gelen besinler arasında yer alan enginar, maydanoz, sarımsak, limon, zencefil, elma, zeytinyağı, bal, karabiber gibi gıdalar, çeşitli şekillerde karıştırılarak bir kür oluşturulur ve bu kür her gün olmak üzere tüketilerek, karaciğerimizin rahatlamasına olanak tanınır. Karaciğer detoksu için uygulanan en iyi kürlerden biri şu şekildedir;

Gerekenler;

  • 200 ml su
  • 1 baş sarımsak
  • 1 adet zencefil
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • yeni sıkılmış elma suyu 100 ml

Yukarıda listelenen malzemeler bir cam şişe içerisinde karıştırılarak 12 saat boyunca bekletilir. 12 saatin sonunda elde edilen karışım, aç karınla 1 çay bardağı olarak içilir. Yarım saat kadar sonra bir bardak olmak üzere karahindiba çayı tüketilir. Bunun ardından yarım saat kadar sonra, çay kaşığının çeyreğini dolduracak kadar Arnavut biberi tozu, bir çay bardağı suya karıştırılarak bu karışım da tüketilir. Bu kür dört gün boyunca tekrar edilir. Beşinci gün bir su bardağının içerisine karıştırılan 3 kaşık süzme bal, çay kaşığının çeyreği kadar karabiber ve yeni sıkılmış bir limonla hazırladığınız karışımı içerek kürü tamamlayabilirsiniz. 

Karaciğer Temizleme İçin Ender Saraç Kürü

Ayuverda, Hint ve Çin tıbbı, Akupunktur gibi tedaviler konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüten Dr. Ender Saraç, doğal tedavi yöntemlerinin ülkemizde uygulanmaya başlamasında öncü uzmanlardan biridir. Bitkisel tedavi yöntemlerini ve doğal malzemeler kullanılarak yapılan sağlık takviyelerini öneren ve bu konuda çalışmalar yürüten Dr. Ender Saraç, bu alanda ki en etkin uzmanlardan biridir.

Karaciğer temizleme kürünün uygulanmasını tavsiye eden Dr. Ender Saraç, oluşturduğu bir kür de öneriyor. Özellikle C Vitamini deposu olarak bildiğimiz ve yanı sıra sürekli tükettiğimiz limon kullanılarak uygulanan bu kür, düşük tansiyonu rahatsızlığı bulunan kişiler dışında herkes tarafından uygulanabilen, karaciğerin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendiren, bağırsaklar, akciğer ve böbreklerin de temizlenmesinde yardımcı olan ve cilde iyi gelen bir kür.

Ender Saraç Kürü

Başlangıçta yarım limonun bir bardak soğuk, sıcak veya ılık su içerisine sıkılarak tüketilmesiyle başlanan kür, 2 günde bir olmak üzere yarım limon olarak arttırılıyor. Üç haftanın sonunda 5 limonun sıkılmasıyla hazırlanan karışım tüketiliyor ve ardından 2 günde bir olmak üzere yarım limon azaltılarak küre devam ediliyor. 40 gün sonunda kür tamamlanıyor. Soğuk kış günlerinde daha yoğun çalışan karaciğerimin, özellikle kışın sonunda ve yaz aylarının başlangıç günlerinde bu kürle takviye edilmesi, hem karaciğerimiz ve hem de diğer pek çok organımızın daha işlevsel ve sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle